Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Nie istnieje coś takiego, jak darmowe obiady!

0
Podziel się:

Choćby za to jedno, konsekwentnie powtarzane, zdanie zasłużył zmarły w czwartek Milton Friedman na nagrodę Nobla.

Nie istnieje coś takiego, jak darmowe obiady!

Milton Friedman (1912-2006) laureat ekonomicznej nagrody Nobla, założyciel Szkoły Chicagowskiej w ekonomii. Doradca prezydenta Ronalda Reagana i mentor grupy Chicago Boys - twórców chilijskich wolnorynkowych reform czasów generała Pinocheta. Powołują się dziś na niego zaliczani do jastrzębi monetaryści, dla których podstawowym celem jest zdławienie "utajonego podatku", jakim jest inflacja.

_ Inflacja przysparza rządowi wpływów bez konieczności głosowania za nowymi podatkami - Milton i Rose Friedman, Tyrania Status Quo _Inflacja jest jak narkotyk - twierdził noblista - małe jej dawki powodują ożywienie gospodarki, później jednak, tak jak narkomanowi potrzebne są coraz to większe dawki narkotyku, tak pobudzona poprzez impuls inflacyjny gospodarka potrzebuje dalszego wzrostu inflacji.

"Ojciec monetaryzmu", jak nazywają go niemal wszystkie media, sam nie lubił tego określenia. Uważał, że nazbyt go ono szufladkuje. Prace nad teorią pieniądza stały się wprawdzie podstawą jednej z najpowszechniej dziś uznawanych gałęzi ekonomii, nie wyczerpywały jednak zainteresowań i poglądów ekonomicznych Friedmana.

Monetarysta, główny założyciel Szkoły Chicagowskiej - lecz przede wszystkim jeden z pierwszych analityków nieskuteczności państwa jako recepty na wszelkie zło świata. "Rządowe pomysły na rozwiązanie problemu są zwykle gorsze, niż sam problem" - to jedna z typowych friedmanowskich wypowiedzi.

Uważał się przede wszystkim za wolnościowca."Nikt nie wydaje cudzych pieniędzy tak ostrożnie i rozważnie, jak własnych" - powtarzał Milton Friedman. Zdecydowanie sprzeciwiał się interwencjonizmowi, czyli ingerencjom państwa w procesy wolnorynkowe.ZOBACZ TAKŻE:

"Wielu ludzi chce, by państwo broniło konsumentów. Znacznie poważniejszym i pilniejszym problemem jest jednak obrona konsumentów przed państwem" - twierdził.

Uparcie zwalczał wysuwaną przez socjalistów tezę, że każdy zysk niesie za sobą czyjąś stratę. "Nie ma dobrowolnej wymiany, z której nie czerpią korzyści obie strony" - twierdził.

| MILTON FRIEDMAN |
| --- |
| Urodził się 31 lipca 1912 w Nowym Jorku. Zmarł 16 listopada 2006 w San Francisco. W 1976 roku otrzymał nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla za prace dotyczące historii oraz teorii monetarnej, analizy procesów konsumpcji i polityki stabilizacyjnej. Najważniejsze publikacje: Essays in Positive Economics (1953) A Theory of the Consumption Function (1957) Kapitalizm i wolność (1962) A Monetary History of the United States 1867-1960 (wraz z żoną, Rosą Friedman, 1963) Wolny wybór (wraz z żoną, Rosą Friedman 1980) Monetary Trends in the United States and the United Kingdom (wraz z żoną, Rosą Friedman, 1982) Tyrania Status Quo (wraz z żoną, Rosą Friedman, 1984) The Essence of Friedman (1984) Money Mischief (1992) |

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)