Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Nauka w Polsce. Ministerstwo wie, jak przekonać uczelnie i biznes do współpracy

0
Podziel się:

- Szkoły nie mogą być traktowane jak twierdze przed biznesem, firmy muszą podjąć ryzyko inwestowania w projekty naukowe - tłumaczy prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Nauka w Polsce. Ministerstwo wie, jak przekonać uczelnie i biznes do współpracy
(Money.pl)

- Uczelnie nie mogą być traktowane jak twierdze przed biznesem, firmy muszą podjąć ryzyko inwestowania w projekty naukowe - mówi dla portalu Money.pl prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Uważa, że dzięki unijnym środkom uda się zmienić myślenie obu stron.

Dlaczego współpraca naukowców z przedsiębiorcami jest w Polsce tak trudna? Prof. Kolarska-Bobińska uważa, że winę za to ponoszą obie strony.

- Polscy naukowcy traktowali dotąd uczelnie jako twierdze albo świątynie wiedzy. Uważali, że tworzą naukę dla nauki i trudno im dostosować się do bardziej praktycznego i konkretnego aspektu, że są pomysły, które mają służyć ludziom - mówi minister Kolarska-Bobińska w rozmowie z dziennikarką portalu.

]( http://www.money.pl/sekcja/vii-europejski-kongres-gospodarczy/ )

Jej zdaniem, również podejście przedstawicieli biznesu nie jest w tej kwestii właściwe.

- Biznes jest nastawiony na szybkie zmiany, na konkretne efekty i szybki zysk. Nie chce ryzykować inwestowania w projekt naukowy, z którego może coś będzie, a może nie. Obie te logiki muszą się teraz spotkać - twierdzi prof. Kolarska-Bobińska.

Szefowa resortu nauki jest przekonana, że dzięki środkom z nowej perspektywy unijnej dotychczasowy sposób myślenia i nauki i biznesu wreszcie uda się zmienić.

- Już zmieniliśmy legislację w tej kwestii. Bliższa współpraca nauki i biznesu jest możliwa. Firmy mogą mieć przedstawicieli w konwencie uczelni, wpływać na sposób kształcenia i wreszcie uczyć studentów podczas trzymiesięcznych praktyk - wylicza minister. - Naukowiec z kolei może być właścicielem swojego pomysłu, co ułatwia mu kontakty z biznesem. Są więc mechanizmy, są pieniądze europejskie i w pewnym momencie ta współpraca "zaskoczy".

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)