Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeNajnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska
2012-05-22 16:37

Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska
[fot: PAP Radek Pietruszka]

Poparcie dla rządu Donalda Tuska w maju zadeklarowało 27 proc. badanych przez CBOS, 43 proc. respondentów było mu przeciwnych; obojętny stosunek do Rady Ministrów wyraziło 27 proc. badanych. Zdania w tej sprawie nie miało 3 proc. ankietowanych.

CBOS zauważa, że notowania gabinetu Donalda Tuska się stabilizują. Zahamowana została trwająca od początku roku tendencja do pogarszania się opinii o rządzie. Obecnie jego notowania są niemal takie same jak w kwietniu.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem odsetek zwolenników obecnego rządu nie zmienił się; o 1 punkt proc. zmniejszyła się grupa przeciwników rządu (w kwietniu wynosiła 44 proc.), natomiast o 2 punkty proc. w maju wzrosła grupa ankietowanych mających obojętny stosunek do rządu (w ubiegłym miesiącu takich osób było 25 proc.).

Do najczęściej deklarujących niechęć do rządu należą ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Więcej zwolenników niż przeciwników gabinetu Tuska jest wśród mieszkańców dużych miast, badanych z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowanych.

Czytaj więcej Kiepskie wyniki najnowszego sondażu Zobacz, jak zagłosowaliby Polacy w tym miesiącu, a jak w poprzednich. Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi premier Donald Tusk, jest 31 proc. ankietowanych (bez zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem); przeciwnego zdania jest ponad połowa badanych przez CBOS - 56 proc. (wzrost w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 1 punkt proc.). Zdania w tej sprawie nie miało 13 proc. (o 1 punkt proc. mniej niż w kwietniu).

Szef rządu jest odbierany pozytywnie przede wszystkim przez mieszkańców największych miast, osoby lepiej wykształcone i sytuowane. Z kolei niezadowoleni z premiera są najczęściej rolnicy, uczniowie i studenci oraz osoby oceniające swoje warunki materialne jako złe.

Wyniki pracy rządu Tuska, od czasu ponownego objęcia przez niego władzy, dobrze w maju oceniło 23 proc. badanych (bez zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem); większość - 66 proc. - wyraziła negatywną opinię (w kwietniu odsetek ten wynosił 65 proc.). 11 proc. respondentów w maju nie miało w tej sprawie zdania (o 1 punkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu).

CBOS zaznacza, że krytyczne opinie o rezultatach pracy rządu dominują we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych, także tych najbardziej mu przychylnych. Najsurowsi w ocenach są rolnicy (80 proc.).

Blisko jedna czwarta - 24 proc. Polaków uważa - że polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej (w porównaniu z ubiegłym miesiącem nastąpił wzrost o 1 punkt proc.), przeciwnego zdania w maju było 63 proc. (o 3 punkty proc. mniej w kwietniu). Zdania w tej sprawie nie miało 13 proc. (w kwietniu było to 11 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 10-16 maja 2012 r. na liczącej 1017 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej o sondażach poparcia dla partii politycznych w Money.pl
Polacy o nim mówią z uznaniem. O nich źle
Trzy piąte Polaków (61 proc.) z uznaniem wypowiada się o działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego, a ponad jedna piąta (22 proc.) jest z niej niezadowolona.
Kiepskie wyniki najnowszego sondażu
Zobacz, jak zagłosowaliby Polacy w tym miesiącu, a jak w poprzednich.
Kolejny zły sondaż dla Platformy. PiS się zbliża
Według sondażu TNS Polska poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o dwa punkty procentowe.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Ceneo / 79.187.93.* / 2012-05-25 09:08
W dojrzałej, odpowiedzialnej demokracji, rząd cieszący się 27% poparcie społecznym - mimo posiadanej większości parlamentarnej - powstrzymałby się od szczególnie kontrowersyjnych reform, traktując wyniki sondaży jako formę społecznego votum nieufności.
Tym bardziej zrobiłby to rząd sprawujący nieprzerwanie władzę drugą kadencje.
W normalnej demokracji członkowie rządu poczuwaliby się do odpowiedzialności politycznej za funkcjonowanie podległego obszaru, a brak kompetencji i efektywnie sprawowanej kontroli politycznej byłby powodem ich dymisji.
W naszej demokracji póki co wszystko jest inaczej.
Do czasu.
Jest takie stare polskie przysłowie o dzbanie i uchu, które w tej sytuacji znajduje zastosowanie.
Partia Omnipotencji - choć pryncypialnie tego nie lubi i nie sympatyzuje z tym nurtem politycznym - winna pilnie analizować to co dzieje się we Francji. Tam są już wyraźne alternatywy wobec prawicy: lewica, a w dalszej kolejności prawica narodowa - Front Narodowy.
Strategia polityczna oparta na straszeniu PiS-em i rzekomym brakiem alternatywy powoli dogorywa.
Szerzej na ten temat na:
frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Polak0481 / 2012-05-23 01:57 / Bywalec forum
27% debili albo wariatów, wierzących w TV.
DT tonie!!!, a sondaże maja poprawić humor niezdecydowanym!

