Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczePoznań: Najwyższe mandaty za brak biletu
2007-08-07 12:10

Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu

Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu
[fot: Bartek Chochołowski]

Od jutra pasażerowie, jeżdżący w Poznaniu tramwajami i autobusami bez biletu, zapłacą najwyższą w kraju karę - nawet 195 zł. Do tej pory poznańskie mandaty były najniższe w Polsce.

Jak powiedział PAP Zbigniew Rusak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu, kontrolerzy w tramwajach i autobusach zatrzymywali ok. 120 tys. gapowiczów rocznie. Pasażerów nie odstraszała opłata karna, bo - uiszczana u kontrolera - wynosiła 35 zł. Od środy taka opłata będzie prawie trzy razy wyższa.
Pasażer, jadący bez biletu, złapany przez kontrolera i od razu płacący za przewinienie, zapłaci 100 zł. Jeżeli ureguluje karę w ciągu tygodnia - będzie go to kosztowało 137 zł, jeżeli w późniejszym terminie - 195 zł.

"Opłaty za brak biletu MPK w Poznaniu będą najwyższe wśród stosowanych przez miejskich przewoźników w Polsce" - przyznał Rusak.



"Jeżeli odnotujemy większe wpływy z mandatów - rozważymy możliwość zatrudnienia większej liczby kontrolerów - powiedział. "Częstsze kontrole biletów w tramwajach i autobusach również będą działały odstraszająco na gapowiczów. Obecnie w Poznaniu bilety sprawdza 60 pracowników MPK "- dodał.

Kontrolerzy wypisywali gapowiczom wezwania do zapłaty o łącznej wysokości ok. 3 mln zł rocznie. Ściągalność kar za brak biletu wynosiła w Poznaniu 42 proc. Według statystyk, 7 proc. pasażerów w tym mieście jeździ bez ważnego biletu. MPK w Poznaniu przewozi ok. 200 mln osób rocznie.

Giełda na żywo

DI Investors podwyższa rekomendację dla Orlenu

Zmieniono również wycenę akcji spółki.

Giełda na żywo

Cisza po burzy, czy może przed?

Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w publikację ważnych danych...

Tagi:poznań, mpk, mandat za przejazd bez biletu
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu

rewizor / 83.2.127.* / 2008-09-08 21:47
jestem kontrolerem ale nie w poznaniou tylko w zielonej górze. kara musi byc wysoka zeby była skuteczna. mam nadzieje ze podniesienie kar pomoze w ograniczeniu gapowiczów bo u mnie w miescie 100 nie pomaga a kochany zazad miasta nie chce podniesc tej kwoty a szkoda moze wtedy by to pozkjutkowało ja wystawiam miesiecznie po 100 opłat dodatkowych a przcuje na 18 czyli wystawiamy ok 1800 mandatów w miesiacu i co myslicie ze to cos daje?????????
sdsd / 77.65.117.* / 2010-02-01 16:52
jestem j****** frajerem ! 1800 mandatów a gdyby ktoś tobie wytstawił mandat społeczniaku ! na kanary idą tylko najwieksze osiedlowe frajery , od małego zaganiacze , lubicie sie p************ o wszystko ! rozumie kary wiadomo ale k**** nie 200 zł czy 100 zł , tylko jak juz to 40 zł to juz i tak jest nauczka a ty bys k**** chciał mandaty po tysiac złoty chyba !
spof z poznania / 83.20.231.* / 2008-10-22 02:23
.
jestem kontrolerem ale nie w poznaniou tylko w zielonej górze.
kara musi byc wysoka zeby była skuteczna. mam nadzieje ze
podniesienie kar pomoze w ograniczeniu gapowiczów bo u mnie w
miescie 100 nie pomaga a kochany zazad miasta nie chce podniesc
tej kwoty a szkoda moze wtedy by to pozkjutkowało ja wystawiam
miesiecznie po 100 opłat dodatkowych a przcuje na 18 czyli
wystawiamy ok 1800 mandatów w miesiacu i co myslicie ze to cos
daje?????????



uważam że jesteś dyslektykiem i powinieneś zmienić pracę. Ona usuwa uczucia. a tak poza tym- kary mogą być wysokie ale bez przesady

To jest przesada!!!!!!!

Poznanianka / 83.20.30.* / 2007-11-20 15:27
Ludzie jeździli by z biletami gdyby nie były ona tak drogie!!!!
Za codzienny przejazd do pracy musze płacic ponad 5 zł.
Jeszcze jakby nie były one czasowe, ale nie zawsze wystarcza jeszcze czasu i trzeba odbic kolejny bilet.
Od nowego roku znowu znacznie mają wzrosnąc ceny biletów! Wole w takim razie zatankowac samochód lub wziac taksówkę! Przynajmniej mam wygodę!

Niech MPK lepiej zastanowi się najpierw skad ludzie maja brac na to pieniądze.
Poznanianka / 85.221.153.* / 2008-02-26 21:31
Poznan podrozył sieciówki z 65 na 81 zł. cudnie jest być rodziną w Poznaniu...

Re: Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu

Polak z poludnia / 193.1.172.* / 2007-08-07 23:46
To chyba przesada, pracuje w sredniej wielkosci francuskim miescie i za brak biletu grozi co najwyzej 40E. kary! Wielkosc gapowiczow dostaje 25E.

