Na skróty
  • TYLKO W MONEY.PL:
  • Marek Falenta w ujawnia kulisy afery taśmowej
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeNajnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska
2012-05-22 16:37

Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska
[fot: PAP Radek Pietruszka]

Poparcie dla rządu Donalda Tuska w maju zadeklarowało 27 proc. badanych przez CBOS, 43 proc. respondentów było mu przeciwnych; obojętny stosunek do Rady Ministrów wyraziło 27 proc. badanych. Zdania w tej sprawie nie miało 3 proc. ankietowanych.

CBOS zauważa, że notowania gabinetu Donalda Tuska się stabilizują. Zahamowana została trwająca od początku roku tendencja do pogarszania się opinii o rządzie. Obecnie jego notowania są niemal takie same jak w kwietniu.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem odsetek zwolenników obecnego rządu nie zmienił się; o 1 punkt proc. zmniejszyła się grupa przeciwników rządu (w kwietniu wynosiła 44 proc.), natomiast o 2 punkty proc. w maju wzrosła grupa ankietowanych mających obojętny stosunek do rządu (w ubiegłym miesiącu takich osób było 25 proc.).

Do najczęściej deklarujących niechęć do rządu należą ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Więcej zwolenników niż przeciwników gabinetu Tuska jest wśród mieszkańców dużych miast, badanych z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowanych.

Czytaj więcej Kiepskie wyniki najnowszego sondażu Zobacz, jak zagłosowaliby Polacy w tym miesiącu, a jak w poprzednich. Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi premier Donald Tusk, jest 31 proc. ankietowanych (bez zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem); przeciwnego zdania jest ponad połowa badanych przez CBOS - 56 proc. (wzrost w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 1 punkt proc.). Zdania w tej sprawie nie miało 13 proc. (o 1 punkt proc. mniej niż w kwietniu).

Giełda na żywo

WIG20 odrobił połowę czerwcowych spadków

Nadchodzący tydzień na rynku również zapowiada się ciekawie.

Giełda na żywo

To już koniec spekulacji na temat OFE. Jak to wpłynie na GPW?

Ważne publikacje gospodarcze z USA i decyzja Fed będą najistotniejszymi...

Szef rządu jest odbierany pozytywnie przede wszystkim przez mieszkańców największych miast, osoby lepiej wykształcone i sytuowane. Z kolei niezadowoleni z premiera są najczęściej rolnicy, uczniowie i studenci oraz osoby oceniające swoje warunki materialne jako złe.

Wyniki pracy rządu Tuska, od czasu ponownego objęcia przez niego władzy, dobrze w maju oceniło 23 proc. badanych (bez zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem); większość - 66 proc. - wyraziła negatywną opinię (w kwietniu odsetek ten wynosił 65 proc.). 11 proc. respondentów w maju nie miało w tej sprawie zdania (o 1 punkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu).

CBOS zaznacza, że krytyczne opinie o rezultatach pracy rządu dominują we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych, także tych najbardziej mu przychylnych. Najsurowsi w ocenach są rolnicy (80 proc.).

Blisko jedna czwarta - 24 proc. Polaków uważa - że polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej (w porównaniu z ubiegłym miesiącem nastąpił wzrost o 1 punkt proc.), przeciwnego zdania w maju było 63 proc. (o 3 punkty proc. mniej w kwietniu). Zdania w tej sprawie nie miało 13 proc. (w kwietniu było to 11 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 10-16 maja 2012 r. na liczącej 1017 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej o sondażach poparcia dla partii politycznych w Money.pl
Polacy o nim mówią z uznaniem. O nich źle
Trzy piąte Polaków (61 proc.) z uznaniem wypowiada się o działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego, a ponad jedna piąta (22 proc.) jest z niej niezadowolona.
Kiepskie wyniki najnowszego sondażu
Zobacz, jak zagłosowaliby Polacy w tym miesiącu, a jak w poprzednich.
Kolejny zły sondaż dla Platformy. PiS się zbliża
Według sondażu TNS Polska poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o dwa punkty procentowe.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Ceneo / 79.187.93.* / 2012-05-25 09:08
W dojrzałej, odpowiedzialnej demokracji, rząd cieszący się 27% poparcie społecznym - mimo posiadanej większości parlamentarnej - powstrzymałby się od szczególnie kontrowersyjnych reform, traktując wyniki sondaży jako formę społecznego votum nieufności.
Tym bardziej zrobiłby to rząd sprawujący nieprzerwanie władzę drugą kadencje.
W normalnej demokracji członkowie rządu poczuwaliby się do odpowiedzialności politycznej za funkcjonowanie podległego obszaru, a brak kompetencji i efektywnie sprawowanej kontroli politycznej byłby powodem ich dymisji.
W naszej demokracji póki co wszystko jest inaczej.
Do czasu.
Jest takie stare polskie przysłowie o dzbanie i uchu, które w tej sytuacji znajduje zastosowanie.
Partia Omnipotencji - choć pryncypialnie tego nie lubi i nie sympatyzuje z tym nurtem politycznym - winna pilnie analizować to co dzieje się we Francji. Tam są już wyraźne alternatywy wobec prawicy: lewica, a w dalszej kolejności prawica narodowa - Front Narodowy.
Strategia polityczna oparta na straszeniu PiS-em i rzekomym brakiem alternatywy powoli dogorywa.
Szerzej na ten temat na:
frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Polak0481 / 2012-05-23 01:57 / Bywalec forum
27% debili albo wariatów, wierzących w TV.
DT tonie!!!, a sondaże maja poprawić humor niezdecydowanym!

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

vc34rtvqtqwv / 83.28.40.* / 2012-05-23 00:41
manipulacja sadarzami, mówią, głosuj tylko na nas bo na innych to głos stracony i w tem sposób napędzają maszynkę do głosowania.
nie łudzić się sądarzami, patrzeć trzeba na wszystko, na każdy ruch i sercem do ojczyzny.
sadarze są zmienne ale już chba dosyć okłamywania Polaków.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

niewolnik.salon24.pl / 89.79.247.* / 2012-05-22 22:39
http://niewolnik.salon24.pl/416800,nr-0263-sondaz-n-t-sondazy

skąd te 27% idiotów

ruc / 79.162.224.* / 2012-05-22 22:35
to chyba ci ćwierćinteligenci z dużych miast którzy przyjechali z wiosek i chcieli być trendy.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

fragi / 94.141.128.* / 2012-05-22 21:16
Popiera, nie popiera, problem w tym że nie ma innego wyjścia. No bo kto ? Miller ? Palikot ? Pawlak ? Nie ma alternatywy na horyzoncie.

. 27 proc.intelig.inaczej za rządami Tuska

herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-22 21:16
Grożą, że zaleją ich betonem
Kto zastrasza protestujących przedsiębiorców, oszukanych przy budowie autostrad?

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

andy2024 / 78.131.143.* / 2012-05-22 21:14
czemu nigdy nie podają błędu statystycznego w sondażach? okaże się że te 1% poprawy mieści się granicach błędu...

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

jupiter / 85.202.48.* / 2012-05-22 21:07
Co krok od ludzi słyszę obecnie narzekania na obecny rząd, to te 27% aż dziwi, ale co tam mistrzostwa idą

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

zeppp / 83.29.9.* / 2012-05-22 20:56
Wyszło tym cbosom ze niezadowoleni to głąby kapuściane.Jak zwykle.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

WMZ / 216.245.251.* / 2012-05-22 20:29
Idąc za statystyką - za kilka lat przybędzie tych uczniów, którzy teraz jeszcze nie mają prawa wyborczego. No cóż, Farewell Donald!

