Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Finansów ustanowiło program emisji obligacji w dolarze australijskim

0
Podziel się:

Dolar australijski jest ważną walutą, z punktu widzenia dywersyfikacji bazy inwestorów - podaje resort.

Ministerstwo Finansów ustanowiło program emisji obligacji w dolarze australijskim
(arrakasta - Fotolia.com)

Ministerstwo Finansów ustanowiło w marcu program emisji obligacji w dolarze australijskim o wartości do pięciu miliardów dolarów australijskich - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik.

Dodał, że dolar australijski jest ważną walutą, z punktu widzenia dywersyfikacji bazy inwestorów, ze względu na jego rosnący udział w rezerwach walutowych banków centralnych.

_ Ministerstwo Finansów w marcu 2014 roku ustanowiło program AMTN (Australian Medium Term Notes) oparty na prawie australijskim, który może być podstawą do przeprowadzenia potencjalnej emisji na rynku dolara australijskiego _ - poinformował Dominik, w odpowiedzi na interpelację poselską, potwierdzając wcześniejsze informacje podawane przez kancelarię prawną Allen & Overy.

_ W programie wskazana została kwota 5 mld AUD jako maksymalny limit potencjalnych emisji w horyzoncie jego obowiązywania, to jest kilku lat _ - dodał.

Wiceminister tłumaczył, że rozwiązanie takie pozwala na dokonywanie emisji w dowolnym czasie i na warunkach ekonomicznie uzasadniających jej przeprowadzenie bez konieczności przygotowywania za każdym razem nowej dokumentacji.

_ Podobne programy z określonym maksymalnym limitem emisji zostały ustanowione w celu stworzenia możliwości przeprowadzania emisji na rynku euro (program EMTN), USD i JPY (program Shelf). W przypadku wyczerpania limitu wskazanego w programie, może on ulec zwiększeniu w ramach aktualizacji _ - poinformował Dominik.

Polska ma obecnie dostęp do czterech głównych rynków obligacji zagranicznych poprzez regularne emisje na rynkach euro, USD, JPY i CHF.

_ Ministerstwo Finansów prowadzi analizy również innych potencjalnych rynków do plasowania obligacji skarbowych w celu dalszej dywersyfikacji bazy inwestorów i obniżenia kosztu finansowania, przy poziomie ryzyka, w tym ryzyka kursowego, wskazanych jako akceptowalne w strategii _ - napisał wiceminister.

_ Jednym z nich, z uwagi na dostęp do bazy nowych inwestorów (inwestorzy z regionu oraz inwestorzy globalni zainteresowani inwestycjami w obligacje o wyższym oprocentowaniu i o dużej wiarygodności kredytowej), jest rynek dolara australijskiego _ - dodał.

Resort finansów zwrócił też uwagę na rosnący udział dolara australijskiego w rezerwach walutowych światowych banków centralnych.

_ Z punktu widzenia dywersyfikacji bazy inwestorów bardzo ważny jest status AUD jako waluty, której udział w rezerwach walutowych banków centralnych stale rośnie _ - wskazał Dominik.

_ Potencjalna emisja na rynku dolara australijskiego otwierałaby więc dostęp do nowych instytucji finansowych z Australii oraz mogłaby pozwolić na zwiększenie udziału banków centralnych (które akceptują poziom wiarygodności kredytowej Polski i inwestują już w polski dług) jako najbardziej stabilnych i długoterminowych inwestorów _ - ocenił.

Kancelaria prawna Allen & Overy Warszawa poinformowała na początku kwietnia, że doradzała Ministerstwu Finansów przy programie emisji obligacji o wartości 5 mld dolarów australijskich.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk komentując te informacje, wyjaśniał wówczas, że resort ma _ ciekawe propozycje _ emisji zagranicznych na rynkach innych niż główne, ale szansa na przeprowadzenie emisji w II kwartale to 50 proc.

Według szacunku na podstawie informacji z Bloomberga - stan na koniec czerwca 2013 roku - ok. 1,8 proc. całych światowych rezerw jest utrzymywanych w AUD, tj. równowartość ok. 200 mld USD. Również NBP od kilku lat utrzymuje część rezerw walutowych w aktywach nominowanych w AUD.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)