Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska zainteresowana ukraińskimi zbiornikami na gaz

0
Podziel się:

Polska, a także inne kraje unijne wyraziły zainteresowanie dzierżawą ukraińskich zbiorników podziemnych do przechowywania gazu.

Polska zainteresowana ukraińskimi zbiornikami na gaz
(http://www.gaz-system.pl)

Polska, a także inne kraje unijne wyraziły zainteresowanie dzierżawą ukraińskich zbiorników podziemnych do przechowywania gazu - oświadczył dzisiaj minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Eduard Stawycki.

_ - Polska zainteresowana jest naszymi zbiornikami, w których można przechowywać gaz, by wpływać na politykę cenową w tym kraju. Zainteresowanie ich użytkowaniem wyraziła nie tylko Polska, ale i Węgry, Włochy, Niemcy oraz inni członkowie UE _ - powiedział Stawycki na konferencji prasowej w Kijowie.

Poinformował jednocześnie, że w maju w Brukseli odbędzie się okrągły stół poświęcony modernizacji ukraińskiej sieci przesyłania gazu. _ - Przewodniczyć obradom okrągłego stołu będzie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger i ja _ - zaznaczył minister.

Ukraina posiada 13 podziemnych zbiorników gazowych, które łącznie mogą pomieścić prawie 32 miliardy metrów sześciennych surowca. Kijów od trzech lat ma spór gazowy z Moskwą, którego przedmiotem jest zbyt wysoka - zdaniem ukraińskich władz - cena błękitnego paliwa, dostarczanego przez Gazprom. Pod koniec ub.r. za 1000 m sześc. rosyjskiego gazu Ukraińcy płacili 430 dolarów.

Moskwa uzależnia ewentualne zrewidowanie umów gazowych z Ukrainą od jej przystąpienia do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, lub przekazania stronie rosyjskiej kontroli nad ukraińską siecią przesyłową, którą gaz z Rosji płynie do państw UE. Władze w Kijowie deklarują, że nie wejdą do Unii Celnej, gdyż priorytetem ich polityki zagranicznej jest integracja z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie gazu z łupków? Blokują go przepisy W Polsce wywiercono do tej pory około 46 otworów, jednak żaden z nich nie był przewidziany do produkcji. Dlaczego?
Gazety krytykują Gazprom. Przez Polskę Falstart Gazpromu - tak Wiedomosti tytułują materiał poświęcony budowie na terytorium Polski magistrali gazowej.
Jamał II korzystny. Ale tylko dla Rosji Zdaniem rosyjskich analityków, Polska chce zarobić na tranzycie. Czy to się uda?
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)