Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny podpisany. Ponowne zjednoczenie Europy?

0
Podziel się:

Europejscy przywódcy przypieczętowali rozwiązanie, które ma uratować wspólnotę przed krachem oraz...

Pakt fiskalny podpisany. Ponowne zjednoczenie Europy?
(PAP/EPA)

Przedstawiciele 25 z 27 krajów członkowskich złożyli swoje podpisy pod dokumentem, który** **wymuszająca większą dyscyplinę finansową i ma uchronić Europę przed powtórką kryzysu w przyszłości. _ - To mocny sygnał, że stawiamy na przyszłość zjednoczonej politycznie Europy - _powiedziała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

aktualizacja 11:45

Liderzy 25 krajów podpisali w Brukseli pakt fiskalny, narzucający zaostrzone reguły budżetowe, który ma przywrócić zaufanie do strefy euro i całej Unii. Jest on obowiązkowy dla krajów strefy euro i otwarty dla państw spoza niej. Podpisy pod dokumentem złożyli liderzy 25 krajów członkowskich, z wyjątkiem Czech i Wielkiej Brytanii. Pakt ma zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku, jeśli ratyfikuje go 12 z 17. państw Eurolandu.
_ - Ten pakt jest krokiem na drodze do większej odpowiedzialności. Pozwoli on uniknąć powtórki z kryzysu zadłużenia w przyszłości. Wszystkie zasady są obiecujące, musimy zapewnić, że będą wdrożone _ - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Zalety paktu przedstawiał też przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. - _ Pakt jest ważnym czynnikiem przywracającym stabilność w europejskich finansach publicznych. A stabilność to warunek wstępny odzyskania wiarygodności. Ta z kolei jest potrzebna, by osiągnąć zrównoważony wzrost gospodarczy. W oczach świata stawką jest wiarygodność strefy euro i Europy jako całości - _ocenił przewodniczący.

Z kolei szefowa niemieckiego rządu podkreślała w Brukseli, że kraje członkowskie Unii po raz pierwszy tak poważnie zobowiązały się do przestrzegania dyscypliny budżetowej. _ - To mocny sygnał, że wyciągamy wnioski z tego kryzysu i że stawiamy na przyszłość zjednoczonej politycznie Europy - _powiedziała Angela Merkel.

Pakt jest obowiązkowy dla strefy euro i otwarty dla krajów spoza niej. Wymusza ściślejszą dyscyplinę finansową i przewiduje niemal automatyczne sankcje za jej złamanie. Wprowadza między inny regułę wydatkową, której kraje nie będą mogły przekroczyć.

Dziś przywódcy mają też rozmawiać o Białorusi w kontekście ostatnich wydarzeń dyplomatycznych. Kraje UE zdecydowały, że na znak solidarności wycofają swych ambasadorów, gdy Mińsk we wtorek wezwał ambasadorów UE i Polski do opuszczenia tego kraju.

Zgodnie z projektem wniosków ze szczytu przywódcy wyrażą poważne zaniepokojenie pogarszająca się sytuacją na Białorusi i wezwą ministrów spraw zagranicznych do pracy nad dalszymi sankcjami wobec Mińska.

Wcoraj w Brukseli przywódcy przyznali status kandydata do UE Serbii oraz dali Rumunii i Bułgarii obietnicę ws. możliwej decyzji o ich wejściu do Schengen we wrześniu. Odnowili też mandat szefa Rady Europejskiej Van Rompuya na dwa i pół roku.

_ - Zdecydowaliśmy przyznać Serbii status kraju kandydującego do UE, to zdumiewające osiągnięcie _ - powiedział na konferencji na zakończenie pierwszego dnia szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Przyznanie Serbii statusu kraju kandydującego do UE, o co Belgrad zabiegał od 2008 roku, to po części nagroda za powolny, ale postępujący dialog we współpracy regionalnej z Kosowem - byłą serbską prowincją, która w 2008 r. ogłosiła niepodległość. Van Rompuy pochwalił dialog między Belgradem a Prisztiną i zachęcał Serbię do dalszych reform i współpracy regionalnej.

