Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek handlowy. Nowa wersja w najbliższy poniedziałek

0
Podziel się:

Komisja poinformowała, że radzi Polsce zacieśnienie fiskalne rzędu pół procent w tym i przyszłym roku. Minister finansów powiedział, że tak duże zacieśnienie zaszkodziłoby polskiej gospodarce.

Podatek handlowy. Nowa wersja w najbliższy poniedziałek
(PAP/Andrzej Grygiel)

Najprawdopodobniej w poniedziałek będzie gotowa najnowsza propozycja ministerstwa finansów dotycząca podatku handlowego. Zapowiedział to minister Paweł Szałamacha, który przebywa na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Minister powiedział też, kiedy będzie można zacząć myśleć o obniżce podatku VAT i o tym, czy sektor finansów publicznych powinien zaciskać pasa tak, jak chce tego unia.

Paweł Szałamacha ma nadzieję, że cały proces legislacyjny związany z tym podatkiem uda się przeprowadzić w ciągu około dwóch miesięcy, czyli zanim parlamentarzyści rozpoczną wakacje.

Minister finansów skieruje propozycję do szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka. Według niedawnych zapowiedzi ministra Kowalczyka projekt miał być omawiany podczas posiedzenia komitetu dziś lub za tydzień. Ostatnia propozycja podatku handlowego zakładała, że będzie on tym wyższy, im większy obrót osiągają sklepy.

Nie będzie zaciskania pasa?

Minister finansów podczas spotkania w Katowicach sceptycznie odniósł się do zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących zaciskania pasa w polskiej gospodarce. Komisja poinformowała w środę, że radzi Polsce zacieśnienie fiskalne rzędu pół procent w tym i przyszłym roku. Szałamacha powiedział, że tak duże zacieśnienie zaszkodziłoby polskiej gospodarce.

Wyjaśnił, że choć udałoby się poprawić niektóre statystyki, to nastąpiłoby spowolnienie koniunktury i brakłoby pieniędzy potrzebnych do wykorzystania środków unijnych.

Paweł Szałamacha zapewnił, że deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy w tym roku poziomu 3 procent.

Rząd ma pomysł, jak zgarnąć dodatkowe miliardy

Powołanie Krajowej Administracji Skarbowej, zmiany w prawie oraz odpowiednie narzędzia informatyczne to elementy systemu, który planuje zbudować ministerstwo finansów. - Naszym celem jest poprawienie jakości pracy administracji skarbowej - mówił w Katowicach szef MF.

W swoim wystąpieniu Szałamacha zaznaczył, że poprawa jakości pracy administracji skarbowej doprowadzić ma do zwiększenia dochodów budżetowych.

System, który zamierza stworzyć ministerstwo finansów składać ma się z trzech elementów. Pierwszym jest stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Jak tłumaczył Szałamacha, w jednej instytucji skupione zostanie to, co dziś jest rozrzucone w urzędach celnych, skarbowych i kontroli skarbowej.

- Rozbicie kompetencji pomiędzy m.in. celników i służby skarbowe powoduje rozproszenie baz danych i brak przepływu informacji. Prowadzi do przerostów kadrowych i dublowania się stanowisk. Dlatego wracamy do koncepcji głębokiej przebudowy instytucjonalnej w tym zakresie - powiedział.

Szałamacha dodał, że w środę skierował projekt ustawy ws. powołania KAS na Komitet Stały Rady Ministrów.

Drugim elementem systemu, który planuje zbudować resort finansów są zmiany w prawie. Wśród tych zmian minister wymienił m.in. pakiet paliwowy, który ma zostać uchwalony jeszcze przed sejmowymi wakacjami. - Jeszcze latem planujemy głębokie nowelizacje w ustawie VAT-owskiej i o grach hazardowych - dodał.

Trzecim elementem systemu - jak zaznaczył Szałamacha - ma być wyposażenie instytucji m.in. KAS i "obudowanie procedur prawnych" w skuteczne narzędzia informatyczne.

- Dzięki tym narzędziom będzie możliwość niemal w czasie rzeczywistym identyfikować zjawiska patologiczne i wstrzymywać np. zwrot podatku VAT. Będzie łatwiej diagnozować te zjawiska i kierować punktowe kontrole, tam gdzie one występują - mówił minister.

Dodał, że przy budowie systemu wzorujemy się na rozwiązaniach zastosowanych w Holandii, gdzie tzw. luka vatowska wynosi 4 proc. W Polsce jest ona szacowana na 26 proc.

Szałamacha stwierdził, że obecnie za wcześnie jest na mówienie o obniżce podatku VAT. Jak powiedział, będzie to możliwe dopiero po obniżce "luki VAT-owskiej" do poziomu europejskiej średniej.

wydarzenie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)