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

vc34rtvqtqwv / 83.28.40.* / 2012-05-23 00:41
manipulacja sadarzami, mówią, głosuj tylko na nas bo na innych to głos stracony i w tem sposób napędzają maszynkę do głosowania.
nie łudzić się sądarzami, patrzeć trzeba na wszystko, na każdy ruch i sercem do ojczyzny.
sadarze są zmienne ale już chba dosyć okłamywania Polaków.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

niewolnik.salon24.pl / 89.79.247.* / 2012-05-22 22:39
http://niewolnik.salon24.pl/416800,nr-0263-sondaz-n-t-sondazy

skąd te 27% idiotów

ruc / 79.162.224.* / 2012-05-22 22:35
to chyba ci ćwierćinteligenci z dużych miast którzy przyjechali z wiosek i chcieli być trendy.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

fragi / 94.141.128.* / 2012-05-22 21:16
Popiera, nie popiera, problem w tym że nie ma innego wyjścia. No bo kto ? Miller ? Palikot ? Pawlak ? Nie ma alternatywy na horyzoncie.

. 27 proc.intelig.inaczej za rządami Tuska

herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-22 21:16
Grożą, że zaleją ich betonem
Kto zastrasza protestujących przedsiębiorców, oszukanych przy budowie autostrad?

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

andy2024 / 78.131.143.* / 2012-05-22 21:14
czemu nigdy nie podają błędu statystycznego w sondażach? okaże się że te 1% poprawy mieści się granicach błędu...

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

jupiter / 85.202.48.* / 2012-05-22 21:07
Co krok od ludzi słyszę obecnie narzekania na obecny rząd, to te 27% aż dziwi, ale co tam mistrzostwa idą

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

zeppp / 83.29.9.* / 2012-05-22 20:56
Wyszło tym cbosom ze niezadowoleni to głąby kapuściane.Jak zwykle.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

WMZ / 216.245.251.* / 2012-05-22 20:29
Idąc za statystyką - za kilka lat przybędzie tych uczniów, którzy teraz jeszcze nie mają prawa wyborczego. No cóż, Farewell Donald!

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

tomek07 / 213.77.35.* / 2012-05-22 20:21
A TU NA MONEY SĄ SAMI WYKSZTAŁCENI,NIEŹLE SYTUOWANI , A POPARCIA NIE MA.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

JanuszPOlikot / 2012-05-22 20:14 / Tysiącznik na forum
Koko Koko Euro sPOko.....:):):):)
Za to "Koko" już zaczynamy płacić w formie POdwyżek POdatków i wydłużonego okresu pracy .....Czyli do śmierci bo z tych emerytur i tak nikt ze zwykłych obywateli zbyt długo nie POżyje.....:)
einrniucn2 / 83.28.40.* / 2012-05-23 00:34
z skórkę chleba tyranie do śmierci.
ile godzin miesięcznie pracują w zachodniej europie?, w polsce dwa razy tyle co tam a jeszce wiek emerytalny wysoko w górkę nam dołożyli.
niewolnictwo dane nam a tego nie chcemy i mówią że to dla naszego dobra.
krok po kroku niszczą polskę i polaków, dlaczego?

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Toster3d / 83.21.10.* / 2012-05-22 20:12
27% to wciąż za dużo. Chociaż wszystko możliwe... w polandi jest pełno idiotów.

czekam, aż SKIBA pokarze TYŁEK TUSKOWI, ajk to ma w zwyczaju robić - np.

BP-ALTIMATE-WW / 78.8.154.* / 2012-05-22 20:09
tak jak pokazał d... naszej gwieździe UE - celebrycie prof. BUZKOWI! No, i może coś dla tuska, zaśpiewałby nasz SEPLENIĄCY rokmen - staszczyk (czy jak mu tam), albo ten super-star naszego kina BORYS SHIT!

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

bsf / 87.205.252.* / 2012-05-22 20:06
Jak na "menRZa POspolitego stanu " to i tak bardzo duże POparcie.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

JanuszPOlikot / 2012-05-22 20:03 / Tysiącznik na forum
POparcie ......kto tego człowieka jeszcze POpiera ?
Chyba jakaś ekstrema z dużych miast
"POważnie " wykształconych na TOK FM (bo tam ta stacja ma tylko zasięg)......Nie wspomnę o Koszer Zeitung Aarona Szechtera.....:):):):):)

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

jak_ja_go_nienawidze / 77.91.6.* / 2012-05-22 19:48
Dałoby sobie money.pl już spokój z takimi artykułami. Poparcie dla tuska i jego pseudorządu aż razi w oczy.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

jAK TAM W SZAMBIE / 193.200.47.* / 2012-05-22 19:32
aż 27 %?-niemożliwe

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

sub5even / 2012-05-22 18:52 / Bywalec forum
prosze nie pokazywac tego ryzego oszusta

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

witti / 217.67.219.* / 2012-05-22 18:41
Ja widzę pewne pozytywy rządów Tuska (choć na niego nie głosowałem), chociażby znaczący przyrost liczby dróg. Myślę, że ostatnio naprawdę wiele się zbudowało. Ale jeśli w ślad za tym ma następować tak gwałtowne powiększanie się długu publicznego (czyli nas wszystkich - będziemy go spłacać w coraz wyższych podatkach) to mówię STOP TEMU RZĄDOWI! Moim zdaniem powinien być przepis, który zabrania ustalania budżetu Państwa z deficytem. Ustalanie budżetu z deficytem można by dopuścić tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, typu jakiś absolutny kataklizm, wojna (albo groźba jej wybuchu). W normalnej sytuacji nie można wciąż powiększać zadłużenia, bo nas przeklną kolejne pokolenia!

Tusk to DNO jak cała PO

podaj dalej. / 79.184.3.* / 2012-05-22 18:36
emerytury67

Wsrod rolnikow?

reformator / 213.146.48.* / 2012-05-22 18:09
Wsrod rolnikow?
No, ale chyba nie wsrod ciemnoty PeeSeLowskiej, co to z T-matolkiem jest w koalicji
JanuszPOlikot / 2012-05-22 20:05 / Tysiącznik na forum
A od kiedy w PSLu są rolnicy...?.....To są raczej przebierańcy udający rolników....:)

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Jp63 / 84.38.25.* / 2012-05-22 17:54
Artykol moze i odzwierciedlajacy obecny stan,przyznam,ze głosowalem na Tuska ,ale czy jest jakis WYBOR przeciez mozesz wybrac miedzy cholera a dzuma .Ci dwaj tj Jarek i donald namaszczaja swoich kandydatow ,a oni dla swojego bytu zrobią wszystko co chce GORU.PRZECIEZ TO WIDAC NA KAZDYM KROKU NAWET W DYSKUSJACH np kawa na ławe, PO PIERWSZE PILNIE NALEZY ZMIENIC ORDYNACJE WYBORCZA ,a dopiero potem mozna myslec o demokratycznych wyborach .Osobiscie nie bede chodzil na wybory przy takiej ORDYNACJI.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

lol POmatoły / 46.186.96.* / 2012-05-22 17:37
propaganda po raz kolejny hehe pytanie kto w to wierzy? wcześniej wmówili ludziom ze PiS to obciach, a jak już wygrali ci "słuszni" to teraz trzeba pilnować układu..

