Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia chce utworzyć hodowle tuńczyka na oceanie

0
Podziel się:

W realizacji przedsięwzięcia mają pomoc spółki i uczelnie z Japonii.

Portugalia chce utworzyć hodowle tuńczyka na oceanie
(mvcaf / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Portugalski rząd zapowiedział utworzenie wzdłuż linii brzegowej tego kraju licznych hodowli tuńczyka. W realizacji przedsięwzięcia mają pomoc spółki i uczelnie z Japonii.

Z deklaracji przedstawicieli rządu Pedra Passosa Coelho wynika, że Portugalia chce stać się unijnym liderem w połowach tuńczyka. Ryba ta ma być pozyskiwana z hodowli, które będą powstawać we współpracy ze specjalistami z Japonii.

Jak poinformowała szefowa portugalskiego resortu rolnictwa Assuncao Cristas, przedstawiciele ministerstwa rolnictwa zlecieli już przygotowanie projektu Uniwersytetowi Kinki w Osace, wyspecjalizowanemu w tworzeniu sztucznych hodowli tuńczyka.

Japońska uczelnia w 2002 r. jako pierwsza na świecie zrealizowała pełen cykl hodowli tuńczyka błękitnego, rzadko rozmnażającego się poza środowiskiem naturalnym. To najlepiej sprzedająca się rybą w japońskiej gastronomii oraz handlu.

Assuncao Cristas ujawniła, że japońscy eksperci potwierdzili swoją gotowość do kooperacji w tworzeniu hodowli tuńczyka na Atlantyku wzdłuż portugalskiej linii brzegowej. Wśród firm, które zadeklarowały swoją pomoc w rozwoju nowych projektów w dziedzinie rybołówstwa są też m.in. koncerny Mitsubishi oraz Mitsui.

Jak ujawnił lizboński tygodnik _ Expresso _, podczas czerwcowej wizyty portugalskiej minister rolnictwa w Japonii Assuncao Cristas zapowiedziała rychłe wydanie przez Lizbonę 72 koncesji na hodowle tuńczyka na wodach terytorialnych Portugalii. Będą one zlokalizowane głównie wzdłuż południowego regionu Algarve oraz na środkowym wybrzeżu kraju, w okolicach Aveiro.

Według _ Expresso _, głównymi zainteresowanymi do tworzenia hodowli tych ryb w Portugalii są przedsiębiorstwa z Tokio oraz Osaki.

Tuńczyk, choć coraz częściej wyławiany u brzegów Portugalii, jest w tym regionie Europy nadal rzadkością. Niemniej jednak Portugalczycy regularnie dostarczają wyłowione w Atlantyku okazy na tokijską Tsukiji - największą giełdę rybną świata. Ich eksportem zajmuje się portugalska spółka Tunipex, poławiająca na wodach oceanicznych pomiędzy Azorami i Gibraltarem.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomór świń. Sawicki: Będą kolejne utylizacje Minister Rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział ponowną utylizację świń.
Duże sankcje na banki i firmy za "reżim Putina" - _ Obrzydliwe przestępstwo jakim było zestrzelenie cywilnego samolotu jest bezpośrednim wynikiem wojskowej agresji Rosji i nielegalnej okupacji Ukrainy _- zapowiedział szef kanadyjskiego rządu.
Tragiczny koniec marszu pokoju w Palestynie Wieczorem Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu zorganizowali marsz solidarności z Gazą. Demonstracja zakończyła się zamieszkami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)