Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pensje i liczba miejsc pracy jeszcze wzrosną

0
Podziel się:

Koniunktura wciąż jest dobra, ale zaczyna hamować - ocenia resort gospodarki.

Pensje i liczba miejsc pracy jeszcze wzrosną
(Pressmaster/Dreamstime)

Eksperci Ministerstwa Gospodarki są zdania, że zatrudnienie może nadal wzrastać dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej. Rosnąć będą także płace, choć coraz wolniej niż dotychczas.

- _ Dynamika zatrudnienia w lipcu była wyższa niż w czerwcu, co zdaniem analityków MG oznacza zachowanie trendu systematycznego wzrostu popytu na pracę. Eksperci MG przewidują, że zatrudnienie utrzyma się na aktualnym poziomie, a nawet będzie wzrastać dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej. Sytuacja ta związana jest także z wysokim popytem krajowym _ - napisał resort w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

Resort zauważył także, że choć w lipcu wzrosło także przeciętne wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw, to nie został pobity dotychczasowy rekord osiągnięty w lutym (12,8proc.). Analitycy przewidują utrzymanie się wzrostu wynagrodzeń, ale ich dynamika powinna być już niższa.

- _ Zdaniem ekspertów MG, wzrost płac związany jest z rosnącymi oczekiwaniami pracowników, które nasiliły się w obliczu niedoboru wykwalifikowanej kadry w polskich firmach. Trend ten spowodował zmianę nastawienia pracodawców, którzy skłonni są zaoferować korzystniejsze warunki płacowe zarówno dla nowych pracowników, jak i dla dotychczas zatrudnionych _ - czytamy w komentarzu.

Według analityków resortu, na szybki wzrost wynagrodzeń wpływa także dążenie do ujednolicenia wysokości płac we wszystkich krajach UE.

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu br. wzrosło o 0,4proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 11,6 proc. i wyniosło 3228,98 zł.

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w lipcu 2008 roku wzrosło o 0,2% proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 4,7proc. i wyniosło 5400,2 tys. osób.

| Spada wskaźnik dobrobytu |
| --- |
| Wskaźnik Dobrobytu *odzwierciedlający ekonomiczne nastroje społeczeństwa spadł w sierpniu po raz czwarty z rzędu, co oznacza dalsze pogorszenie nastrojów konsumentów - podał instytut BIEC. _ - Swój ostatni szczyt wskaźnik osiągnął w marcu, w kolejnych miesiącach jego wartości systematycznie obniżały się. Tak więc można powiedzieć, że nastąpiło odwrócenie dotychczasowych pozytywnych tendencji ekonomicznych nastrojów społeczeństwa _ - napisał BIEC. _ - Do sierpniowego spadku wskaźnika w równym stopniu przyczyniły się: ograniczenie tempa wzrostu płac, wzrost inflacji oraz gorsze perspektywy znalezienia pracy. Ponad to, słabsza koniunktura gospodarcza w krajach Europy zachodniej i słabnące wobec złotówki waluty obce uczyniły mniej atrakcyjną emigrację zarobkową _ - napisano. *PAP |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)