Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecki minister prosi, by Polska pomogła wzmocnić dyscyplinę w eurolandzie

0
Podziel się:

Wolfgang Schaeuble zaapelował, by polska prezydencja w UE zaangażowała się na rzecz szybkiej zmiany unijnego traktatu.

Niemiecki minister prosi, by Polska pomogła wzmocnić dyscyplinę w eurolandzie
(photo-service.europarl.europa.eu)

Wolfgang Schaeuble zaapelował, by polska prezydencja w UE zaangażowała się na rzecz szybkiej zmiany unijnego traktatu.

_ - Bardzo namawiam do tego, aby szczególnie polska prezydencja mocno się zaangażowała na rzecz szybkiego przeprowadzenia zmiany traktatu UE _ - powiedział niemiecki minister finansów na spotkaniu z zagraniczną prasą w Berlinie.

Rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz powiedział, że polska prezydencja _ jest zaangażowana w dyskusję o przyszłości i reformach w zarządzaniu gospodarczym w UE _. _ Jako prezydencja dbamy o to, by w tej debacie brały udział wszystkie państwa członkowskie UE, stwarzamy możliwości do przeprowadzenia takiej dyskusji _ - zaznaczył.

_ - Przykładowo - dyskusja dotycząca tego tematu będzie przeprowadzona na najbliższym posiedzeniu Ecofinu. Natomiast w tym momencie jest jeszcze za wcześnie, by komentować konkretne szczegóły przedstawiane przez zachodnioeuropejskich i nie tylko polityków _ - dodał.

Schaeuble potwierdził, że jednym z rozważanych przez Niemcy rozwiązań w ramach walki z kryzysem w strefie euro i starań o stabilizację wspólnej waluty jest - _ w razie konieczności _ - zawarcie nowego paktu stabilności w formie umowy międzyrządowej. Mogłaby ona objąć tylko część krajów UE i nie wymagałaby zgody wszystkich 27 członków Unii, jak w przypadku zmiany traktatu. Według Schaeublego, taka umowa mogłaby być otwarta także na kraje spoza strefy euro, w tym Polskę. _ - Każdy kraj, który zechce, mógłby się przyłączyć. Wybór należałby do Polski _ - powiedział.

Jak zastrzegł, odrębna umowa międzyrządowa, której sygnatariusze zobowiązywaliby się do większej dyscypliny budżetowej, _ to rozwiązanie drugie w kolejności _. _ Najchętniej rząd działałby w ramach traktatów UE _ - powiedział Schaeuble.

O kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t190350.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/belka;ostrzega;przed;podzialem;unii;na;eurostrefe;i;reszte,1,0,968193.html) Belka ostrzega. Strefa euro na tym ucierpi Spójność i realizacja przyjętych celów ekonomicznych wymagają jedności - ostrzega prezes NBP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wbrew;merkel;komisja;europejska;przedstawi;trzy;wersje;euroobligacji,212,0,971476.html) Wbrew Merkel, chcą tak ratować euroland Komisja Europejska przedstawi trzy warianty wspólnych, stabilizacyjnych obligacji. Ich zwolennicy mówią, że to jedyny ratunek na szybkie wyjście z kryzysu zadłużenia eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t75344.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/partia;merkel;za;wyborami;szefa;ke;i;mozliwoscia;wyjscia;z;eurolandu,116,0,966516.html) Partia Merkel zdecydowała o przyszłości Unii Niemiecka chadecja CDU podjęła na zjeździe w Lipsku uchwałę o przyszłości Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)