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

tomek07 / 213.77.35.* / 2012-05-22 20:21
A TU NA MONEY SĄ SAMI WYKSZTAŁCENI,NIEŹLE SYTUOWANI , A POPARCIA NIE MA.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

JanuszPOlikot / 2012-05-22 20:14 / Tysiącznik na forum
Koko Koko Euro sPOko.....:):):):)
Za to "Koko" już zaczynamy płacić w formie POdwyżek POdatków i wydłużonego okresu pracy .....Czyli do śmierci bo z tych emerytur i tak nikt ze zwykłych obywateli zbyt długo nie POżyje.....:)
einrniucn2 / 83.28.40.* / 2012-05-23 00:34
z skórkę chleba tyranie do śmierci.
ile godzin miesięcznie pracują w zachodniej europie?, w polsce dwa razy tyle co tam a jeszce wiek emerytalny wysoko w górkę nam dołożyli.
niewolnictwo dane nam a tego nie chcemy i mówią że to dla naszego dobra.
krok po kroku niszczą polskę i polaków, dlaczego?

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Toster3d / 83.21.10.* / 2012-05-22 20:12
27% to wciąż za dużo. Chociaż wszystko możliwe... w polandi jest pełno idiotów.

czekam, aż SKIBA pokarze TYŁEK TUSKOWI, ajk to ma w zwyczaju robić - np.

BP-ALTIMATE-WW / 78.8.154.* / 2012-05-22 20:09
tak jak pokazał d... naszej gwieździe UE - celebrycie prof. BUZKOWI! No, i może coś dla tuska, zaśpiewałby nasz SEPLENIĄCY rokmen - staszczyk (czy jak mu tam), albo ten super-star naszego kina BORYS SHIT!

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

bsf / 87.205.252.* / 2012-05-22 20:06
Jak na "menRZa POspolitego stanu " to i tak bardzo duże POparcie.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

JanuszPOlikot / 2012-05-22 20:03 / Tysiącznik na forum
POparcie ......kto tego człowieka jeszcze POpiera ?
Chyba jakaś ekstrema z dużych miast
"POważnie " wykształconych na TOK FM (bo tam ta stacja ma tylko zasięg)......Nie wspomnę o Koszer Zeitung Aarona Szechtera.....:):):):):)

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

jak_ja_go_nienawidze / 77.91.6.* / 2012-05-22 19:48
Dałoby sobie money.pl już spokój z takimi artykułami. Poparcie dla tuska i jego pseudorządu aż razi w oczy.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

jAK TAM W SZAMBIE / 193.200.47.* / 2012-05-22 19:32
aż 27 %?-niemożliwe

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

sub5even / 2012-05-22 18:52 / Bywalec forum
prosze nie pokazywac tego ryzego oszusta

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

witti / 217.67.219.* / 2012-05-22 18:41
Ja widzę pewne pozytywy rządów Tuska (choć na niego nie głosowałem), chociażby znaczący przyrost liczby dróg. Myślę, że ostatnio naprawdę wiele się zbudowało. Ale jeśli w ślad za tym ma następować tak gwałtowne powiększanie się długu publicznego (czyli nas wszystkich - będziemy go spłacać w coraz wyższych podatkach) to mówię STOP TEMU RZĄDOWI! Moim zdaniem powinien być przepis, który zabrania ustalania budżetu Państwa z deficytem. Ustalanie budżetu z deficytem można by dopuścić tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, typu jakiś absolutny kataklizm, wojna (albo groźba jej wybuchu). W normalnej sytuacji nie można wciąż powiększać zadłużenia, bo nas przeklną kolejne pokolenia!

Tusk to DNO jak cała PO

podaj dalej. / 79.184.3.* / 2012-05-22 18:36
emerytury67

Wsrod rolnikow?

reformator / 213.146.48.* / 2012-05-22 18:09
Wsrod rolnikow?
No, ale chyba nie wsrod ciemnoty PeeSeLowskiej, co to z T-matolkiem jest w koalicji
JanuszPOlikot / 2012-05-22 20:05 / Tysiącznik na forum
A od kiedy w PSLu są rolnicy...?.....To są raczej przebierańcy udający rolników....:)

