Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcom grozi blackout. Bo boją się atomu

0
Podziel się:

W zimie może dojść do poważnych przerw w dostawach prądu, jeśli eksploatacja siedmiu najstarszych elektrowni atomowych nie zostanie wznowiona.

Niemcom grozi blackout. Bo boją się atomu
(kozmoat98/iStockphoto)

Operatorzy sieci energetycznych w Niemczech ostrzegli rząd, że w zimie może dojść do poważnych przerw w dostawach prądu, jeśli eksploatacja siedmiu najstarszych elektrowni atomowych nie zostanie wznowiona - informuje w poniedziałek niemiecka prasa.

We wspólnym komunikacie spółek 50hertz, Tennet, EnBW, Transportnetze i Amprion poinformowano, że rezerwy, które pozwalają na utrzymanie stabilnych dostaw energii elektrycznej, zostały w dużej mierze wyczerpane.

Najtrudniejsza jest sytuacja na południu Niemiec, gdzie w zimowych miesiącach, gdy zużycie prądu w Niemczech drastycznie wzrasta, może zabraknąć 2 tys. megawatów energii elektrycznej. Związane jest to z przejściowym wyłączeniem czterech spośród sześciu elektrowni atomowych znajdujących się w Hesji i Badenii-Wirtembergii.

Jak podaje dziennik _ Die Welt _, operatorzy sieci energetycznych rozważają przerwanie dostaw prądu do dużych odbiorców na południu Niemiec, jak np. zakłady przemysłowe. Ich zdaniem niedoborów tych nie wyrówna import energii elektrycznej z zagranicy, gdzie zimą zapotrzebowanie na prąd również wzrasta.

W zeszłym tygodniu operatorzy sieci energetycznych przedstawili swoją analizę sytuacji ministerstwu gospodarki w Berlinie. Niemiecki rząd pracuje obecnie nad nową koncepcją polityki energetycznej, dotyczącą m.in. wykorzystania energii atomowej i przyspieszenia rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Po marcowej katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima władze w Berlinie ogłosiły trzymiesięczne moratorium na wdrożenie kontrowersyjnej ustawy wydłużającej okres eksploatacji niemieckich reaktorów, zarządziły ich kontrole i nakazały przejściowe wyłączenie siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych sprzed 1980 roku. Minister środowiska Norbert Roettgen zasygnalizował w zeszłym tygodniu, że po upływie moratorium co najmniej cztery z najstarszych siłowni pozostaną trwale wyłączone.

W miniony weekend współrządząca Niemcami bawarska chadecja CSU opowiedziała się za rezygnacją z wykorzystania energii jądrowej do 2022 roku. Przychylnie o propozycji CSU wypowiedziała się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Decyzja rządu w sprawie przyszłości niemieckich elektrowni atomowych zapaść ma 6 czerwca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t35281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;uruchomily;park;wiatrowy;na;baltyku,67,0,822083.html) Niemcy uruchomiły park wiatrowy na Bałtyku 21 wiatraków ma wytwarzać tyle prądu, ile rocznie zużywa razem 50 tysięcy gospodarstw domowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t139523.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;pograzyla;szefa;tepco;odchodzi,50,0,833074.html) Fukushima pogrążyła szefa Tepco. Odchodzi Szef japońskiej firmy zarządzającej uszkodzoną przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrownią atomową Fukushima I, ustąpi ze stanowiska po tym jak firma odnotowała olbrzymie straty związane z kryzysem w tej siłowni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t75450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ue;coraz;blizej;porozumienia;w;sprawie;atomu,29,0,829213.html) UE: Coraz bliżej porozumienia w sprawie atomu Unijne kraje są coraz bliżej porozumienia w sprawie kryteriów, na których podstawie przeprowadzone będą testy sprawdzające wytrzymałość europejskich elektrowni atomowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)