Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poważne skutki cięć stóp procentowych. Co dalej ze złotym?

0
Podziel się:

Kurs polskiej waluty zapikował po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Oto prognozy.

Poważne skutki cięć stóp procentowych. Co dalej ze złotym?
(PAP/Leszek Szymański)

Rynek zareagował na decyzję RPP mocnym osłabieniem złotego i spadkiem rentowności obligacji. Analitycy prognozują, co dalej będzie się działo na rynku walutowym.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 50 pb. Większość ekonomistów uważała, że stopy procentowe spadną o 25 pb. Pozostali byli zdania, że główna stopa NBP pozostanie na poziomie 3,75 proc. Decyzja Rady kompletnie zaskoczyła rynek.

Zmiany kursu euro w ostatnich godzinach

Rada Polityki Pieniężnej zasugerowała, że dzisiejsza obniżka stóp procentowych dopełniła cykl obniżek stóp. Prezes NBP Marek Belka powiedział na konferencji po posiedzeniu RPP, że Rada nie zamyka sobie definitywnie furtki do dalszych cięć stóp. W komunikacie po posiedzeniu RPP wskazano, że decyzja RPP _ stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej _.

Belka wyjaśnił, że RPP otrzymała projekcję inflacji i PKB, która - zdaniem Rady - pokazała, iż istnieje przestrzeń do bezpiecznego obniżenia stóp. _ Chcieliśmy, aby to obniżenie stóp nastąpiło w sposób możliwie skondensowany w czasie. Rada uznała, że taka jednorazowa obniżka o 50 pkt. jest właściwą odpowiedzią zarówno na projekcję, jak i na chęć, żeby pewną rundę obniżek zakończyć _ - powiedział szef banku centralnego.

_ - Konferencja prasowa NBP wskazuje na to, że mamy do czynienia z końcem cyklu i teraz RPP zamierza zachować neutralność _ - powiedział szef dilerów walutowych BRE Banku Marcin Turkiewicz. _ Mimo tej niespodziewanej decyzji Rady szacujemy, że kurs euro utrzyma się jutro w przedziale cenowym 4,12-4,17 _ - dodał.

Podobnego zdania jest analityk rynków finansowych z Raiffeisen Bank Dorota Strauch. _ Dzięki komunikatowi spadek złotego prawdopodobnie zostanie ograniczony i w najbliższym czasie kurs będzie oscylował w przedziale cenowym 4,16-4,18 _ - powiedziała Strauch.

Dodała, że informacja o obniżce stóp przez RPP spowodowała gwałtowny spadek kursu złotego z 4,12 do 4,16, a dopiero komunikat po godz. 16 złagodził ten spadek i złoty wyhamował do poziomu 4,14.

Rynek długu umocnił się po decyzji RPP, zaś w czwartek istotna będzie aukcja zamiany obligacji.

_ - Rynek znalazł równowagę na poziomach po decyzji o obniżce. Po decyzji o obniżce ceny rosły wzdłuż całej krzywej, a najbardziej na krótkim końcu. Podczas konferencji pojawił się już interes w obie strony _ - powiedział diler SPW Millennium Banku Mateusz Patorski.

_ - Główną kwestią konferencji było, czy to już koniec cyklu. Belka zmiękczył trochę stanowisko. RPP stawia kropkę na koniec pewnej fazy, ale nie cyklu _ - dodał Patorski.

Te działania powinny ożywić rynek kredytowy i całą gospodarkę - uważa prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Największe korzyści z dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej odnoszą osoby, które mają zaciągnięte kredyty w złotych.

_ - Obniżenie stawki o 150 punktów bazowych sprawia, że rata kredytu hipotecznego w kwocie 300 tys. złotych, zaciągniętego na okres 30 lat powinna spaść o około 280 zł - przy założeniu marży na poziomie 1,5 proc. i spłaty kredytu w racie równej. Dla przykładowego kredytu spadek stawki WIBOR o 25 punktów bazowych oznacza zmniejszenie raty o blisko 50 złotych - _ tłumaczy Konrad Pluciński, ekspert Market Money.

Czytaj więcej w Money.pl
Wbrew Rostowskiemu, to będzie ostatnia obniżka stóp procentowych? Będzie cięcie? Tym razem analitycy są podzieleni.
Euro w Polsce za 6 lat? To bardzo realne - _ Utrzymanie stabilnego kursu złotego w mechanizmie kursowym ERM2 nie będzie łatwe _ - ocenił członek zarządu NBP Andrzej Raczko.
Kaczyński chce bronić złotego. "Mamy prawo" Obrona złotówki ma ogromną wagę dla przyszłości ekonomicznej i politycznej Polski - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński na debacie pt. "W obronie polskiego złotego".
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)