Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO będzie chronić rurociągi i tankowce?

0
Podziel się:

Siły sojuszu mogłyby chronić rurociągi i szlaki morskie, którymi na Zachód transportowana jest ropa naftowa i gaz, powiedział sekretarz generalny NATO.

NATO będzie chronić rurociągi i tankowce?
(PAP / EPA)

W trosce o bezpieczeństwo energetyczne państw NATO siły sojuszu mogłyby chronić rurociągi i szlaki morskie, którymi na Zachód transportowana jest ropa naftowa i gaz, powiedział sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer (na zdjęciu).

Na Forum Bezpieczeństwa Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego, które obraduje w macedońskiej Ochrydzie szef NATO forsuje zajęcie się przez sojusz sprawami bezpieczeństwa europejskiego. Według Associated Press, niektóre państwa członkowskie są temu jednak przeciwne - Francja uważa, że powinny się tym zajmować rządy i inne organizacje międzynarodowe.

Bezpieczeństwo energetyczne - nowy cel sojuszu

"Jestem przekonany, że NATO ma tu rolę do odegrania" - oświadczył de Hoop Scheffer w Ochrydzie i zasugerował trzy obszary działania: - zapewnienie wsparcia obrony wojskowej lub cywilnej sojusznikom i innym krajom, których infrastruktura jest szczególnie zagrożona atakami terrorystycznymi lub klęskami żywiołowymi; - użycie sił morskich do pomocy w ochronie szlaków morskich, wykorzystywanych przez tankowce; - szkolenia i ćwiczenia, mające pomóc krajom sąsiednim w lepszej ochronie obiektów energetycznych.

De Hoop Scheffer przyznał, że plany te znajdują się we wczesnym stadium i nie powiedział, kiedy mogłyby zostać zrealizowane. Poglądy sekretarza generalnego NATO od razu z zadowoleniem powitał Azerbejdżan - coraz ważniejszy dostawca ropy naftowej i gazu na Zachód.

"Byłem naprawdę szczęśliwy, słysząc od sekretarza generalnego, że NATO jest gotowe zająć się pewnymi sprawami bezpieczeństwa, z którymi mamy do czynienia w naszej części świata - powiedział minister spraw zagranicznych Afganistanu Elmar Mammadiarow. - Znaczenie bezpieczeństwa transportu (ropy i gazu) ogromnie wzrosło".

Szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg zasugerował dodanie przez NATO "wymiaru politycznego" do roli sojuszu w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego. Zdaniem Schwarzenberga sojusz powinien rozmawiać na te tematy z dużymi producentami ropy i gazu, takimi jak Rosja.

Associated Press pisze o rosnącym zaniepokojeniu wschodnioeuropejskich członków NATO uzależnieniem od importu energii z Rosji, mogącym narazić ich na presję ze strony Moskwy.

Nawiązując do tych niepokojów, przedstawiciel Departamentu Stanu USA Matt Bryza podkreślił, że państwom zachodnim potrzebna jest dywersyfikacja źródeł energii i mówił o budowaniu rurociągów omijających Rosję.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)