Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Pomyliłeś się z przelewem? Łatwiej będzie odzyskać pieniądze

16
Podziel się:

Jeśli w przelewie zrobiłeś błąd w numerze konta, bank będzie miał obowiązek podać ci dane osoby, do której trafiły pieniądze. Będzie też musiał poinformować tę osobę, że to nie do niej miał trafić przelew.

Nowelizacja była inicjatywą Andrzeja Dudy.
Nowelizacja była inicjatywą Andrzeja Dudy. (Dominik Gajda/REPORTER)

Takie są najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja ustawy o usługach płatniczych i innych ustaw. W piątek podpisał ją prezydent Andrzej Duda po tym, jak bez głosu sprzeciwu przeszła ona przez Sejm i Senat.

Jak już pisaliśmy, nowelizacja była inicjatywą prezydenta. Projekt powstał przy współudziale Rzecznika Finansowego.

- Dzięki jednogłośnemu przegłosowaniu tej ustawy i w polskim Sejmie, i w polskim Senacie - bo żaden z parlamentarzystów się nie sprzeciwił, ani też żaden nie wstrzymał się od głosu - mogę dzisiaj podpisać ustawę, która ułatwi życie wielu ludziom w Polsce - powiedział w piątek Duda podczas uroczystości podpisania ustawy.

Zobacz także: Zobacz też: Czy karty płatnicze odejdą w niepamięć? Mastercard ma nowy pomysł, byśmy chętniej płacili nimi za zakupy

- Ustawa też być może umożliwi wyjście z wielu trudnych sytuacji, czy też wręcz wielu dramatów. Zmiana z pozoru jest drobna, ale doniosła w swoich skutkach - zapewnił.

Duda przypomniał, że w 2011 r. weszła w życie nowa ustawa o usługach płatniczych, która m.in. wprowadzała do polskiego systemu prawnego rozwiązania przewidziane w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady, tzw. PSD1. Zwalniały one banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe z weryfikacji, czy podany przez nadawcę przelewu numer rachunku bankowego odbiorcy jest zgodny z danymi identyfikującymi odbiorcę: imieniem, nazwiskiem, adresem czy też nazwą, jeżeli chodziło o podmiot gospodarczy.

- Istotnym elementem stał się de facto numer rachunku bankowego - tłumaczył w piątek prezydent. - Skutek tego jest taki, że jeżeli ktoś nawet poda prawidłowo dane odbiorcy, ale pomyli się w tzw. unikatowym identyfikatorze, czyli de facto numerze rachunku bankowego, poda numer nieprawidłowy, to wówczas dostawca tej usługi, czyli bank, przelewa po prostu na ten podany rachunek bankowy kwotę i transakcja jest dokonana w sposób prawidłowy - dodał.

Obecnie jeżeli technicznie numer jest prawidłowy, przelew zostaje zrealizowany, a w przypadku błędu nadawca przelewu praktycznie nie wie, na czyje konto trafiły pieniądze. Jeżeli zwróci się do banku z informacją o błędzie, bank może co najwyżej zwrócić się do odbiorcy, ale nie może przekazać nadawcy danych faktycznego odbiorcy.

- Dzięki nowemu rozwiązaniu banki zostają zobligowane, żeby po pierwsze, natychmiast przekazać informację temu, kto nienależnie odebrał pieniądze o tym, że dostał je nienależnie. A po drugie, mają obowiązek poinformowania także, że są zmuszone udostępnić dane, bo taka zmiana następuje wraz z tą ustawą - wskazał Duda.

Nowelizacja nie oznacza jednak, że bank będzie mógł automatycznie "cofnąć" przelew. Odbiorca, do którego pieniądze trafiły przez przypadek, powinien je odesłać sam. Jeśli nie, z jego danymi możemy pójść do sądu i dochodzić zwrotu środków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(16)
anna
6 lat temu
Bardzo dobra decyzja Prezydenta, aby banki ułatwiały klientowi załatwianie spraw a nie odwrotnie. W końcu obracają naszymi pieniędzmi.
glos
6 lat temu
A kiedy podpisze w koncu.likwidacje um smieciowych - zlecenie,likwidacje tzw aniby agencji pracy tymczasowej tzn do smierci,likwidacje HR-segregacji parobkow,odsuniecia od pracy emerytow resortowych,scigania nepotyzmu i mobbingu oraz karania urzednikow ,bo to co do tej pory podpisal to potrzebne jak swini siodlo i tyle w temacie!
ass
6 lat temu
To super.... bo ja się mylę ze 6 x dziennie.
kolejny dudab...
6 lat temu
cudze pieniądze należy oddać właścicielowi, a ich zatrzymanie powinno być karane
Chełmianin N
6 lat temu
WŁADZO KIEDY ZMĄDRZEJESZ??? Pismak ŁoM! Historia lotnictwa na Lubelszczyźnie, i drugi ŁuG, kompleks leczniczy na Lubelszczyźnie, a więc Polacy - Lubliniacy mają hopla w głowiźnie, którzy od lat - nie mogą jej odnaleźć w Ojczyźnie? Mądrzy Polacy Lubelakom Lubelszczyznę zawęzili, do określonej ziemi, a ONI z tym się nie pogodzili, iż Im Lubelszczyznę, na miarę Śląska z głów wybili. >>>>>>>> Zwracam się do Władzy, żeby kłamstwo przerwali i Lubliniakom, zakłamywać historię Polski zabronili. Morał!! Lubelszczyzna- lubelska ziemia nie istniała, gdyż statusu samodzielności, nigdy nie otrzymała. Płd. Podlasie ,Ziemia Chełmska, Łukowska Ziemia, od wieków nie Lubelszczyzna, nie lubelska ziemia!! Duda na pismo z 5.12. 2016 r. nie odpowiedziałeś, prawo złamałeś i prawdę prawną i naukową olałeś >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)