Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska jednak z Chinami przeciwko USA

0
Podziel się:

Nasz kraj dołączył do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Polska jednak z Chinami przeciwko USA
(Piotr Jedzura/REPORTER)

Polska została przyjęta w poczet członków-założycieli Azjatyckiego Banku Inicjatyw Infrastrukturalnych. To nowy projekt finansowy, którego pomysłodawcą są Chiny. AIIB (Asian Infrastructure Inwestment Bank) planuje zainwestowanie 100 mld dolarów w infrastrukturalne projekty, głównie w krajach azjatyckich. Stany Zjednoczone uważają, że nowa instytucja jest niepotrzebna i politycznie szkodliwa. Waszyngton usiłował początkowo zniechęcić swoich sojuszników do wstępowania do AIIB, argumentując, że nowy bank ten stanie się rywalem Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju.

Dokument dotyczący powołania Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych jesienią ubiegłego roku w Pekinie podpisało 21 państw azjatyckich. Inicjator powstania banku - Chiny, zaapelowały jednak do społeczności międzynarodowej o dołączanie się do tej inicjatywy. Pomysł stworzenia nowej, światowej instytucji finansowej krytykuje Waszyngton.

Dziś Chiny zaktualizowały listę państw, którym nadany zostanie status członka-założyciela. Figuruje na niej 57 państw, w tym Polska. Nasz kraj jest też jedynym państwem grupy 16+1 - mechanizmu współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. O udział w banku aplikowali także Węgrzy, ale ich kandydatura na razie nie została przyjęta. Pośród członków nowego banku są m.in. Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Australia i Rosja.

Nie dla Tajwanu i Korei Północnej

Korea Północna i Tajwan poza Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych.
Pomimo wyrażenia chęci udziału w nowej inicjatywie finansowej, państwa mające obecnie status członków - założycieli banku nie wyraziły zgody na członkostwo Korei Północnej i Tajwanu. W ostatnich tygodniach na Tajwanie toczyła się dyskusja, z jaką nazwą to państwo - które przez głównego inicjatora banku - Chiny, uznawane jest za część terytorium ChRL, miałoby znaleźć się w gronie fundatorów.

Władze Tajwanu wyraziły ubolewanie z powodu odrzucenia wniosku. Zapowiedziały jednak, że wciąż będą ubiegać się o status zwykłego członka tej instytucji finansowej.

100 mld na inwestycje. Na początek

Powstający z inicjatywy Chin AIIB ma zostać utworzony do końca roku. Jego siedziba będzie znajdowała się w Pekinie, a kapitał początkowy wyniesie 50 mld dolarów. Bank ma w zamyśle stwarzać bodźce dla wzrostu inwestycji na terenie Azji - w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziedzinach infrastruktury. AIIB planuje zainwestowanie 100 mld dolarów w infrastrukturalne projekty w krajach azjatyckich. Połowa kwoty na ten cel już została przewidziana w chińskim budżecie.

Stany Zjednoczone uważają, że nowa instytucja jest niepotrzebna i politycznie szkodliwa. Waszyngton usiłował początkowo zniechęcić swoich sojuszników do wstępowania do AIIB, argumentując, że bank ten stanie się rywalem Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju.

Amerykański minister finansów Jack Lew powiedział w marcu, że Waszyngton zaakceptuje jego powstanie, o ile AIIB będzie dopełnieniem istniejących już instytucji i będzie stosować najwyższe standardy zarządzania.

Władze Państwa Środka przekonują, że AIIB będzie raczej uzupełniał takie instytucje finansowe jak Azjatycki Bank Rozwoju, niż z nimi konkurował.

Jak pisał "Financial Times", AIIB to element szerszej strategii Chin polegającej na tworzeniu nowych instytucji finansowych i gospodarczych, które zwiększą międzynarodowe wpływy Pekinu. Obecnie między Chinami a USA trwa rywalizacja o to, kto w ciągu najbliższych dziesięcioleci będzie określał zasady gospodarcze i handlowe w Azji.

Chiny posiadają największe rezerwy na świecie szacowane na 3,5 bln dolarów. ABR ma być instytucją wspierającą rozwój Azji. W praktyce fundusze Banku Światowego wartości 165 mld dolarów, kontrolowane przez USA oraz Japonię, były ukierunkowane w taki sposób, aby nie pozwalać na wzmocnienie roli Chin, które w funduszu posiadają zaledwie 5,5 proc. prawa głosów. Fundusz będzie działał pod nazwą Asian Infrastructure Inwestment Bank, a jego zadaniem będzie zbudowanie pomostu handlowego pomiędzy Chinami a Europą. Pierwszym projektem finansowanym ze środków funduszu będzie linia kolejowa łącząca Pekin z Bagdadem.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)