Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG niemal dwukrotnie powiększy magazyny gazu

0
Podziel się:

Pojemność magazynów ma wzrosnąć do 2,6 mld m sześc. i zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

PGNiG niemal dwukrotnie powiększy magazyny gazu
(Materiały prasowe)

Całkowita pojemność magazynów na gaz w Polsce wzrośnie o ok. 1 mld metrów sześciennych w 2012 roku, dzięki inwestycjom podjętym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - powiedziała dyrektor departamentu inwestycji w PGNiG Barbara Koba.

PGNiG ma magazyny w Wierzchowicach, Husowie, Mogilnie, Strachocinie, Swarzowie i Brzeźnicy. Jak zaznaczyła dyrektor, zabezpieczają one realizację kontraktów na dostawy gazu oraz zapewniają równomierną pracę kopalń gazu. PGNiG musi też utrzymywać zapasy gazu do dyspozycji ministra gospodarki, ma to zapewnić nam zapasy gazu na wypadek wstrzymania dostaw.

Pojemność podziemnych magazynów PGNiG wynosi 1,6 mld m sześc. Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu.Jak poinformowała Koba, obecnie trwa rozbudowa m.in. magazynów w Wierzchowicach (woj. dolnośląskie), który ma docelowo osiągnąć pojemność aż 3,5 mld m sześć. _ Na 2011 rok planowane jest zakończenie rozbudowy magazynu do pojemności 1,2 mld m sześć. _ - zaznaczyła dyrektor. Obecnie Wierzchowice mieszczą niewiele ponad 0,5 mld m sześc. surowca.

W Kosakowie, w woj. pomorskim ma do 2020 roku powstać nowy magazyn składający się z 10 podziemnych kawern solnych o łącznej pojemności 250 mln m. sześc. W 2014 roku pojemność magazynowa ma wynosić 100 mln m sześc. _ _Pierwsze zatłoczenie ok. 50 mln m sześc. gazu do dwóch pierwszych kawern spółka przewiduje na koniec 2012 roku.

_ - Ponadto trwa obecnie rozbudowa magazynów w Strachocinie i Mogilnie _ - powiedziała dyrektor. Czynna pojemność Strachocina ma się rozrosnąć w 2011 roku z obecnych 150 do 330 mln metrów sześc. Z kolei w 2012 roku o ok. 50 mln metrów sześc. ma być zwiększona pojemność magazynu w Mogilnie. _ W 2018 roku magazyn zostanie rozbudowany do pojemności 800 mln m sześc., trwają prace związane z budową czterech pierwszych kawern _ - poinformowała Koba.

PGNiG zakończyło też budowę nowego magazynu w Daszewie, który pomieści 30 mln m sześc. gazu oraz zaczęło budowę podobnego magazynu w Bonikowie o pojemności 200 mln m sześciennych. Planowane zakończenie budowy to 2010 r. _ Przymierzamy się także do rozbudowy magazynów w Husowie oraz do budowy zupełnie nowych magazynów _ - zapowiedziała dyrektor w PGNiG.

Własnego gazu mamy na 10 lat

**Polski gaz zalega 263 złożach, głównie na południowym wschodzie i na zachodzie kraju. Rocznie potrzebujemy ok. 14,4 mld metrów sześciennych gazu. Oznacza to, że rodzimego surowca starczyłoby nam na niespełna 10 lat samowystarczalności.

Jak szacuje Państwowy Instytut Geologiczny roczne zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14,4 mld m. sześc., natomiast roczne wydobycie to ok. 5,2 mld m. sześc.

Gaz z rodzimych złóż pokrywa więc niewiele ponad 30 procent zapotrzebowania. W bilansie ujęto zasoby gazu ze złóż wyłączonych z eksploatacji i przeznaczonych na magazyny ) gazu ziemnego.

Ile wart jest nasz gaz? Licząc po cenach rynkowych, czyli tyle ile płacimy za gaz Rosjanom - 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych pod naszymi nogami mamy 62 mld 550 mln dolarów.

W Polsce złoża gazu ziemnego występują przede wszystkim na Niżu Polskim: w regionie wielkopolskim i na Pomorzu Zachodnim oraz na przedgórzu Karpat, a ponadto niewielkie zasoby na terenie Karpat oraz oraz w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku.

Zdecydowaną większość gazu w Polsce wydobywa PGNiG, choć to wydobycie w ostatnich latach nieznacznie spadło, to w najbliższych latach planowany jest jego wzrost. - _ Koncern zwiększy wydobycie do ok. 6,2 mld m. sześc. _ - poinformowano w strategii spółki do roku 2015.

Zdaniem ekspertów Instytutu są szanse na odnawianie krajowej bazy zasobowej gazu ziemnego i utrzymanie wysokiego poziomu wydobycia, pokrywającego w blisko połowie nasze zapotrzebowanie - przynajmniej do roku 2022 roku.

Raport Money.pl
*Co będzie, gdy wprowadzą 10. stopień zasilania? * Biorąc pod uwagę przychody firm w ostatnich latach, wstrzymanie produkcji na jeden dzień w Orlenie mogłoby przynieść straty w wysokości około 5 mln złotych. W Puławach spowodowałoby straty w wysokości ok. 2,5 miliona złotych. Ucierpiałaby cała gospodarka. zobacz raport Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)