Jedynym krajem, który kwestionował przyznanie Serbii statusu kandydata do UE, była Rumunia, domagająca się szczególnych praw dla swej niewielkiej mniejszości w Serbii. Ale prezydent Rumunii Trian Basescu wycofał na szczycie swój sprzeciw.

Nieoczekiwanie Rumunia, a także Bułgaria otrzymały na szczycie obietnicę, że być może we wrześniu zapadnie decyzja o ich przyjęciu do Schengen, co dotąd blokowała w UE już tylko Holandia, wskazując na wciąż niewystarczający postęp w walce z korupcją i zorganizowaną przestępczością w obu krajach. Do września - wyjaśnił Van Rompuy - Komisja Europejska ma przygotować pakiet zapewnień, że rozszerzenie Schengen nie będzie mieć negatywnych konsekwencji.

_ - Mam uczucie, że jest silna polityczna wola, by sfinalizować prace we wrześniu, a jak jest wola, to można podjąć decyzję _ - powiedział Belg.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/199/98247.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/van;rompuy;chwali;grecje;od;niemcow;chce;wiecej,182,0,1020854.html) *Grecja radzi sobie lepiej. Co z Niemcami? * - _ Władze w Atenach dokonały wiele aby przezwyciężyć kryzys zadłużeniowy, ale to jeszcze za mało _ - uważa szef Rady Europejskiej.

Van Rompuy zastrzegł, że nie ma żadnego związku między zgodą Rumunii na decyzję o kandydaturze Serbii do UE a rozszerzeniem Schengen, co sugerowali niektórzy dyplomaci. _ To nie zostało powiązane ani na moment w spotkaniach, w jakich uczestniczyłem _ - powiedział.

Na szczycie przywódcy _ 27 _ zatwierdzili też Van Rompuya na drugą 2,5-letnią kadencję szefa Rady Europejskiej. Belg został też wybrany na przewodniczącego szczytów euro. _ To przywilej służyć Europie w takich krytycznych czasach, a także duża odpowiedzialność _ - dziękował za zaufanie Van Rompuy.

Przewodniczący KE Jose Barroso zwrócił uwagę, że czwartkowy szczyt po raz pierwszy od dawna nie miał na celu pilnego gaszenia pożaru w związku z kryzysem zadłużenia, ale był poświęcony długoterminowej strategii wzrostu. Po zgodzie na więcej dyscypliny w finansach, czego przejawem ma być podpisanie w piątek rano nowego, uzgodnionego na ostatnim szczycie w styczniu traktatu fiskalnego, przywódcy zdecydowali, że przyspieszą" reformy w ramach unijnej strategii wzrostu _ Europa 2020 _, która wyznacza cele w zatrudnieniu, edukacji, inwestycji w innowacje, walce z biedą. Mają też wykorzystywać potencjał wspólnego rynku wewnętrznego. Pisali o tym przywódcy 12 krajów (w tym Polski).

Szczyt zatwierdził konkretne gospodarcze wskazówki dla _ 27 _, by zmniejszyć szarą strefę, odciążyć opodatkowanie pracy i reformować systemy emerytalne.

_ - Każdy z uczestników Rady Europejskiej wie, że kwestia wzrostu jest kluczowa, jeśli chodzi o wyjście z kryzysu. Polska (w tym kontekście) może być szczególnie obiecującym przykładem _ - powiedział premier Donald Tusk jeszcze przed szczytem, chwaląc się, że w czwartym kwartale 2011 roku polski PKB wzrósł o 4,3 proc.

O szczycie UE czytaj w Money.pl
Berlin zgodził się na ich wejście do UE Niemcy są jest za przyznaniem Serbii statutu kandydata do UE, ale do negocjacji akcesyjnych jeszcze daleko.
Kaczyński wzywa Tuska. _ To ochłapy _ Według prezesa PiS, pakt oznacza podział UE, a dla Polski - autodegradację. Dziś rozpoczyna się nieformalny szczyt Unii.
Decydująca rozgrywka ws. strefy euro. Kiedy? Premier Włoch Mario Monti spodziewa się, że na poniedziałkowym szczycie UE zapadną wiążące decyzje ws. _ systemu dyscypliny finansów publicznych _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)