Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeNajdroższą monetą świata jest złota 20 - dolarówka sprzedana w domu aukcyjnym w Nowym Jorku
2002-07-31 09:28

Najdroższą monetą świata jest złota 20 - dolarówka sprzedana w domu aukcyjnym w Nowym Jorku


Giełda na żywo

Agora kupi własne akcje po 12 zł

Spółka skupi 1,1 mln akcji własnych, stanowiących łącznie nie więcej niż 2,23...

Najdroższą monetą świata jest złota dwudziestodolarówka sprzedana w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby za ponad 7 milionów dolarów. Nazwana przez numizmatyków "Podwójnym Orłem" trafiła do rąk anonimowego nabywcy.
Licytacja złotej dwudziestodolarówki trwała zaledwie 10 minut. "Podwójny Orzeł" określany jest przez znawców mianem najcenniejszego skarbu w numizmatycznym świecie. Moneta ta nigdy nie trafiła do obiegu, bowiem prezydent Roosevelt po wytłoczeniu w czasach wielkiego kryzysu w 1933 roku pół miliona "Podwójnych Orłów" nakazał je zniszczyć i odejść w ten sposób od powiązań wartości dolara z ceną złota. W jaki sposób ocalała ta jedyna dwudziestodolarówka, poszukiwana przez służby specjalne i jakie były jej dzieje nie wiadomo do dziś. Wiadomo natomiast, że należała między innymi do króla Egiptu Faruka.
Sześć lat temu monetę próbował sprzedać amerykańskim agentom służb specjalnych pośrednik z Paryża i po pięciu latach dyskusji i pertraktacji amerykański departament skarbu wystawił ją na aukcję. Krążą pogłoski, że w Holywood powstaje scenariusz filmowy o tajemniczych losach tej złotej dwudziestodolarówki.
(IAR)
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze