Na skróty
  • Na żywo w Money.pl:
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeNajdroższą monetą świata jest złota 20 - dolarówka sprzedana w domu aukcyjnym w Nowym Jorku
2002-07-31 09:28

Najdroższą monetą świata jest złota 20 - dolarówka sprzedana w domu aukcyjnym w Nowym Jorku


Giełda na żywo

Rezerwy złota w Szwajcarii. Sondaż przed referendum

Poznaj argumenty zwolenników i przeciwników złotej inicjatywy.

Giełda na żywo

Sesja na Wall Street. EBC i Ludowy Bank Chin wsparły indeksy

Takich działań chiński bank centralny nie podejmował od lipca 2012 roku. Dwa...

Giełda na żywo

Tydzień przebiegał pod dyktando banków centralnych

Poznaliśmy dane z Japonii, strefy euro oraz Polski.

Najdroższą monetą świata jest złota dwudziestodolarówka sprzedana w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby za ponad 7 milionów dolarów. Nazwana przez numizmatyków "Podwójnym Orłem" trafiła do rąk anonimowego nabywcy.
Licytacja złotej dwudziestodolarówki trwała zaledwie 10 minut. "Podwójny Orzeł" określany jest przez znawców mianem najcenniejszego skarbu w numizmatycznym świecie. Moneta ta nigdy nie trafiła do obiegu, bowiem prezydent Roosevelt po wytłoczeniu w czasach wielkiego kryzysu w 1933 roku pół miliona "Podwójnych Orłów" nakazał je zniszczyć i odejść w ten sposób od powiązań wartości dolara z ceną złota. W jaki sposób ocalała ta jedyna dwudziestodolarówka, poszukiwana przez służby specjalne i jakie były jej dzieje nie wiadomo do dziś. Wiadomo natomiast, że należała między innymi do króla Egiptu Faruka.
Sześć lat temu monetę próbował sprzedać amerykańskim agentom służb specjalnych pośrednik z Paryża i po pięciu latach dyskusji i pertraktacji amerykański departament skarbu wystawił ją na aukcję. Krążą pogłoski, że w Holywood powstaje scenariusz filmowy o tajemniczych losach tej złotej dwudziestodolarówki.
(IAR)
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze