Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB urośnie o 4,1 proc.? Bruksela w nas wierzy

0
Podziel się:

Komisja Europejska po raz kolejny zrewidowała w górę swoje prognozy dla Polski.

PKB urośnie o 4,1 proc.? Bruksela w nas wierzy
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)

Tempo rozwoju gospodarczego w Polsce wyniesie w tym roku 4,1 proc. PKB, dzięki popytowi wewnętrznemu i odpornemu na kryzys rynkowi pracy. Inflacja ma być wyższa - 3,3 proc. w skali rok do roku - podała Komisja Europejska.

Tym samym KE po raz kolejny zrewidowała w górę swoje prognozy gospodarcze w odniesieniu do tempa wzrostu PKB w Polsce. W listopadzie ub.r. prognozowała wzrost w wysokości 3,9 proc. KE nieco bardziej optymistycznie niż w listopadzie prognozuje także wzrost PKB w strefie euro (1,6 proc.) oraz w całej UE (1,8 proc.).

Wciąż w szybszym od zakładanego tempie mają się rozwijać Niemcy, największa unijna gospodarka, gdzie KE prognozuje tegoroczny wzrost w wysokości 2,4 proc. PKB.

Bardziej optymistyczne prognozy KE uzasadnia lepszymi perspektywami światowej gospodarki i dobrymi nastrojami w UE, choć zaznacza, że wciąż istnieją zagrożenia, a tempo rozwoju poszczególnych krajów jest nierówne.

_ - Po spowolnieniu wzrostu w drugiej połowie ub.r., ożywienie gospodarcze w UE powinno się umocnić w 2011 r. Choć eksport ma nadal wspierać ożywienie, oczekiwane jest zrównoważenie wzrostu w kierunku popytu wewnętrznego, co zaowocuje bardziej trwałym wzrostem. (...) Mimo ostatniego względnego spokoju na rynkach finansowych, sytuacja nie wróciła jeszcze w pełni do normy _ - ocenił unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

KE jest zdania, że powodem wzrostu w Polsce był i jest nadal rosnący popyt wewnętrzny. Tym tłumaczy jeden z najlepszych w UE wyników za rok 2010 - 3,8 proc. PKB. KE podkreśla, że służy temu m.in. mocny rynek pracy, _ który przetrwał kryzys w dużej mierze bez szwanku _. Na rok 2011 KE prognozuje _ umiarkowany _ wzrost zatrudnienia i wzrost płac, dzięki którym wzrosną wydatki gospodarstw domowych.

Zdaniem KE, aktywność gospodarcza w Polsce przyspieszyła już w trzecim kwartale 2010 r.; wzrost realnego PKB osiągnął 1,3 proc. licząc kwartał do kwartału, podczas gdy w ostatnim kwartale ub.r. wzrost PKB szacowany jest na 0,9 proc. Zdaniem KE, kontynuacja ożywienia w drugiej połowie roku mogła wynikać z dużych wydatków konsumenckich. Gospodarstwa domowe obawiały się, bowiem wzrostu podatków i cen w 2011 r.

Spośród siedmiu największych gospodarek UE objętych wtorkowymi prognozami: Niemcami, Hiszpanią, Włochami, Holandią, Francją, Wielką Brytanią i Polską, tylko w przypadku Wielkiej Brytanii, KE zrewidowała prognozy w dół z 2,2 do 2 proc. PKB.

Komisja Europejska prognozuje inflację (rok do roku) w Polsce w 2011 r. na poziomie 3,3 proc., podczas gdy jeszcze w listopadzie przewidywała, że wyniesie 2,9 proc. Zdaniem Komisji, inflacja w Polsce w 2010 r. wzrosła do 2,7 proc. licząc rok do roku ze względu na rosnące ceny surowców.

KE spodziewa się, że w pierwszej połowie roku inflacja w Polsce zbliży się do górnego pułapu celu inflacyjnego NBP, czyli 3,5 proc. odzwierciedlając wzrost cen surowców i umacniający się popyt wewnętrzny, jednak później powinna stopniowo maleć.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110143.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bruksela;podnosi;prognoze;dla;polskiej;gospodarki,170,0,674730.html) Bruksela podnosi prognozę dla polskiej gospodarki KE szacuje, że będzie rozwijała się ona tym roku w tempie 3,4 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t113498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;spuszczaja;z;tonu;dynamika;slabnie,27,0,785435.html) Chiny spuszczają z tonu. Dynamika słabnie Premier Wen Jiabao ogłosił, ze plan wzrostu na ten rok nie wynosi już 8 a 7 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t110141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka;usa;rosnie;ale;liczyli;na;wiecej,162,0,784546.html) Gospodarka USA rośnie, ale liczyli na więcej PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w IV kwartale 2010 roku o 2,8 procent.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)