Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Ciszewski
|

Niemcy walczą o prawo do 7,5 euro za godzinę

0
Podziel się:

Rząd w Berlinie jest o krok od wprowadzenia ustawowej płacy minimalnej. Będzie to pierwsze takie prawo na poziomie federalnym w historii.

Niemcy walczą o prawo do 7,5 euro za godzinę
(PAP / EPA)

Rząd w Berlinie jest o krok od wprowadzenia ustawowej płacy minimalnej. Będzie to pierwsze takie prawo na poziomie federalnym w historii.

Federacja związków zawodowych chce, by dolna granica zarobków wynosiła 7,5 euro. Przepisy miałyby zostać wprowadzone w przeciągu dwóch, trzech lat.

O ile związki zawodowe są w stanie wymusić na pracodawcach wyższe płace w sektorze przemysłowym, to w przypadku pracowników usług, działacze doszli do wniosku, że konieczne jest federalne prawo. Takie stanowisko zajął ostatnio związek zawodowy Ver.di, która z prawie 2,5 milionami członków jest największą organizacją tego typu na świecie._ Podczas gdy robotnicy w dużych fabrykach zarabiają od 11 do 13 euro za godzinę, fryzjerzy, kelnerzy i sprzedawcy we wschodnich landach muszą się zadowolić stawkami poniżej 4 euro. _

Dużym przemysłowym związkom zawodowym udało się podnieść, wraz z wzrostem gospodarczym, średnią płacę w sektorze o 4 proc. Podczas gdy robotnicy w dużych fabrykach zarabiają od 11 do 13 euro za godzinę, fryzjerzy, kelnerzy i sprzedawcy we wschodnich landach muszą się zadowolić stawkami poniżej 4 euro.

Prawica pod ścianą

Rząd Angeli Merkel ma podjąć decyzję w ciągu następnych kilku dni. O ile większość członków CDU/CSU, z której wywodzi się pani kanclerz, jest przeciwna urzędowej płacy minimalnej, to koalicjanci – socjaldemokraci z SDP – uczynili z niej jeden z flagowych postulatów.

_ Niemieccy przedsiębiorcy ostrzegają: Minimalna płaca, to szansa dla konkurencji z Polski. _

Chadecy będą musieli najprawdopodobniej ustąpić, bo jeśli pójdą w zaparte, temat powróci podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2009 roku.

Wielu komentatorów spodziewa się ugodowego rozwiązania, czyli zróżnicowania płacy minimalnej w zależności od sektora gospodarki.

Pomysłowi ostro sprzeciwiają się przedsiębiorcy i ekonomiści. Niemcom udało się w ostatnim czasie zliberalizować nieco przeregulowany rynek pracy, argumentują. Dzięki temu udało się przekonać zagranicznych inwestorów, że produkcja i świadczenie usług w Niemczech mogą być opłacalne. Chociaż w Niemczech nie ma ustawowej płacy minimalnej, koszty pracy należą tam do jednych z najwyższych na świecie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)