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Jp63 / 84.38.25.* / 2012-05-22 17:54
Artykol moze i odzwierciedlajacy obecny stan,przyznam,ze głosowalem na Tuska ,ale czy jest jakis WYBOR przeciez mozesz wybrac miedzy cholera a dzuma .Ci dwaj tj Jarek i donald namaszczaja swoich kandydatow ,a oni dla swojego bytu zrobią wszystko co chce GORU.PRZECIEZ TO WIDAC NA KAZDYM KROKU NAWET W DYSKUSJACH np kawa na ławe, PO PIERWSZE PILNIE NALEZY ZMIENIC ORDYNACJE WYBORCZA ,a dopiero potem mozna myslec o demokratycznych wyborach .Osobiscie nie bede chodzil na wybory przy takiej ORDYNACJI.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

lol POmatoły / 46.186.96.* / 2012-05-22 17:37
propaganda po raz kolejny hehe pytanie kto w to wierzy? wcześniej wmówili ludziom ze PiS to obciach, a jak już wygrali ci "słuszni" to teraz trzeba pilnować układu..

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Tanc / 2012-05-22 17:32
I mamy 27% zadowolonych możesz pan panie T jeszcze przykręcać i walić w gałę bo jest 27% ciągle zadowolonych.No cóż gdy się widzi tylko własny czubek nosa ,swój chwilowy niezły byt to się popiera .Ale nie wierzę w te sondaże chyba że robione na zebraniu prezesów spółek córek.
JanuszPOlikot / 2012-05-22 20:09 / Tysiącznik na forum
No taki towarzysz Sobolewski z GPW dostał POdwyżkę uposażenia o 400 % i teraz PObiera 2 mln PLN......Sam pewnie nie wie za co . Jak wygląda sytuacja na giełdzie każdy widzi.....Zyski spadają a PO-koleś dostaje POdwyżkę ....Taki to mamy "kapitalizm"......Aby wszystkim POciotkom żyło się lepiej....:)

jak wygląda statystyczny zwolennik tuska?

mmx / 2012-05-22 17:15 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
bo szukam, pytam i nie mogę natknąć się na żadnego - jakie 27%? skąd te liczby?

czyżby to aktyw partyjny + urzędasy + rodzinki ?
i to by było na tyle / 83.26.72.* / 2012-05-22 17:52
To jeszcze trochę brakuje.
Ale jak dodać mendia, celebrytów i pozytecznych idiotów z rodzinami to będzie tak +/- 27%.

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

adam1959 / 188.47.66.* / 2012-05-22 17:12
brzydze sie polskimi politykami ich obluda i zaklamaniem

Re: Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

sceptyk / 2012-05-22 17:09 / Tysiącznik na forum
Co jest w tej wiadomości zaskakującego?????

Re: CBOS: 27 proc. za, 43 proc. przeciw rządowi Tuska

Drakula / 89.70.198.* / 2012-05-22 17:03
Czas odejść Panie Tusk.
tranz91 / 24.114.255.* / 2012-05-22 17:11
Mnie dziwi ze jeszcze wogole ktos jest za Tuskiem ... zielona wyspa :))) i cuda :))) niezle nabil w butelke prosty lud...
Drakula / 89.70.198.* / 2012-05-22 17:16
Ja się dziwie, że w ogóle ktoś go wybierał w mijających wyborach i całą partie PO. Po obietnicach i bajkach minionej kadencji.Wszystko rozwala a następni jak przyjdą to powiedz, że ciężko będzie to wszystko naprawić. Jeżeli kiedyś da sięto naprawić i odbudować.
`zzz / 93.105.164.* / 2012-05-22 20:03
jak rozwali wswzystko to później się będzie zasłaniał kryzysem ... hehehehe.
`zzz / 93.105.164.* / 2012-05-22 20:08
po straciło mój głos na zawsze...
psl też parodia nie wspomnę o pis ...
I na kogo mam glosować?.
Wszyscy zakłamani do szpiku kości ja już tym ''politykom'' dziękuję
Banda nieudaczników i tyle.
Usaman / 94.154.99.* / 2012-05-22 22:51
Głosowałeś na PO ciemny człowieku, teraz pewnie zagłosujesz na Palikota, a wcześniej głosowałeś na Tymińskiego i zagłosowałbyś na każdego kosmitę, który ci coś obieca.
Po 4 latach, jak się okaże, że ktoś cię oszukał, to się obrazisz i głosujesz na kogoś innego. Tragedia. POwinieneś mieć odebrany głos.