Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Konsumenci obawiają się większych wzrostów cen

0
Podziel się:

W ankietach widać, że konsumenci spodziewają się przyśpieszenia wzrostu cen.

NBP: Konsumenci obawiają się większych wzrostów cen

Konsumenci ankietowani przez GUS w pierwszej połowie grudnia przewidują, że w kolejnych dwunastu miesiącach ceny wzrosną tylko nieznacznie, podał Narodowy Bank Polski. Według nich, średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w 2016 roku wyniesie 0,21 procent. W ankietach widać, że konsumenci spodziewają się przyśpieszenia wzrostu cen.

Od listopada przewidywany przez konsumentów wskaźnik cen nieco wzrósł. Wtedy był na poziomie 0,18 proc. "Nadal jest bliski zera" jak wskazuje bank centralny w komunikacie.

Wyliczenia prognoz należy uznać jednak za przybliżone, bo w momencie badania była deflacja 0,7 proc. a przy badaniu ankietowany pytany jest czy wzrost cen będzie szybszy, taki sam, czy wolniejszy - dlatego przyjęto tu za wyznacznik ostatni miesiąc z inflacją.

"Dlatego też w grudniu br. w procedurze kwantyfikacyjnej, w miejsce ujemnej stopy inflacji dostępnej w momencie przeprowadzania ankiety, w charakterze miary postrzeganej inflacji bieżącej wykorzystano ostatnią dodatnią wartość inflacji bieżącej CPI (tj. wartość z sierpnia 2014 r., równą 0,3 proc.). Techniczny charakter powyższego założenia sprawia, że obecnie szacunek zobiektywizowanej miary oczekiwań inflacyjnych odznacza się większą niepewnością, a wyniki kwantyfikacji należy traktować jako przybliżone" - tłumaczy NBP.

Zmiana wskaźnika cen i usług konsumpcyjnych (proc., rok do roku)

Wskaźnik oczekiwań, czyli różnica między odsetkiem respondentów, oczekujących, że ceny będą rosły szybciej niż obecnie, a sumą odsetków respondentów, oczekujących, że ceny będą rosły wolniej niż obecnie, pozostaną bez zmian lub będą spadały, wyniósł -30 pkt proc. (wobec -38 pkt proc. miesiąc wcześniej), podano także

"Analiza wskaźnika oczekiwań inflacyjnych pokazuje, że od 2012 r. do połowy 2015 r. konsumenci oczekiwali coraz mniejszych wzrostów cen w kolejnych 12 miesiącach. W ostatnich półroczu wydaje się zarysowywać trend wzrostowy opinii konsumentów na temat spodziewanych zmian cen. Oceny te cechuje jednak duża niepewność, o czym świadczą silne wahania struktury odpowiedzi na pytanie ankietowe w ostatnich miesiącach" - podsumował bank centralny.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)