Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska sprzeda Japonii uprawnienia do emisji CO2

0
Podziel się:

Wartość umowy opiewa na 30 mld zł. To już trzecia tego typu transakcja.

Polska sprzeda Japonii uprawnienia do emisji CO2
(Nickolaykhoroshkov/Dreamstime)

Wartość umowy opiewa na 30 mld złotych. To już trzecia sfinalizowana przez Polskę transakcja, która powiększa kwotę dotychczasowego zarobku na klimacie do 55 mln euro łącznie.

Minister środowiska Andrzej Kraszewski podpisał z partnerem japońskim reprezentującym sektor prywatny umowę dotyczącą sprzedaży przez Polskę nadwyżek uprawnień do emisji CO2, tzw. jednostek AAU (z ang. assigned amount units) o wartości blisko 30 mln euro, podał resort środowiska w komunikacie.

_ - Trzecia marca minister środowiska, prof. Andrzej Kraszewski podpisał kolejną umowę Polski na sprzedaż jednostek emisji w ramach Protokołu z Kioto, która przyniesie Polsce blisko 30 mln euro, czyli ponad 100 mln zł na ochronę klimatu i wsparcie we wdrażaniu pakietu energetyczno-klimatycznego _ - głosi komunikat.

Resort podkreśla, że jest to kolejna już (trzecia) sfinalizowana przez Polskę transakcja, która powiększa kwotę dotychczasowego _ zarobku na klimacie _ do 55 mln euro łącznie.

_ Wartość umowy to blisko 30 mln euro, które zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji zostaną przeznaczone na inwestycje w ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno - klimatycznego, ta umowa szczególnie w zakresie termomodernizacji _ - czytamy dalej w komunikacie.

Resort podał też, że _ Polska prowadzi negocjacje z innymi partnerami zainteresowanymi zakupem polskich nadwyżek _.

W połowie lutego Kraszewski zapowiadał, że rząd liczy na uzyskanie do 1 mld euro ze sprzedaży nadwyżek uprawnień do emisji CO2 do 2012 roku. Według niego, posiadane przez Polskę 500 mln ton uprawnień mogłoby mieć wartość nawet 4 mld euro, ale nie znajdzie się popyt na całą tę wielkość.

Minister mówił wówczas, że obecnie trwają kolejne negocjacje, a _ kolejka jest dosyć długa _, dlatego resort chce organizować drugi, a może także i trzeci zespół negocjacyjny.

Polska ograniczyła emisję CO2 o 30 proc. w porównaniu do poziomu z 1988 roku, który służył za podstawę wyliczeń, podczas gdy była zobligowana do redukcji o 6%. Stąd też dysponuje znacznymi - trzecimi na świecie pod względem wielkości - nadwyżkami praw do emisji dwutlenku węgla w okresie 2008-2012.

ZOBACZ TAKŻE:

Raport Money.pl
*Trucie coraz droższe. Miliardy na środowisko * Co roku w Polsce powstaje ponad 130 mln ton odpadów. Pod względem emisji CO2 zajmujemy 11 miejsce na świecie.
*Atomowe plany rządu są nierealne * Jeśli Polska w najbliższym czasie złoży zamówienie na reaktor jądrowy, to zostanie ono zrealizowane najwcześniej za dwadzieścia lat - sprawdził Money.pl. Być może nawet za trzydzieści.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)