Na skróty
PKP SA planuje szybko sprzedać nieruchomości za 170 mln zł
2013-07-16 16:18

PKP SA planuje szybko sprzedać nieruchomości za 170 mln zł

PKP SA planuje szybko sprzedać nieruchomości za 170 mln zł
[fot: Lukasz GRUDNIEWSKI, Eeast News]

170 mln zł ze sprzedaży nieruchomości planują uzyskać w tym roku PKP SA - poinformował członek zarządu PKP SA Piotr Ciżkowicz. Do sprzedaży wyznaczono m.in. nieruchomości w Warszawie i Jachrance.

Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku kolejarze sprzedali nieruchomości o łącznej wartości 41,4 mln zł.

Władze PKP SA prognozują, że w przyszłym roku nabywców znajdą nieruchomości o wartości 175 mln zł, a w 2015 r. - o wartości 220 mln zł. Jak wyjaśnił Ciżkowicz, jest to plan minimum, nieuwzględniający nieruchomości o nieuregulowanych stosunkach prawnych. Chodzi m.in. o teren w centrum Warszawy zajęty dziś przez Muzeum Kolejnictwa. PKP SA chciałoby ten teren sprzedać albo zagospodarować inaczej, ale wcześniej musi porozumieć się z władzami muzeum. W planach jest sprzedaż kolejnych działek, m.in. w Warszawie, Bydgoszczy i Katowicach.

Od kwietnia 2012 r. do czerwca 2013 r. kolejarze oddali samorządom lokalnym prawie 80 dworców, z czego 31 w pierwszym półroczu br. Jak wskazał Ciżkowicz, pozwoliło to obniżyć koszty funkcjonowania PKP SA o 626 tys. zł. Do końca 2015 roku PKP SA chce oddać samorządom 250 dworców i terenów po zamkniętych liniach kolejowych, które będzie można przekształcić np. w ścieżki rowerowe.

W pierwszym półroczu 2013 roku oddano do użytku cztery zmodernizowane dworce kolejowe, a do końca roku liczba ta powiększy się o kolejnych 15 obiektów, w tym tak ważnych, jak dworzec w Krakowie czy Radomiu. W 2013 roku mają zostać ukończone remonty na dworcach w Katowicach i Poznaniu. Do końca 2015 roku PKP zmodernizuje 80 kolejnych obiektów.

PKP SA zarządza 2,5 tys. dworców kolejowych, z czego czynnych jest tylko 600. Z tych 600 dworców do prowadzenia ruchu międzyregionalnego potrzebnych jest zaledwie około 220, a pozostałe obsługują tylko ruch regionalny. Kolejarze chcieliby, żeby w 2015 r. ruch kolejowy był prowadzony na dziesięciu najważniejszych dworcach, a kolejne 80 obsługiwałoby ruch międzymiastowy i regionalny. Liczba dworców ma się więc zmniejszyć o 800.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie Koleje Linowe sprzedane. A to nie koniec zmian w PKP
Cena zakupu wyniosła 215 mln zł. Podpisanie umowy sprzedaży finalizuje proces prywatyzacji PKL.
PKP chce sprzedaż 800 dworców. Na początek...
Ponad 50 dworców planuje wystawić w tym roku na sprzedaż PKP SA.
Nieruchomości PKP na sprzedaż. Jest perełka
PKP SA we Wrocławiu planują do końca roku 2013 roku sprzedać kilkadziesiąt nieruchomości w województwie dolnośląskim.
Tagi:sprzedaż, pkp, nieruchomości, kolej, dworce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl