Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Koniec płacenia podatku od nieruchomości za innych. Prezydent podpisał zmiany w prawie

31
Podziel się:

Obecnie osoba, która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa, musi w praktyce zapłacić kwotę podatku liczoną od całej nieruchomości. Płaci więc za współwłaściciela zwolnionego z podatku.

Koniec płacenia podatku od nieruchomości za innych. Prezydent podpisał zmiany w prawie
(Bartosz Wawryszuk)

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym - poinformowała w środę jego Kancelaria. Nowe przepisy ograniczą zasadę solidarnej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości za zapłatę podatku rolnego lub podatku od nieruchomości.

Nowelizacja ustawy powstała z inicjatywy Komisji do Spraw Petycji, w reakcji na petycję skierowaną do Sejmu przez Spółdzielnię Mieszkaniową PROJEKTANT z Rzeszowa.

Nowela zmienia przepisy ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym oraz ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych tak, aby zawarta w tych ustawach zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli nieruchomości była ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego lub podatku od nieruchomości.

Obecnie podmiot (osoba), która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa, musi w praktyce zapłacić kwotę podatku liczoną od całej nieruchomości - a więc w istocie płaci także za współwłaściciela zwolnionego z obowiązku opłacenia podatku.

Mimo że orzecznictwo sądowe, a także Ministerstwo Finansów prezentują stanowisko, że naliczanie kwoty podatku powinno się odbywać przez ustalenie kwoty zobowiązania od całej nieruchomości, a następnie odliczenie od tego kwoty przypadającej na współwłaścicieli zwolnionych z podatku, to praktyka stosowana przez organy podatkowe jest inna, stąd konieczność nowelizacji przepisów. Jeżeli podatek ten jest wysoki, wówczas osoby, które muszą go płacić za inne podmioty, oddają sprawę do sądu i na ogół ją wygrywają.

W przypadku drobniejszych kwot prowadzi to często do nadmiernego i całkowicie nieuzasadnionego obciążania obywateli. Przykładowo, jeśli Spółdzielnia Mieszkaniowa, będąca współwłaścicielem gruntu wspólnie z gminą, ma zapłacić podatek od nieruchomości, to de facto płacą go mieszkańcy w swoim czynszu.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
pawel
6 lat temu
Ostatnio 2dni temu dostalem od firmy krakowskiej ktora jest administratorem naszej wspolnoty mieszkaniowej nowy podatek od nieruchomosci czesci wspolnych /korytarze strch pralnia / za okres od 1,o12016 do grudnia 2017 czyli po terminie .czy ustawa dziala w stecz ,czy mam to placic i kto ma zalatwiac wypelnienie wniosku w U Miejskim .Moim zdaniem jest to nie uczciwe wzgledem szarych obywateli.
fgjmhk,
7 lat temu
Jak koniec placenia--dam komus kase i zapłaci moimi pieniędzmi wiec jak to dojda ze moimi--widze ze sa NIENORMALNI
iuh
7 lat temu
A kiedy zwykły obywatel przestanie płacić za budżetówkę podatki i składki?
Riraru
7 lat temu
Co z tego skoro wstajesz rano , czytasz a tu nowy obowiązek w płatnościach ! Z tym rządem to każdy dzień jest niespodzianką ...
pitt
7 lat temu
A po co płacimy podatek od zarobionych pieniędzy i czemu tymi opodatkowanymi pieniędzmi płacimy kolejne podatki?Szczytem chamstwa jest płacenie podatku od opodatkowanych pieniędzy złożonych na oszczędnościowym koncie czy podatku od podarowania opodatkowanych pieniędzy np synowi!!!
...
Następna strona