Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski przemysł motoryzacyjny. Takiej inwestycji jeszcze nie było

0
Podziel się:

Negocjacji w tej sprawie prowadzi premier Piechociński. Głównym konkurentem jest Słowacja.

Fabryka Opla w Gliwicach
Fabryka Opla w Gliwicach (General Motors Polska)

Polska stara się o największą inwestycję motoryzacyjną w kraju. Naszym przeciwnikiem jest Słowacja. W poniedziałek ma się odbyć kolejna 6 już runda negocjacji w tej sprawie - powiedział wicepremier minister Janusz Piechociński na konferencji w Warszawie. Wartość inwestycji to 7 miliardów złotych.

"Myślę, że już wkrótce będę miał bardzo dobre informacje ze spotkania z kandydatem na największą fabrykę motoryzacyjną w historii polskiej motoryzacji, budowaną na zielonych polach, gdzieś na południu Polski" - powiedział Janusz Piechociński.
Pytany z jakiego kraju byłby przyszły inwestor, nie chciał tego ujawnić. Dodał, że Polska znalazła się na krótkiej liście.

W nowej fabryce powstawałoby docelowo 350 tysięcy samochodów rocznie. Chodzi o auta premium.

Rok 2014 nie zaskoczył przełomem w eksporcie przemysłu motoryzacyjnego z Polski - wyniósł 18,59 mld euro. Jego wartość była o 6,57 mln euro wyższa od importu, a najważniejszym polskim partnerem w tej branży były Niemcy.

Eksport do Niemiec wyniósł 5 861,20 mln euro, czyli 31,67 proc. Na drugim miejscu uplasowały się Włochy (8,60 proc.), a trzecią lokatę zajęła Wielka Brytania (8,43 proc.)

Wartość eksportu do krajów należących do Unii Europejskiej (78,62 proc. całości) była o 6,66 proc. wyższa niż przed rokiem (dynamika 106,66 proc.), podczas gdy eksport na rynki pozaunijne znacząco spadł (dynamika 77,70 proc.).

Eksport trzech głównych grup: części i akcesoriów, samochodów osobowych i towarowo-osobowych oraz silników wysokoprężnych, stanowił 80,61 proc. całości branży.

W pozostałych siedmiu grupach produktów motoryzacyjnych zanotowano wzrost w eksporcie - samochodów ciężarowych (dynamika 116,78 proc.), silników spalinowych (dynamika 179,46 proc.), autobusów (dynamika 238,27 proc.), pojazdów specjalnych (dynamika 246,63 proc.) oraz podwozia (dynamika 316,99 proc.).

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)