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Tanc / 2012-05-22 17:32
I mamy 27% zadowolonych możesz pan panie T jeszcze przykręcać i walić w gałę bo jest 27% ciągle zadowolonych.No cóż gdy się widzi tylko własny czubek nosa ,swój chwilowy niezły byt to się popiera .Ale nie wierzę w te sondaże chyba że robione na zebraniu prezesów spółek córek.
JanuszPOlikot / 2012-05-22 20:09 / Tysiącznik na forum
No taki towarzysz Sobolewski z GPW dostał POdwyżkę uposażenia o 400 % i teraz PObiera 2 mln PLN......Sam pewnie nie wie za co . Jak wygląda sytuacja na giełdzie każdy widzi.....Zyski spadają a PO-koleś dostaje POdwyżkę ....Taki to mamy "kapitalizm"......Aby wszystkim POciotkom żyło się lepiej....:)

jak wygląda statystyczny zwolennik tuska?

mmx / 2012-05-22 17:15 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
bo szukam, pytam i nie mogę natknąć się na żadnego - jakie 27%? skąd te liczby?

czyżby to aktyw partyjny + urzędasy + rodzinki ?
i to by było na tyle / 83.26.72.* / 2012-05-22 17:52
To jeszcze trochę brakuje.
Ale jak dodać mendia, celebrytów i pozytecznych idiotów z rodzinami to będzie tak +/- 27%.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

adam1959 / 188.47.66.* / 2012-05-22 17:12
brzydze sie polskimi politykami ich obluda i zaklamaniem

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

sceptyk / 2012-05-22 17:09 / Tysiącznik na forum
Co jest w tej wiadomości zaskakującego?????

Re: CBOS: 27 proc. za, 43 proc. przeciw rządowi Tuska

Drakula / 89.70.198.* / 2012-05-22 17:03
Czas odejść Panie Tusk.
tranz91 / 24.114.255.* / 2012-05-22 17:11
Mnie dziwi ze jeszcze wogole ktos jest za Tuskiem ... zielona wyspa :))) i cuda :))) niezle nabil w butelke prosty lud...
Drakula / 89.70.198.* / 2012-05-22 17:16
Ja się dziwie, że w ogóle ktoś go wybierał w mijających wyborach i całą partie PO. Po obietnicach i bajkach minionej kadencji.Wszystko rozwala a następni jak przyjdą to powiedz, że ciężko będzie to wszystko naprawić. Jeżeli kiedyś da sięto naprawić i odbudować.
`zzz / 93.105.164.* / 2012-05-22 20:03
jak rozwali wswzystko to później się będzie zasłaniał kryzysem ... hehehehe.
`zzz / 93.105.164.* / 2012-05-22 20:08
po straciło mój głos na zawsze...
psl też parodia nie wspomnę o pis ...
I na kogo mam glosować?.
Wszyscy zakłamani do szpiku kości ja już tym ''politykom'' dziękuję
Banda nieudaczników i tyle.
Usaman / 94.154.99.* / 2012-05-22 22:51
Głosowałeś na PO ciemny człowieku, teraz pewnie zagłosujesz na Palikota, a wcześniej głosowałeś na Tymińskiego i zagłosowałbyś na każdego kosmitę, który ci coś obieca.
Po 4 latach, jak się okaże, że ktoś cię oszukał, to się obrazisz i głosujesz na kogoś innego. Tragedia. POwinieneś mieć odebrany głos.