Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad dwa miliony Polaków nie ma prawa do bezpłatnego leczenia

0
Podziel się:

W województwach opolskim i zachodniopomorskim, aż co 10 mieszkaniec nie ma prawa do świadczeń.

Ponad dwa miliony Polaków nie ma prawa do bezpłatnego leczenia
(Bartosz Krupa/East News)

Siedmiu na stu dorosłych Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Wynika z kontroli pacjentów w elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Oznacza to, że prawa do bezpłatnego leczenia nie aż ponad dwa miliony osób.

Najwięcej takich osób jest w województwie opolskim i zachodniopomorskim, gdzie co 10 mieszkaniec nie ma takich świadczeń. Tylko w Zachodniopomorskim jest 170 tysięcy osób, które widnieją w kartotekach przychodni a nie są ubezpieczone w NFZ. Biorąc pod uwagę, że według danych GUS w Polsce jest około 30 mln osób powyżej 18 roku życia, oznacza to, że bez ubezpieczenia pozostaje około 2 milionów ludzi.

_ - Być może część z nich wyjechała, pracuje za granicą i tam płaci składki, inni dorabiają na czarno lub mają umowę o dzieło _ - wymienia przyczyny takie stanu Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy NFZ w Szczecinie.

_ - Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwość związaną ze swoim statusem ubezpieczenia, my każdego dnia tę sprawę wyjaśniamy. Oczywiście, należy najpierw załatwić sprawę ze swoim pracodawcą, zleceniodawcą czy z firmą, która nas zatrudnia. Być może one albo nas nie zgłosiły do ubezpieczenia, albo nie płacą składek. Brak zgłoszenia do ubezpieczenia oznacza w eWUŚ-iu czerwone światło - dodaje Koszur . _

_ _

Od początku 2014 roku NFZ nie będzie płacił lekarzom za takie właśnie przypadki. Pieniądze te zostaną przeznaczone na konkretne zadania profilaktyczne dla dorosłych i dzieci, które będą realizować lekarze rodzinni, położne, pielęgniarki środowiskowe i szkolne.

_ _

_ - Objęcie programem profilaktycznym osób dorosłych, głównie w kierunku wykrywania chorób nowotworowych. Lekarz rodzinny będzie mógł dokumentować czy kobieta korzysta z programu profilaktyki raka szyjki macicy i wczesnego wykrywania raka piersi. To są te produkty, które odrębnie będziemy finansować za każdego pacjenta, który przyjdzie do lekarza - _ wyjaśnia rzecznik prasowy zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Lekarze otrzymają również dodatkowe pieniądze za wizyty u noworodków, bilanse zdrowia dzieci i opiekę nad osobami cierpiącymi na znaczna otyłość.

NFZ zapewnia, że podstawowa opieka zdrowotna nie straci na nowym sposobie finansowania części świadczeń, a pacjenci uzyskają lepszą opiekę. Plan finansowy na 2014 rok wynosi 7 miliardów 694 miliony złotych, czyli tyle samo co w roku bieżącym.

Czytaj więcej w Money.pl

ubezpieczenia zdrowotne
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)