Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny. "Debata wymaga więcej czasu"

0
Podziel się:

Głosowanie paktu fiskalnego, z jego zapisami jest łamaniem polskiej konstytucji.

Pakt fiskalny. "Debata wymaga więcej czasu"
(PAP/Tomasz Gzell)

Debata nad paktem fiskalnym została przesunięta na luty, gdyż jest to sprawa szczególnej wagi - tłumaczy premier Donald Tusk.

Aktualizacja 18:28

Sejm na rozpoczętym się dziś posiedzeniu miał zająć się projektem ustawy zezwalającej na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego. Debata nad ustawą upoważniającą prezydenta do ratyfikacji paktu miała odbyć się w Sejmie dziś. Na jutro zaplanowane było głosowanie. Jednak, na wniosek rządu, konwent seniorów i prezydium Sejmu, zdecydowało o zdjęciu tego punktu z porządku obrad.

- _ Ze względu na bardzo bogaty porządek obrad tych dwóch dni uznaliśmy, że warto uznać argumenty tych wszystkich, którzy chcą, żeby debata była długa i żeby cały dzień poświęcić tylko temu tematowi _ - powiedział premier na konferencji prasowej. Dodał, że debata o pakcie fiskalnym będzie prawdopodobnie przez niektórych polityków traktowana jako początek debaty o przyszłości Polski w strefie euro.

- _ I dlatego, moim zdaniem, jest to bardzo dobra decyzja, aby przynajmniej cały jeden dzień poświęcić tylko tej debacie _ - powiedział Donald Tusk.

Debata i głosowanie nad paktem fiskalnym zostały przeniesiona na posiedzenie Sejmu w lutym o czym poinformowała także marszałek Sejmu Ewa Kopacz (PO). Jak argumentowała, mamy do czynienia z _ wyjątkową debatą dotyczącą polskiej racji stanu _. W ocenie Kopacz, będzie ona dotyczyła nie tylko samej ratyfikacji paktu, ale też unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Marszałek przypomniała, że w lutym zaplanowano tzw. budżetowy szczyt UE. Kopacz oceniła, że posiedzenie Sejmu dotyczące ratyfikacji paktu fiskalnego powinno odbyć się już po tym szczycie unijnym. Premier Tusk powiedział, że posłowie mogliby zająć się paktem po 18 lutego. Zastrzegł jednak, że decyzja należy do Sejmu.

Posłowie różnie oceniają decyzję Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu o przełożeniu na luty rozpatrywania projektu ustawy w sprawie paktu fiskalnego. Część z nich - krytyków paktu - przyjęła ją z zadowoleniem, rozczarowani są przedstawiciele Ruchu Palikota i SLD.

- _ Cieszymy się, że część naszej argumentacji trafiła, pakt fiskalny jest szkodliwy dla Polski, dla polskich przedsiębiorców, niezgodny z konstytucją _ - mówił rzecznik PiS Adam Hofman. Przypomniał, że jego ugrupowanie sprzeciwia się ratyfikacji traktatu, który - jak podkreślił - _ nie powinien być nie tylko dziś, ale nigdy przyjęty _.

Hofman powtórzył, że jeśli dojdzie do głosowania nad projektem ustawy zezwalającej na ratyfikację paktu, PiS nie weźmie w nim udziału. - _ Głosowanie paktu fiskalnego i w tym trybie, i w ogóle z jego zapisami jest łamaniem polskiej konstytucji _ - uważa rzecznik PiS.

Podobne stanowisko prezentuje Solidarna Polska. Zdaniem posłanki SP Marzeny Wróbel dokument jest szkodliwy i niepotrzebny Polsce. - _ Ratyfikacja paktu w formule zaproponowanej przez Platformę i Donalda Tuska wiąże się ze złamaniem konstytucji. Nie możemy na to pozwolić _ - powiedziała Wróbel dziennikarzom w Sejmie. Zaapelowała jednocześnie do premiera Donalda Tuska, by wycofał się z zapowiedzi o ratyfikacji paktu fiskalnego.

Innego zdania są politycy Ruchu Palikota i SLD. Łukasz Gibała z RP uważa, że pakt fiskalny to jedna z kluczowych kwestii, jeśli chodzi o przyszłość Unii Europejskiej, dlatego debata o nim w Sejmie powinna być _ jak najdłuższa i powinna rozpocząć się jak najszybciej _.

- _ Wydaje się, że pakt fiskalny ma wartość sam w sobie i niezależnie od tych negocjacji budżetowych, które powinniśmy prowadzić w celu uzyskania jak największych dla nas kwot to niezależnie od tego debata na temat paktu fiskalnego, który jest potrzebny Unii Europejskiej, powinna też mieć miejsce i powinniśmy jak najszybciej, moim zdaniem, do tego paktu przystąpić _ - podkreślił Gibała.

Jak dodał, argumenty marszałek Kopacz uzasadniające przełożenie sejmowej debaty, _ nie do końca go przekonują _.

O tym, że debata nad ratyfikacją traktatu powinna się odbyć jak najszybciej przekonany jest również wiceszef sejmowej komisji ds. UE Tomasz Kamiński (SLD). - _ Argumentacja pani marszałek jest taka, że chce poświęcić temu cały dzień na posiedzeniu w lutym tak, aby generalnie omówić sytuację w Unii Europejskiej, natomiast ja uważam, że powinniśmy o tym jak najszybciej dyskutować _ - powiedział Kamiński.

Stanisław Żelichowski (PSL) zgadza się natomiast z argumentami Kopacz, że warto z ratyfikacją paktu zaczekać do rozstrzygnięć w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020. - _ Czy ta debata będzie dziś, czy za trzy tygodnie, to nic nie zmieni. W lutym na pewno będziemy mieli więcej danych, będziemy wiedzieli, jak przebiegają te wszystkie uzgodnienia budżetowe, unijne i wtedy dopiero można będzie podejmować konkretne decyzje _ - podkreślił Żelichowski.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach Eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat ma wejść w życie w br., po ratyfikacji w 12 krajach strefy euro. Polskę będzie obowiązywał wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

W grudniu sejmowe komisje: spraw zagranicznych, ds. UE i finansów publicznych opowiedziały się za ratyfikacją paktu fiskalnego. Najwięcej wątpliwości w tej sprawie zgłaszali posłowie PiS i Solidarnej Polski. Za były kluby PO i PSL oraz Ruch Palikota i SLD.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS pokazuje cienie paktu fiskalnego Sejm miał się zająć sprawą ratyfikacji na obecnym posiedzeniu jednak decyzją konwentu seniorów i prezydium Sejmu ten punkt został z zdjęty. Wnioskował o to rząd.
Pakt fiskalny już niedługo. Wejdzie z datą... Złota reguła oraz sankcje w przypadku braku równowagi w finansach publicznych - to jego podstawowe zapisy dokumentu.
Pakt fiskalny musi poczekać. Sejm... W grudniu za przyjęciem dokumentu opowiedziały się trzy sejmowe komisje: spraw zagranicznych, finansów oraz do spraw Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)