Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy zablokują tranzyt gazu na Zachód?

0
Podziel się:

Kijów nie będzie miał już ulgi, jaką otrzymał w zamian za rezygnację ze zbliżenia z Brukselą.

Ukraińcy zablokują tranzyt gazu na Zachód?
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Ukraina nie może już liczyć na tańszy gaz z Rosji. Poinformował o tym premier Arsenij Jaceniuk. Szef ukraińskiego rządu poinformował, że w II kwartale Kijów nie będzie miał już zniżki na gaz, jaką otrzymał w zamian za rezygnację ze zbliżenia z Unią Europejską były prezydent Wiktor Janukowycz w połowie grudnia.

Cena tysiąca metrów sześciennych została obniżona wtedy o jedną trzecią - z 400 do 269 dolarów. Kijów zapowiadał jednocześnie, że zrezygnuje z importu tańszego paliwa między innymi z Niemiec przez Polskę.

Arsenij Jaceniuk w trakcie spotkania z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Europejskim Stowarzyszeniu Biznesu nie wykluczył, że Rosja może teraz w ogóle wstrzymać dostawy błękitnego paliwa na Ukrainę.

Zagroził jednak, że wtedy Kijów może wstrzymać tranzyt gazu na Zachód. Jednocześnie ukraiński premier zastrzegł, że Moskwa nie może traktować paliwa jako broni.

Arsenij Jaceniuk zapewnił też, że Ukraina znajdzie środki na spłatę swoich zobowiązań za już dostarczony surowiec. Według Gazpromu, wynoszą one ponad 1,5 mld dolarów.

Ceny gazu w górę

Ceny gazu ziemnego w Wielkiej Brytanii wzrosły o około 10 proc., do około 370,5 dolarów za 1000 m sześć. Duże wzrosty notują też ceny błękitnego paliwa w Niemczech i Holandii - podają agencje. Jak wskazuje agencja ITAR-TASS, ceny gazu w Holandii wzrosły do około 366 dolarów, również o około 10 proc.

Ceny gazu w Niemczech wzrosły o 8,1 proc. do 369,5 dolarów. Eksperci tłumaczą, że jest to normalna reakcja rynku na możliwość militarnej konfrontacji na Wschodzie. Inwestorzy szczególnie obawiają się o dostawy gazu do Europy przez Ukrainę.

_ - Rosja kontroluje dostawy gazu na Ukrainę, skąd trafia on do Europy. Europa jest bardzo uzależniona od rosyjskich dostaw gazu - _ powiedział Soeren Bo Duvier Nielsen, manager ds. sprzedaży w Nordea Bank AB w Singapurze, cytowany przez Bloomberga.

Agencja wskazuje, że tegoroczna zima jest najcieplejszą od 2008 r. i z tego powodu popyt na gaz wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła jest mniejszy niż zwykle od tej porze roku. Ceny surowca były najniższe od dwóch lat.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)