Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Polaków nie stać na płacenie za wodę

0
Podziel się:

Większe problemy z płaceniem rachunków mają od nas tylko Węgrzy.

Polaków nie stać na płacenie za wodę
(PAP/Cezary Pecold)

Aż 17 procent Polaków żyje w gospodarstwach domowych, których nie stać na opłacanie rachunków za wodę lub telefon. To jeden z najwyższych odsetków w Unii Europejskiej - podaje Eurostat.

Średnio w UE problem braku gotówki na zapłacenie bieżących rachunków dotyczy 7 procent gospodarstw domowych. Najwyższy odsetek jest na Węgrzech - 18 procent.

Źródło: Eurostat

Za to Polacy na czas płacą czynsz i raty kredytu mieszkaniowego. Problem opóźnień w spłacie kredytu hipotecznego albo czynszu dotyczy zaledwie jednego procenta Polaków. Średnia w UE to trzy procent, a najwięcej problemów z terminowymi płatnościami jest w Grecji (7 procent), Francji i na Cyprze (po 6 procent).

Eurostat podaje, że 54 proc. Polaków żyje w gospodarstwach domowych, które bez pożyczki nie byłyby w stanie stawić czoła nieprzewidzianym wydatkom. W przypadku Polski wysokość takiej kwoty, która nagle miałaby się okazać potrzebna, ankieterzy określili na 145 euro (ok. 650 złotych).

ZOBACZ TAKŻE:

Biednie także we Włoszech
Jeszcze więcej - po 63 procent - takich rodzin jest na Węgrzech i Łotwie. Nieprzewidziane wydatki (skalkulowane dla tych krajów na odpowiednio wyższym poziomie) byłyby natomiast problemem dla jedynie co piątej rodziny w Szwecji, Danii czy Portugalii. Średnio w UE - dla jednej trzeciej.

Z danych Eurostatu wynika, że 65 procent Polaków żyje w rodzinach, gdzie jest przynajmniej jeden samochód (unijna średnia to 80 procent). 20 procent Polaków niemających samochodu tłumaczy, że ich na to nie stać. Komputer okazuje się jeszcze bardziej nieosiągalny - ma go w domu 58 procent (68 procent średnio w UE). 21 procent Polaków odpowiedziało, że nie ma komputera z powodu braku pieniędzy.

Jak się okazuje, prawdopodobieństwo posiadania samochodu czy komputera jest dużo większe, jeśli w rodzinie są dzieci na utrzymaniu: 81 procent dzieci w UE żyje w domach, gdzie jest komputer; 86 procent - w rodzinach z samochodem.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)