Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pamięć o Holokauscie. Szef MSZ spotkał się z ocalałym z obozu w Sobiborze

0
Podziel się:

Szef polskiego MSZ spotkał się z Filipem Białowiczem, jednym z ostatnich ośmiu żyjących więźniów Sobiboru z okazji 70. rocznicy wybuchu żydowskiego powstania w tym niemieckim obozie zagłady.

Pamięć o Holokauscie. Szef MSZ spotkał się z ocalałym z obozu w Sobiborze
(Xinhua News/East News)

Miejsce pamięci na terenie niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze było tematem spotkania szefa MSZ Radosława Sikorskiego (na zdjęciu) z Filipem Białowiczem, jednym z ostatnich żyjących uczestników buntu w Sobiborze w 1943 r. - _ Pamiętajmy o tamtych wydarzeniach _ - apelował Sikorski.

W przyszłym tygodniu, 14 października, mija 70. rocznica wybuchu żydowskiego powstania w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze. Z tej okazji dziś minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z Filipem Białowiczem, jednym z ostatnich ośmiu żyjących więźniów Sobiboru.

Tematem spotkania - jak informuje MSZ w komunikacie prasowym - była kwestia zachowania należytej pamięci o obozie w Sobiborze, który został przez Niemców zlikwidowany wkrótce po wybuchu buntu. - _ Trzeba nieustannie przypominać, kto i jaką rolę odegrał w II wojnie światowej, tak aby przeciwstawiać się zniekształcaniu prawdy o wydarzeniach z tamtego okresu _ - powiedział Sikorski.

Białowicz zaznaczył, że jego misją jest _ przekazanie tej prawdy całemu światu _. Podkreślił, że jest _ żyjącym świadkiem tego, co się wydarzyło _.

Podczas spotkania omawiane były również prace nad projektem rewitalizacji terenu obozu i wybudowania tam centrum informacji turystycznej. Projekt ten od kilku lat realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z partnerami z Holandii, Izraela i Słowacji oraz Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie. W lipcu rozstrzygnięto konkurs na najlepszą koncepcję nowego miejsca pamięci w Sobiborze. Wygrał go zespół architektów Marcin Urbanek, Łukasz Mieszkowski i Piotr Michalewicz. Głównym założeniem konkursu było ukazanie Sobiboru jako niemego świadka i materialnego świadectwa dokonanej tam masowej zbrodni.

Otwarcie nowego miejsca pamięci w Sobiborze ma nastąpić w 2015 r.

Białowicz poinformował szefa polskiej dyplomacji o swej niedawnej wizycie w Bundestagu, gdzie apelował o zaangażowanie władz niemieckich w projekt. _ W Bundestagu nalegałem na wsparcie projektu, między innymi dlatego, że wśród ofiar było też wielu Żydów niemieckich _ - podkreślił Białowicz. Szef MSZ zapewnił, że sprawa ta zostanie podniesiona także na poziomie rozmów międzyrządowych.

Białowicz do Sobiboru trafił z getta w Izbicy, gdzie przebywał do początku 1943 r. W Sobiborze stracił ojca, dwie siostry i siostrzenicę. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu buntu, który wybuchł 14 października 1943 r. Po ucieczce przez kilka tygodni przebywał w oddziale Armii Krajowej, który udzielił mu pomocy. Następnie znalazł schronienie na polskiej wsi. Historię swojego życia w obozie zagłady spisał w książce _ Bunt w Sobiborze _.

Obóz zagłady _ SS - Sonderkommando Sobibór _ powstał w 1942 r. w ramach _ Akcji Reinhardt _, której celem była zagłada ludności żydowskiej. Na jego miejsce wybrano obszar położony wśród bagien i lasów, w pobliżu linii kolejowej Włodawa-Chełm, oddalony około 4 km od wsi Sobibór. Liczba wszystkich ofiar obozu zagłady w Sobiborze nie jest znana. Szacuje się, że od marca 1942 r. do października 1943 r. Niemcy wymordowali co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących głównie z Polski, ale również z Holandii, Czech, Słowacji, okupowanych terenów Związku Sowieckiego, Niemiec i Francji, a także ok. tysiąca Polaków.

14 października 1943 r. w obozie wybuchł zbrojny bunt. Ponad 360 więźniów podjęło próbę ucieczki, ale ostatecznie tylko 42 uciekinierom udało się dożyć do końca wojny. Pod koniec 1943 r. hitlerowcy zniszczyli obóz i zasadzili las. W 1993 r. utworzono tam muzeum. Starania o właściwe upamiętnienie tego miejsca trwają od wielu lat. Teren byłego obozu w Sobiborze wpisuje się w historię Europy i świata jako symbol niemieckiego ludobójstwa oraz męczeństwa jego ofiar, w szczególności narodu żydowskiego.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)