Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska nie będzie płacić za ratowanie bankrutów

0
Podziel się:

Tusk: Zadeklarowałem przystąpienie Polski do paktu Euro Plus.

Polska nie będzie płacić za ratowanie bankrutów
(PAP/Leszek Szymański)

_ - Chcemy wziąć udział w pakcie Euro Plus - _ powiedział Donald Tusk, po zakończeniu dwudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. To antykryzysowy mechanizm ratowania w krajów strefy euro, oraz pakt na rzecz zwiększenia konkurencyjności euro. Premier powtórzył też, że Polska nie będzie się angażować militarnie w _ Świt Odysei _.

_ - Wszystkie kraje, które będą uczestniczyły w pakcie będą w nich uczestniczyły na równych prawach - nie będzie podziału na dwie kategorie, czyli pełnych członków paktu i obserwatorów. _ Chcemy też oprócz paktu i jego otwartości, co było naszym postulatem od kilku tygodni, żeby Rada Europejska przyjęła dosyć mocne zapisy dotyczące jednolitego rynku _ - _zaznaczył premier.

_ - Ważne dla Polski jest to, że nasze uczestnictwo w Pakcie Euro Plus nie oznacza zobowiązań o charakterze finansowym. Po drugie., jak oceniamy typ zobowiązań, jakie kraje w tym Pakcie uczestniczące na siebie nakładają, to Polska żadnych szczególnych nowych zobowiązań nie musi przyjmować w porównaniu z tym, co już obecnie obowiązuje _ - dodał premier.

Jedna z propozycji mówi na przykład o gwarancjach prawnych, które będą zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu się państw. Polska ma próg wynoszący 60 procent PKB, zapisany w konstytucji.

Polska jest w grupie sześciu państw spoza strefy euro, które zgłosiły chęć uczestnictwa w pakcie. Zdecydowały się też na to Dania, Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria i wraz z obowiązkowym uczestnictwem 17 krajów strefy, do paktu w sumie przyłączyły się 23 unijne państwa.

Przewiduje on, że co roku kraje będą zobowiązywać się do konkretnych działań, które mają:

  • poprawić sytuację w zatrudnieniu,
    • stabilizować finanse publiczne,
    • wprowadzać ułatwienia dla biznesu,
    • zwiększać innowacyjność.

Każdy kraj sam zdecyduje, jakimi środkami zamierza osiągnąć wyznaczone cele.Zdaniem Tuska wspólny rynek jako czynnik wzrostu gospodarczego będzie jednym z priorytetów polskiej prezydencji. - _ Dobra kondycja europejskich gospodarek jest także w naszym interesie - _ powiedział Tusk.

Premier już w Paryżu podczas spotkania szefów państw i rządów, na którym podjęto decyzję o interwencji w Libii, zapowiedział, że polskie wojsko nie będzie brało w niej udziału. _ - Potwierdziłem na szczycie, że Polska jest gotowa uczestniczyć w pomocy humanitarnej dla Libii, ale nie będzie uczestniczyć w żadnej akcji militarnej w tym kraju - _ deklarował premier.

Szczyt w Brukseli zdominowały Portugalia, Libia i atomówki

Wzmocniona współpraca w strefie euro gwarantująca większą konkurencyjność gospodarczą i utworzenie funduszu pomocowego dla bankrutów w strefie euro po 2013 roku i związane z tym zmiany w traktacie - to najważniejsze ustalenia dwudniowego szczytu, który zakończył się w Brukseli.

**Unijni liderzy zdecydowali o zwiększeniu środków do 440 miliardów euro. Zgodzili się też na zmiany w traktacie lizbońskim co pozwoli po 2013 roku utworzyć nowy fundusz pomocowy.
Unijni przywódcy dyskutowali też na temat sytuacji w Afryce Północnej. Rozmowy dotyczyły również Portugalii pogrążonej w kryzysie politycznym, która po Grecji i Irlandii może potrzebować finansowego wsparcia.

Zaakceptowali przede wszystkim Pakt Euro Plus, do którego przystąpiło także 6 krajów bez wspólnej waluty, w tym Polska. Pakt przewiduje, że co roku unijne państwa będą zobowiązywać się do konkretnych działań, które mają poprawić sytuację w zatrudnieniu, stabilizować finanse publiczne, wprowadzać ułatwienia dla biznesu czy zwiększać innowacyjność.

_ - Myślę, że to prawdziwy przełom. Dzięki wysiłkom ostatnich 12.miesięcy udało nam się wprowadzić zarządzanie gospodarcze _ - komentował ustalenia szczytu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

W związku z kryzysem politycznym w Portugalii unijni liderzy nie uniknęli dyskusji i na ten temat. Upadek rządu wywołał obawy o stabilność gospodarczą i przelanie się kryzysu na sąsiednią Hiszpanię, co mogłoby zagrozić stabilności w całej strefie euro. Dlatego też już pojawiły się głosy, że władze w Lizbonie będą potrzebowały finansowego wsparcia w wysokości 75 miliardów euro.

Portugalia na razie odpiera naciski, bo pomoc wiązałaby się z koniecznością wprowadzenia radykalnych oszczędności. Jeśli Lizbona otrzyma wsparcie, to będzie ono pochodziło z funduszu pomocowego dla bankrutów w strefie euro.

Sytuacja w Afryce Północnej też była jednym z ważniejszych tematów poruszanych na szczycie. Unia wstępnie obiecała zwiększenie do miliarda euro kapitału na inwestycje w krajach Południa, wstrząsanych rewoltami. Zapewnia jednak, że oferta Europejskiego Banku Inwestycyjnego nie zmniejszy inwestowania u wschodnich sąsiadów Wspólnoty. Na takiej deklaracji bardzo zależało Polsce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t96383.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;pakiet;wzmacniajacy;euro;i;ratujacy;bankrutow,124,0,800380.html) Będzie pakiet wzmacniający euro i ratujący bankrutów Europejski Mechanizm Stabilizacyjny będzie opiewał na 700 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t98681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/stres;testy;dla;atomowek;poza;unia,166,0,800678.html) Stres testy dla atomówek poza Unią? W Brukseli zaproponowano sprawdzanie siłowni położonych tuż za granicami Wspólnoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;chce;ekspresowo;przepchnac;budzet,229,0,800485.html) Rząd chce ekspresowo przepchnąć budżet _ Tak, by ustawa na 2012 rok, została uchwalona jeszcze przed wakacjami i by nie była elementem i ofiarą kampanii wyborczej _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t136008.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;nalezalo;tworzyc;ofe;dzis;decyzja;w;sprawie;emerytur,154,0,800410.html) _ Nie należało tworzyć OFE _. Dziś decyzja w sprawie emerytur System rujnuje finanse publiczne, więc należy go zlikwidować - uważają jedni. To nie OFE są winne rosnącemu długowi - argumentują inni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t136039.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;zmienia;zdanie;w;sprawie;referendum,89,0,800089.html) Tusk zmienia zdanie w sprawie referendum Premier powiedział, że nie widzi potrzeby organizowania głosowania w sprawie budowy elektrowni atomowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;apeluje;do;brukseli;o;walke;z;drozyzna,33,0,800033.html) Tusk apeluje do Brukseli o walkę z drożyzną Jego zdaniem polityka Komisji Europejskiej wpływa na ceny, bo unijny rynek rolny i spożywczy jest regulowany.
unia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)