Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Polski Fundusz Rozwoju uruchamia platformę funduszy venture capital. Będzie największa w regionie

0
Podziel się:

- Liczymy, że program obejmujący pięć funduszy finansowania młodych, innowacyjnych firm uczyni nasz region centrum nowych technologii, dobrym miejscem dla rozwoju start-upów i budowania silnej innowacyjnej gospodarki - podkreślił prezes PFR Paweł Borys.

Paweł Borys, prezes PFR.
Paweł Borys, prezes PFR. (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Polski Fundusz Rozwoju uruchamia największą w regionie Europy Środkowej platformę pięciu funduszy venture capital o wartości 2,8 mld zł. - Chcemy, aby wszystkie pięć funduszy do III kwartału tego roku prowadziły działalność inwestycyjną - powiedział prezes PFR Paweł Borys.

- Liczymy, że program obejmujący pięć funduszy finansowania młodych, innowacyjnych firm uczyni nasz region centrum nowych technologii, dobrym miejscem dla rozwoju start-upów i budowania silnej innowacyjnej gospodarki - podkreślił Borys. Dodał, że przez ten program "skala polskiego rynku finansowania innowacji wzrośnie blisko trzykrotnie".

Jak przypomniał Borys, rynkom takim jak Izrael czy Berlin zajęło od 5 do 10 lat, "aby istotnie zwiększyć poziom swojej innowacyjności, zwiększyć skalę rynku venture capital".

- Zakładamy, że przez program funduszy w PFR w perspektywie najbliższych 5 do 10 lat będziemy w stanie powtórzyć te doświadczenia i przez to w skali Europy region Europy Centralnej stanie się rzeczywiście kolejnym, europejskim centrum innowacji - ocenił prezes PFR.

Fundusze te mają służyć finansowaniu młodych, innowacyjnych firm na każdym etapie ich rozwoju - czyli od momentu, kiedy startują po etap ekspansji, jak również finansowaniu nowych technologii dla biznesu.

Jak zaznaczył Borys, pierwszy z funduszy PFR Starter "zostanie uruchomiony w perspektywie dwóch tygodni".

- Jest to fundusz o wartości ponad 700 mln złotych, dedykowany start-upom, czyli młodym, innowacyjnym firmom, które działają na rynku krócej niż siedem lat. Często nie wprowadziły jeszcze swego produktu. Jest to finansowanie rzeczywiście wysokiego ryzyka - ocenił. Dodał, że PRF-owi zależy, by dzięki tym środkom firmy mogły "urosnąć, stać się dojrzalsze i rozwijać się, także w ujęciu międzynarodowym".

Pozostałe cztery fundusze to Otwarte Innowacje, BRIdge CVC, Biznest, KOFFI. Jak wyjaśnił Borys są to fundusze poświęcone transferowi technologii, rynkowi aniołów biznesu, albo firmom w fazie ekspansji, które już produkt posiadają, ale potrzebują środków, żeby zwiększyć skalę swojej działalności bądź dokonać ekspansji na rynkach międzynarodowych.

Według danych PFR w Polsce aktywnie działa 81 funduszy venture capital (VC). Największą liczbę inwestycji w latach 2015-2016 wykonały fundusze Venture Inc (17), Platinium Seed (17), Experior Venture Fund (14), Xevin (13)- wynika z badania ankietowego. Na Słowacji, jak ocenia PFR, działa 7 funduszy, z których dominującą rolę pełni Neulogy Ventures (w latach 2015-2016 odpowiadał za 24 inwestycje. W Czechach są 43 fundusze VC, z czego 15 odpowiada za większość inwestycji. Najpopularniejsze to Credo Ventures, J&T Ventures i Enem. Na Węgrzech działa 37 funduszy VC. Największą liczbę inwestycji, jak wynika z danych PFR, osiągnęły Szechenyi Venture Capital Fund (Hungary), brytyjski Mid Europa Partners oraz węgierski Kaerous Capital. Główne kategorie inwestycji w latach 2015-2016 w regionie Europy Centralnej to oprogramowanie, medycyna i ochrona zdrowia oraz produkcja.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)