Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PERN przejmie kontrolę nad Naftoportem

0
Podziel się:

Należące do Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) przejmie kontrolę nad Naftoportem zwiększając swoje udziały do 66,6 proc. - poinformował minister skarbu Jacek Socha.

Należące do Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) przejmie kontrolę nad Naftoportem zwiększając swoje udziały do 66,6 proc. - poinformował na piątkowej konferencji prasowej minister skarbu Jacek Socha.

"Początkowo PERN zwiększy swój udział w Naftoporcie do 67,94 proc. następnie jeden udział zostanie odsprzedany Skarbowi Państwa, dzięki czemu resort będzie miał wpływ na wybór rady nadzorczej Naftoportu" - powiedział Socha.

Strony transakcji nie poinformowały na ile udziały w Naftoporcie zostały wycenione. Kiedy w połowie 2001 roku Ciech sprzedawał swoje udziały w Naftoporcie, wycenił każdy z nich na 3 mln zł. Kapitał Naftoportu dzieli się na 78 udziałów.

Swoje udziały w Naftoporcie na rzecz PERN-u sprzedał PKN Orlen pozbywając się 24 udziałów, Grupa Lotos - sprzedając 13 udziałów i J&S Service i Investment - sprzedając 2 udziały.

Jeśli transakcja zostanie zaakceptowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to po jej zamknięciu PERN Przyjaźń będzie miał 52 udziały dające mu 66,6 proc., PKN Orlen - 14 udziałów (17,95 proc.), Grupa Lotos - 7 (8,79 proc.), Port Północny - 3 (3,85 proc.), a Skarb Państwa i J&S Service and Investment Ltd po jednym, każdy dający 1,28 proc.

Wiceminister skarbu Dariusz Marzec powiedział, że zgodnie z umową polskie rafinerie będą miały pierwszeństwo w dostępie do infrastruktury Naftoportu.

Wcześniej przedstawiciele Skarbu Państwa wielokrotnie deklarowali, że przejęcie Naftoportu mogłoby przyspieszyć trzeci etap prywatyzacji PKN Orlen. Jednak w piątek minister skarbu Jacek Socha powiedział, że "musi upłynąć jakiś czas" zanim proces prywatyzacji będzie wznowiony.

"Nie jest to kwestia tygodni czy miesięcy" - dodał Socha.

Szef resortu uzależnił możliwość powrotu do prywatyzacji PKN Orlen dopiero po wyjaśnieniu kwestii związanych z logistyką i magazynowaniem paliw w kraju. Nie podał więcej szczegółów.

Wstępny plan uporządkowania logistyki i magazynowania paliwa ma w ciągu kilku tygodni przygotować Nafta Polska.

Roczne zdolności przeładunkowe Naftoportu wynoszą 34 mln ton ropy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)