Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zameldowanie przez internet. Nowy pomysł MSWiA

37
Podziel się:

Zniesienie od 1 stycznia 2018 roku obowiązku meldunkowego wynika z obowiązującej ustawy o ewidencji ludności.

Zameldowanie przez internet. Nowy pomysł MSWiA
(Darek Redos/Reporter)

Uchylenie przepisów związanych ze zniesieniem obowiązku meldunkowego oraz wprowadzenie od 2018 r. możliwości zameldowania w formie elektronicznej - to główny cel przygotowanego przez MSWiA projektu noweli ustawy o ewidencji ludności, wysłanego do konsultacji.

Zniesienie od 1 stycznia 2018 roku obowiązku meldunkowego wynika z obowiązującej ustawy o ewidencji ludności.

Jak wskazuje MSWiA zasadniczym celem projektu jest uchylenie przepisów związanych ze zniesieniem obowiązku meldunkowego. "Rozstrzygając o pozostawieniu obowiązku meldunkowego, proponuje się wprowadzanie kolejnych uproszczeń przy jego realizacji. Wejście w życie niniejszej regulacji umożliwi dokonywanie wszystkich czynności z zakresu obowiązku meldunkowego w formie elektronicznej, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie" - podkreślono.

W projekcie zaproponowano także zmiany w formularzu meldunkowym pozwalające na dokonanie zameldowania na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego; analogicznie dokonanie zameldowania na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego, przy użyciu jednego formularza.

Celem projektu jest również uporządkowanie i doprecyzowanie niektórych przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL cudzoziemcom. Po zmianach maja go dostawać wszyscy cudzoziemcy dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy na terytorium Polski. "Efektem zaproponowanych regulacji w tym zakresie będzie gromadzenie informacji o wszystkich cudzoziemcach przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na czas pobytu, w centralnym rejestrze PESEL" - podkreślono.

W związku z planowanym nadawaniem wszystkim cudzoziemcom numeru PESEL projekt zmienia także przepisy ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Zaproponowano rozszerzenie zakresu zbieranych danych o informacje o urodzeniu dziecka.

"Gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji konstytucyjnych i ustawowych zadań oraz obowiązków administracji publicznej wobec obywateli. Jest to także niezwykle istotne z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie" - tak potrzebę zmian uzasadnia MSWiA.

Projekt ma na celu także umożliwienie uzyskania numeru PESEL przy ubieganiu się o wydanie dowodu osobistego przez osoby mieszkające w Polsce. W obecnym stanie prawnym numer PESEL przy ubieganiu się o polski dowód osobisty lub paszport nadawany jest w wyniku działania wojewody lub gminy wyłącznie obywatelom polskim zamieszkującym poza terytorium Polski.

"W konsekwencji obecnie obywatele polscy mieszkający w Polsce, którzy nie posiadają numeru PESEL, a chcą ubiegać się o dowód osobisty, muszą w pierwszej kolejności ubiegać się o numer PESEL, składając stosowny wniosek w trybie indywidualnym do organu gminy na podstawie odrębnych przepisów, a dopiero potem wnioskować o wydanie dowodu osobistego. Taki sposób działania wprowadza dodatkowe formalności i wydłuża czas oczekiwania na dowód osobisty obywatelom polskim zamieszkałym w Polsce" - podkreśla MSWiA.

oprac.: Katarzyna Kalus

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
WYRÓŻNIONE
numer zamiast...
8 lat temu
aaaaammm pesel to numer, najpierw pesel a potem dokument z godnością człowieka czyli tak jak za czasów wujka A.H. w obozie, ważniejszy numer niż godność rodowa człowieka. Najpierw godność rodowa musi być a numer to dodatek ewidencyjny ale niestety sprawdzone praktyki nadawania numeru każdemu człowiekowi przez "przyjaciół" , którzy wpadli z niezapowiadaną wizytą w 39 ym, jest idealnym rozwiązaniem. Numer to ma każda świnia i krowa itd... przynitowany do ucha a teraz niedługo będzie miał to każdy człowiek. Brak szacunku dla godności człowieka to domena władz zaczynając od pierwowzoru nadawania numerka człowiekowi. Brawo władze traktujące człowieka jak bydło. Jesteście tacy sami jak twórcy tego systemu numerowania.
Marek
8 lat temu
Meldunki to pozostalość po PRL.PIS dąży do PRL bis.Znowu jak w mrokach PRL będą chodzić po domach i sprawdzać meldunki.Wtedy byly kary administracyjne teraz pewnie więzienie.Ciekawe czy wróci też zwyczaj podsluchiwania pod oknami o czym rozmawiają mieszkańcy lokalu.Pewnie wykorzystają do tego drony bo pomysl szpiegowanie przy ich pomocy pojawil się już w Krakowie.A myślalem że te czasy już nie wrócą.
Ringo
8 lat temu
CZEKAM KIEDY NASTAPIOM ISTOTNE ZMIANY W MSW,BO TO CO SIE DZIEJE TO SYF!!!!!!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (37)
WkurzonyNaAme...
8 lat temu
Do diabła, a co z tymi co nie mają gdzie się zameldować? Skoro państwo nakłada obowiązek to musi dać taką możliwość!!! GNOJKI!!
elka
8 lat temu
chory pomysł,wielki bałagan i wiele tragedii.Teraz w moim/Twoim mieszkaniu będzie się mógł zameldować każdy a potem chory sąd przyzna że to jego lokum a nie Twoje.A Ty na bruk.O to chodzi.
318
8 lat temu
.--./.././.-./-../---/.-../. !!!!!! .--/.-/... !!!!! -.././-.../../.-../. !!!!! ..--.. !!!!! I wszystko w temacie!
Jack
8 lat temu
Bezdomni mieszkający na dworuc będą tam meldowani na stałe czy na czasowo? Co ma zrobić człowiek jeśi nie ma gdzie się zameldować na stałe?
Polak
8 lat temu
Obowiązek meldunkowy, obowiązkowa służba wojskowa (pobór), rejestracja kart telefonicznych to jedne z metod INWIGILACJI i KONTROLI społeczeństwa. Brak obowiązku meldunkowego, wojsko tylko zawodowo-ochotnicze, telefony nie rejestrowane. WOLNOŚĆ!
...
Następna strona