Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE zainwestuje w nową elektrownię

0
Podziel się:

W ciągu roku spółka zdecyduje z kim wybuduje elektrownię atomową.

PGE zainwestuje w nową elektrownię
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

PGE, która podpisała z *Electricite de France (*EdF) list intencyjny w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej, chce stworzyć kolejne dwie-trzy grupy robocze z innymi podmiotami. W ciągu roku spółka zdecyduje z kim wybuduje elektrownię atomową - powiedział Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

_ - Utworzyliśmy spółkę, która będzie odpowiadać za energetykę jądrową. Podpisaliśmy list intencyjny z EdF, ale chcemy, by powstały jeszcze dwie-trzy kolejne grupy robocze. Przez okres około roku będziemy rozmawiać na temat wyboru technologii, harmonogramu i kosztu budowy elektrowni _ - powiedział Wojciech Topolnicki, wiceprezes spółki.

_ - Dopiero wtedy będziemy mieć odpowiedź z kim będziemy chcieli budować _ - dodał.

W ocenie Jana Burego, wiceministra skarbu, jest prawdopodobne, że PGE wybierze właśnie EdF. _ - PGE podpisało list z EdF. Myślę, że ten kierunek będzie realizowany, ale wszystko jest jeszcze możliwe _ - powiedział wiceminister.

W połowie listopada PGE podpisała memorandum z EDF w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej.

Spółka podała, że memorandum przewiduje przeprowadzenie prac w zakresie: wykonalności rozwoju reaktorów jądrowych w technologii EPR (Evolutionary Power Reactor konstrukcji firmy Areva) w Polsce oraz wykonalności budowy pierwszego bloku EPR w Polsce do roku 2020. Porozumienie nie zapewnia EDF wyłączności na współpracę z PGE w zakresie energii jądrowej.

Zgodnie ze swoją strategią PGE rozważa budowę dwóch elektrowni jądrowych o zakładanej wstępnie mocy ok. 3.000 MW każda. Wstępnie zakłada się, że oddanie do użytku pierwszego bloku nastąpiłoby do końca 2020 roku, a oddanie kolejnych bloków następowałoby co dwa do trzech lat każdy.

Raport Money.pl
*Atomowe plany rządu są nierealne * Jeśli Polska w najbliższym czasie złoży zamówienie na reaktor jądrowy, to zostanie ono zrealizowane najwcześniej za dwadzieścia lat - sprawdził Money.pl. Być może nawet za trzydzieści. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)