Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Piraci mają pomysł na gospodarkę i emerytury

0
Podziel się:

Niemiecka Partia Piratów rozszerzyła program o postulaty dotyczące gospodarki, polityki zagranicznej, emerytur i ochrony środowiska.

Niemcy: Piraci mają pomysł na gospodarkę i emerytury
(Absolut_photos/Dreamstime)

Niemiecka Partia Piratów rozszerzyła program o postulaty dotyczące gospodarki, polityki zagranicznej, emerytur i ochrony środowiska. Szef partii Bernd Schloemer przeprosił wyborców za wewnętrzne spory, które kosztowały Piratów utratę poparcia.

Do Bochum, gdzie w weekend odbył się zjazd Partii Piratów, przybyło ponad 2000 członków ugrupowania. Na niespełna rok przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech zabrali się oni za opracowanie spójnego programu, który ma powstrzymać spadek notowań partii i zapewnić sukces wyborczy w przyszłym roku. Pod obrady zjazdu zgłoszono około 700 wniosków.

Według przewodniczącego Bernda Schloemera Piraci chcą być _ socjalnoliberalną siłą społeczeństwa informacyjnego _. Postulaty dotyczące walki o swobodę korzystania z internetu i osłabienie ochrony praw autorskich zostały uzupełnione m.in. o kwestie polityki gospodarczej czy zagranicznej.

Jak relacjonuje agencja dpa, Piraci zdystansowali się od polityki gospodarczej innych ugrupowań. Ich zdaniem postulowane przez inne partie pełne zatrudnienie _ nie jest zgodne z duchem czasu ani też pożądane z socjalnego punktu widzenia _. Piraci opowiadają się za ustawową płacą minimalną, która powinna być jednak tylko rozwiązaniem przejściowym, do czasu ustanowienia systemu _ bezwarunkowego zapewnienia egzystencji _, czyli zagwarantowania pewnego minimalnego dochodu dla wszystkich, bez względu na to, czy pracują czy nie.

Partia Piratów chce też rezygnacji z energii atomowej w ciągu trzech lat i postuluje odpowiedzialną politykę surowcową. W polityce zagranicznej zaś jej głównym celem jest _ zaangażowanie na rzecz praw człowieka i sprawiedliwego porządku gospodarczego oraz społecznego _. Opowiada się za stworzeniem _ odpowiednich warunków ramowych dla rozwoju wolnego rynku i wymiany informacji _, jak również za przejrzystością przy negocjacjach i zawieraniu traktatów międzynarodowych. Piraci domagają się też przyjęcia konstytucji dla Unii Europejskiej.

W trakcie zjazdu w Bochum Schloemer przeprosił wyborców za wewnętrzne spory personalne w ugrupowaniu, które w minionych miesiącach doprowadziły do gwałtownego spadku notowań Piratów. _ - Czas dostrzec, że chcemy uprawiać politykę razem, bez obrażania, lekceważenia czy ignorowania siebie nawzajem _ - powiedział Schloemer. - _ Ja też popełniłem błędy i przepraszam za nie _ - dodał.

Według sondaży Piraci mają obecnie 4 proc. poparcia i nie weszliby do Bundestagu, gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie. Tymczasem jeszcze wiosną tego roku niemieccy komentatorzy oceniali, że założona w 2005 r. partia może trwale zmienić niemiecką scenę polityczną, tak jak w latach 80. udało się to Zielonym.

Rok temu Piraci uzyskali mandaty w parlamencie Berlina, a potem wprowadzili swoich przedstawicieli do parlamentów regionalnych Kraju Saary, Nadrenii Północnej-Westfalii i Szlezwika-Holsztynu.

Jeszcze w maju tego roku notowania partii sięgały nawet 12 proc., co czyniło ją czwartą siłą polityczną w Niemczech. Piratom zarzucano jednak populizm i brak spójnego programu. W zarządzie ugrupowania doszło do konfliktów, które w październiku doprowadziły do dymisji dwojga jego członków.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy chwalą Polskę. Ostra krytyka Francji O Polsce jako "silnym sąsiedzie" Niemiec oraz o Francji jako "słabym sąsiedzie" pisze dziś niemiecki tygodnik "Welt am Sonntag".
Fatalna prognoza "mędrców" dla Niemiec Ich zdaniem, PKB Niemiec wzrośnie w przyszłym roku zaledwie o...
Gospodarcza lokomotywa Europy ostro hamuje Niemiecki resort gospodarki ogłosił najnowsze dane dotyczące produkcji przemysłowej. Jest znacznie gorzej od oczekiwań.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)