Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Ogrzewanie domu. Rząd chce, by Polacy kupowali droższe i lepsze piece

667
Podziel się:

Od początku 2018 r. będzie można kupić i zainstalować w domu tylko kotły spełniające najwyższe parametry emisyjne - proponuje rząd. Ma to pomóc walczyć z unoszącą się nad Polską chmurą smogu.

Ogrzewanie domu. Rząd chce, by Polacy kupowali droższe i lepsze piece
(Jan GRACZYNSKI/EastNews)

To już kolejne podejście do walki ze smogiem. Rok temu prezydent podpisał tzw. ustawę antysmogową. Zakłada ona, że to samorządy określą, jakim paliwem mieszkańcy będą mogli palić w piecach. Na początku stycznia za ciosem poszły władze Małopolski. Sejmik wojewódzki podjął wówczas uchwałę, która przewiduje całkowity zakaz palenia w kotłach, piecach i kominkach paliwami stałymi, w tym m.in. węglem i drewnem. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Zmiany mają wejść w życie od 1 września 2019 r.

Nie wszystkim uchwała się spodobała. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie trafiły aż cztery skargi na lokalne prawo antysmogowe. Zaskarżający je mieszkańcy uzasadniali, że ekogroszek też jest ekologicznym paliwem, a jest zakazany, że zakaz palenia węglem narusza swobody obywatelskie, albo że oznacza nierówność wobec prawa, bo w innych miastach można ogrzewać swoje domy czym się chce. Przepisy zaskarżyli także sprzedawcy kotłów. Sąd nie przychylił się do argumentów żadnego z zaskarżających i oddalił wszystkie wnioski.

Teraz swoją propozycję postanowił przedstawić rząd. W piątek do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia zakładającego, że od początku 2018 r. do sprzedaży i montażu w domach będą dopuszczone wyłącznie kotły na paliwo spełniające najlepsze parametry emisyjne. "Obecnie największym zainteresowaniem wśród nabywców - głównie ze względu na niską cenę - cieszą się kotły najtańsze, a tym samym o bardzo niskich parametrach dotyczących ich emisyjności" - napisano w uzasadnieniu projektu. Takie urządzenia nie mają filtrów ograniczających emisję niebezpiecznych związków do powietrza.

Skoro ludzie kupują najtańsze kotły, to producenci dostarczają na rynek najwięcej właśnie tego typu urządzeń - wyszli z założenia autorzy projektu i uznali, że w tej sytuacji trzeba nałożyć obowiązek stosowania lepszych kotłów. Jak zauważają, kotły na paliwo stałe są szczególnie popularne w Polsce, Niemczech, Czechach i Rumunii, przy czym to w Polsce i Rumunii nie ma jeszcze prawa, które eliminowałoby użycie kotłów najniższej jakości.

Konsultacje projektu rozporządzenia potrwają 30 dni.

Ja wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia, wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast w Europie, aż 33 znajduje się w naszym kraju. Na szczycie zestawienia najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii znalazł się Żywiec, a na drugim miejscu Pszczyna. Trzeci był bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajęły Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Kraków uplasował się na jedenastej lokacie. W sprawie zanieczyszczeń powietrza zabrali zdanie również lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób w Zabrzu, którzy wykazali związek między smogiem a skokowym ryzykiem chorób serca oraz udarów.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(667)
Zbych
7 lat temu
Kto w tych czasach kupuje piec na węgiel? Litości! Albo gaz albo pompa ciepła, w ostateczności pellet. Nie trujmy się wzajemnie i dbajmy o środowisko. Ja ogrzewam dom gazem, kocioł kupiłem w Technice Grzewczej Bereda, gdzie otrzymałem najlepszą pomoc techniczną. Ta sama firma kocioł zamontowała.
Ppp
8 lat temu
Atamowki nie chca wybudowac a glupotami zajmuja sie. Ponadti doplacaja gotnikom a teraz weglem nie mozna palic. Bez sensu
Alek Kraków
8 lat temu
Ilość pieców od wojny spada.w lecie się nie pali...//// W Krakowie bierze się w łapę bo Dziwisz z Majchrowskim rządzą. Czarno czerwona sitwa rozdaje grunty i przetargi. Zabudowuja tunele powietrzne miasta np.estakada na opolskiej,// KOMBINAT w HUCIE ( wal przy zakupie za darmo,) filtrów nie zmieniają tylko awarię zgłaszają jak ekolodzy lament podnoszą,) spalarnia śmieci,elektrociepłowni na węgiel,zdezelowany transport miejski... W Niemczech np.drewnem można palić bo to odnawialne paliwo.
marek
8 lat temu
zacytuje wypowiedż - "Ciekaw jestem z czego powstaje smog w okresie upałów od maja do września kiedy ludzie nie palą w piecach ani węglem, ani drewnem, ani śmieciami, ani odpadami? Wszystkim leży na sercu czystość powietrza i całego ekosystemu, ale nie może być tak , że robi się jakieś pozorowane działania uderzające w niewłaściwym kierunku i dotykające najuboższych mieszkańców"
emigrant
8 lat temu
Moja mama lat 86 choruje od lat na cukrzyce. Miala miec leki za darmo. Rzad uparcie twierdzi ze tak jest a my placimy za insuline jak przed reforma. Za jakis czas ten rzad wyliczy, ze emeryci wymienili piece, bo maja leki za darmo. Prawda bedzie taka, ze piece rodzicom kupia, przez prezesa zwani nieudacznicy, ktorzy musieli wyemigrowac za poprzednich rzadow PIS-u
...
Następna strona