Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odwrócona hipoteka. Rząd zdecydował

0
Podziel się:

Minimalny kapitał zakładowy spółek, prowadzących taką działalność w wysokości 2 milionów euro.

Odwrócona hipoteka. Rząd zdecydował
(Maj/Reporter)

Rząd przyjął założenia ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projekt zakłada minimalny kapitał zakładowy spółek, prowadzących taką działalność, konieczność zdobywania przez nich licencji od Komisji Nadzoru Finansowego, a dla emerytów możliwość odstąpienia od umowy.

Propozycję uregulowania renty dożywotniej przygotował resort gospodarki: osoby starsze przenosiłyby własność swojego mieszkania na fundusze; w zamian dostawałyby rentę i mogły mieszkać w lokalu do końca życia.

W ubiegłym roku Rada Ministrów rozpatrywała przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o tzw. odwróconym kredycie hipotecznym. Rząd zobowiązał wówczas szefa resortu gospodarki do przygotowania w uzgodnieniu z ministrem finansów propozycji rozwiązań prawnych dotyczących również renty dożywotniej.

Celem obu rozwiązań - renty dożywotniej i odwróconego kredytu hipotecznego - jest zapewnienie dodatkowych dochodów przyszłym świadczeniobiorcom w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, przy stworzeniu odpowiednich mechanizmów zabezpieczających ich interesy.

Zgodnie z projektem założeń o odwróconym kredycie hipotecznym bank będzie wypłacał swojemu klientowi co miesiąc lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu, albo prawie do nieruchomości (np. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu). Bank przejmie na własność mieszkanie dopiero po śmierci uprawnionego.

W przypadku renty dożywotniej, instytucja finansująca będzie wypłacała świadczenia w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, które nastąpi w momencie podpisania umowy. W obydwu przypadkach lokator zachowuje dożywotnie prawo do korzystania z nieruchomości.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)