Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakistan: 37 ofiar nalotów na kryjówki talibów

0
Podziel się:

W czasie ataków w plemiennych regionach w pobliżu granicy z Afganistanem,
zginęło co najmniej 37 bojowników, a 18 zostało rannych.

Pakistan: 37 ofiar nalotów na kryjówki talibów
(AP/Fotolink/East News)

Pakistańskie lotnictwo ostrzelało kryjówki talibów w plemiennych regionach w pobliżu granicy z Afganistanem w okolicach Przełęczy Chajberskiej. Zginęło co najmniej 37 bojowników, a 18 zostało rannych - poinformowały pakistańskie siły zbrojne.

Według źródeł wojskowych atak lotniczy był wymierzony w dwie bazy talibów - podaje AP, zastrzegając, że nie udało się potwierdzić jeszcze tych informacji w niezależnych źródłach.

To pierwsza taka ofensywa sił rządowych, odkąd zakończyło się zawieszenie broni ogłoszone na początku marca przez talibów.

Według rozmówców AP w ostrzelanych kryjówkach mieli przebywać talibowie odpowiedzialni między innymi za niedawne ataki terrorystyczne w Islamabadzie.

W operacji, która jest kontynuowana, oprócz samolotów bojowych udział biorą oddziały sił lądowych.

Ofensywa rozpoczęła się w okresie, w którym władze Pakistanu nadal starają się doprowadzić do porozumienia z talibami - przypomina AP.

1 marca 2014 roku talibowie ogłosili zawieszenie broni, które miało doprowadzić do przełomu w rozmowach pokojowych z władzami Pakistanu. W zamian za wznowienie negocjacji islamiści domagali się od Islamabadu wypuszczenia z niewoli 800 bojowników i wycofania z regionów plemiennych, przy granicy z Afganistanem, pakistańskich wojsk. Zdaniem islamistów rząd nie spełnił tych postulatów i dlatego nie zdecydowano się na przedłużenie o kolejny miesiąc rozejmu.

Na początku kwietnia zwolniono z pakistańskiego więzienia 16 talibów. Islamabad chciał w ten sposób nakłonić islamistów do wznowienia rozmów pokojowych i zaprzestania aktów przemocy.

W lutym władze Pakistanu rozpoczęły rozmowy z talibami w celu zażegnania konfliktu, jednak szanse na porozumienie zmalały po serii ataków i kontrataków przeprowadzonych przez obie strony.

Determinacja pakistańskiego rządu w sprawie rozmów wynikała w dużej mierze z obawy, że wycofanie się wojsk USA z sąsiedniego Afganistanu do końca roku mogłoby wzmocnić bojowników zamieszkujących afgańsko-pakistańskie pogranicze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)