Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK wytyka nieprawidłowości. Będzie afera?

0
Podziel się:

Kontrola NIK wykazała nieprawidłowości przy wwozie i wywozie odpadów do i z Polski.

NIK wytyka nieprawidłowości. Będzie afera?
(anniejay/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Kontrola NIK wykazała nieprawidłowości przy wwozie i wywozie odpadów do i z Polski. Izba wytyka niedostateczny nadzór Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz uchybienia w działaniach resortu finansów, szefa Służby Celnej, komendanta głównego Straży Granicznej.

Celem kontroli prowadzonej od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2011 r. była ocena wypełniania przez organy administracji rządowej obowiązków wynikających z rozporządzenia UE w sprawie przemieszczania odpadów.

Z informacji z efektów kontroli, do której dotarła PAP, wynika, że NIK stwierdziła nieprawidłowości w wypełnianiu przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska obowiązków wynikających z unijnego rozporządzenia z 14 czerwca 2006 r.

_ Przemieszczanie odpadów, w tym wykorzystanie zezwoleń i wykonywanie innych decyzji Głównego Inspektora dotyczących mpo (międzynarodowe przemieszczanie odpadów - PAP), nie podlegało dostatecznemu nadzorowi _ - napisano w dokumencie.

Najwyższa Izba Kontroli wykazała też uchybienia w realizacji zadań, wynikających z tego rozporządzenia, wykonywanych przez ministra finansów, szefa Służby Celnej, komendanta głównego Straży Granicznej oraz skontrolowanych naczelników urzędów celnych i komendantów oddziałów Straży Granicznej.

Kontrolerzy Izby wskazali m.in. na _ brak pełnej i szybkiej wymiany informacji pomiędzy służbami nadzorującymi mpo _, a także _ niespójność działań służb w zapobieganiu przewozom nielegalnym _.

Według nich podczas przeprowadzania przez Straż Graniczną i Służbę Celną kontroli transportów odpadów oraz w przeprowadzaniu przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kontroli wykonania odzysku lub unieszkodliwienia odpadów _ występowały utrudnienia spowodowane brakiem informacji dotyczących mpo _.

NIK oceniła też, że sprawy dotyczące uznawania za odpad uszkodzonych pojazdów, wwożonych do Polski jako towar, _ prowadzone były w GIOŚ nierzetelnie, bez należytej staranności w postępowaniu dowodowym i w oparciu o oceny stanu technicznego sporządzane na zlecenie właścicieli pojazdów _. _ Nosiło to znamiona korupcjogennego mechanizmu dowolności postępowania _ - podkreśliła NIK.

Stwierdziła też, że w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, Komendzie Głównej Straży Granicznej i Ministerstwie Finansów posiadano _ niekompletne i niespójne dane dotyczące liczby przypadków nielegalnego mpo _. Zdaniem kontrolerów brak pełnych danych wynikał m.in. z niezgłaszania do Głównego Inspektora wszystkich przypadków nielegalnego wwozu odpadów.

NIK podaje, że w latach 2008-11 organem właściwym do wydawania zezwoleń na przywóz i wywóz odpadów do i z Polski oraz przewóz odpadów tranzytem przez terytorium Polski był Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

W tym okresie wwieziono do i wywieziono z Polski oraz przewieziono przez teren naszego kraju ponad 5 mln ton odpadów.

Jak napisano w raporcie, kierownicy skontrolowanych jednostek nie wnieśli zastrzeżeń do wystąpień pokontrolnych NIK.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska wskazał w odpowiedzi, że podjęto prace eksperckie w kontekście rzetelnego prowadzenia postępowań dowodowych w sprawie nielegalnego międzynarodowego przemieszczania odpadów w postaci uszkodzonych pojazdów. Ponadto do akt każdej sprawy wprowadzono metryki dokumentu oraz rozpoczęto prace nad procedurą wewnętrzną w zakresie wydawania zezwoleń na międzynarodowe przemieszczanie odpadów.

Z kolei resort finansów stwierdził, że _ zagadnienie międzynarodowego przemieszczania odpadów zostanie ujęte w planachkontroli wewnętrznych na rok 2013 wybranych granicznych izb celnych _.

Komendant Główny Straży Granicznej poinformował natomiast, że zagadnienie dotyczące przemieszczania odpadów zostaną ujęte w planach kontroli realizowanych przez Inspektorat Nadzoru i Kontroli Komendanta Głównego Straży Granicznej, a także w toku wizyt studyjnych, prowadzonych przez Zarząd Graniczny Komendy Głównej Straży Granicznej w ramach nadzoru służbowego.

_ Wprowadzono obowiązek zamieszczania w elektronicznym systemie ewidencjonowania kontroli +Bezpieczeństwo w Komunikacji+, którego koordynatorem jest Zarząd Graniczny Komendy Głównej Straży Granicznej, przypadków powiadamiania Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz właściwych miejscowo prokuratorów przez jednostki organizacyjne Straży Granicznej o nielegalnym przemieszczaniu odpadów _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu niektóre dzieci nie mają żadnych praw Szkoły publiczne, które mają być głównym miejscem edukacji włączającej, nie są odpowiednio przygotowane do pracy z uczniami niepełnosprawnymi.
NIK ujawnia skalę przekrętów z emeryturami Z kontroli wynika, że urzędnicy tylko sporadycznie weryfikują, czy ubezpieczeni faktycznie prowadzą działalność rolniczą.
NIK ujawnia: część fotoradarów to skarbonki Z dotychczasowej kontroli wynika, że część miejsc była typowana w oparciu o samorządowe plany wpływów do budżetu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)