Re: Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu

jim01 / 194.116.193.* / 2007-08-07 22:19
jazda bez biletu oczywiście jest czymś nagannym i kara za to jest co do istoty słuszna, wątpliwości jednak mam co do wysokości kary , w mojej ocenie jest ona kuriozalna i świadczy bardzo źle o tych którzy ja ustanowili, jeśli może być 100 zł to dlaczego nie 10 tys, proponuję panu Rusakowi i jego mocodawcom wizytę u dobrego psychiatry

Re: Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu

leiho / 2007-08-07 15:09 / "Tu Ne Cede Malis"
problem w tym,, ze kontroler nie ma prawa CIe zatrzymac. jezeli sie oddalasz, ma prawo tylko wezwac policję. NIC wiecej. Nie ma prawa złapac Cie za rekaw i przytzrymac, nie ma prawa do niczego. Musisz poddac sie sam, zeby dostac bilet. Ja jezdze zawsze z biletem, bo to po prostu etyczne, ale znam paru cwaniaczkow, ktorzy od 10 lat w Warszawie biletu nie kupili i ani raz nie dostali kary. Bo kanar nic nie moze, i tyle. No chyba ze jedzie oibok policja, to wtedy sa szanse ze jak ktos sie postawi, to dostanie mandat (niestety, to jest durne , ale tak jest)
ppprzemo / 2007-08-07 15:40 / Uznany Gracz Giełdowy
Ale dlaczego tak sądzisz? Jeżeli wezwany przez uprawnionego do kontroli biletów nie okażesz takowego to możesz zostać przez niego zatrzymany na podstawie art. 243 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 45 par. 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
leiho / 2007-08-07 16:29 / "Tu Ne Cede Malis"
243 kk dotyczy przestępstwa, 45 p. 2 k post w sprawach o wykr dotyczy POLICJI. Policja ma Cie prawo zatrzymac, nie poddaje tego w wątpliwosc. Kanar nie moze sam tego zrobic. SKoncyzłem prawo a nawet i aplikacje (dawno, 6 lat temu i nie pracuję jako prawnik) wiec moze ozrecznictwo tu jest inne, ale z tekstu ustawy wynika jak wół , ze chodzio o przestepstwa (czym jazda bez biletu nie jest), a jesli mowimy juz o wykroczeniach, ma Cie prawo zatrzymac ale Policja, zgoda... Jezeli mozesz rozszerzyc swojąwypowiedz, BARDZO prosze, chetnie się dowiem nieco wiecej, bo przyznaję, moge nie miec racji :)
ppprzemo / 2007-08-09 14:33 / Uznany Gracz Giełdowy
I jeszcze to:

Zachuta Andrzej artykuł - teza 1 M.Prawn. 2002/12/542
Ująć sprawcę na gorącym uczynku wykroczenia lub w bezpośrednim pościgu po jego popełnieniu - może każdy (art. 45 § 2 KPW w zw. z art. 243 KPK), doprowadzić do sądu może natomiast jedynie organ, któremu służy prawo złożenia wniosku o ukaranie. Okres od tzw. obywatelskiego ujęcia sprawcy (tzw. zatrzymanie niewłaściwe) do przekazania go w ręce uprawnionego organu nie jest uwzględniany przy obliczaniu biegu czasu zatrzymania (zatrzymanie właściwe), który przy zatrzymaniu celem stosowania postępowania przyspieszonego, wynosi 48 godzin. Natomiast w przypadku ujęcia sprawcy przez Policję lub inny uprawniony organ, czas zatrzymania liczy się od chwili ujęcia.


i to:

Stefański Ryszard A. artykuł - teza 1 Prok.i Pr. 1997/10/32
Nie jest zatrzymaniem krótkotrwałe pozbawienie swobody osoby nie łączące się z rzeczywistym pozbawieniem wolności, polegające nawet na doprowadzeniu osoby do jednostki Policji w celu dokonania czynności wyjaśniającej, np. ustalenia jej tożsamości albo określonej czynności dowodowej.


co więcej, nawet to:

Zachuta Andrzej artykuł - teza 6 M.Prawn. 2004/1/21

"Ujęcie" - "zatrzymanie" obywatelskie nie może być zaskarżone do sądu w oparciu o przepis art. 246 KPK (m.in. argumentum a rubrica). [...]
Jeżeli Policja "podtrzyma stan zatrzymania", to zatrzymanemu niewątpliwie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia - na zatrzymanie przez organ, ale nie na zatrzymanie poprzedzające - subsydiarne w stosunku do właściwego. Wówczas bieg zatrzymania policyjnego rozpoczyna się od momentu faktycznego przejęcia przez Policję osoby zatrzymanej do swojej dyspozycji. Jeżeli zatrzymanie obywatelskie okaże się niefortunne i uprawniony organ (najczęściej Policja) nakaże zwolnienie zatrzymanego, to kwestionującemu zasadność wcześniejszego krótkotrwałego pozbawienia wolności przysługuje zawiadomienie stosownego organu ścigania o popełnieniu przestępstwa z art. 189 KK i ewentualne dochodzenie przed sądem roszczeń wynikających z prawa do ochrony dóbr osobistych na podstawie art. 23 i art. 24 KC.
ppprzemo / 2007-08-09 14:09 / Uznany Gracz Giełdowy
Oczywiście nie chodzi o kk tylko o kpk (mój błąd :(

Art. 243. (kpk)
§ 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.



Art. 45. (kpw)
§ 1. Policja ma prawo zatrzymać osobę ujętą na gorącym uczynku popełnienia wykroczenia lub bezpośrednio potem, jeżeli:
1) zachodzą podstawy do zastosowania wobec niej postępowania przyspieszonego,
2) nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. art. 243 Kodeksu postępowania karnego stosuje się odpowiednio.


Wniosek wynikający z ratio legis jest jasny - uprawnienie do zatrzymania przysługuje nie tylko policji, choć obwarowane jest obowiązkiem niezwłocznego oddania w ręce policji a przede wszystkim musi wprost służyć ustaleniu danych osobowych. Porównaj proszę wyrok SA w Krakowie z dnia 22.06.2006 (II AKa 87/06):
Pokrzywdzony miał prawo ścigać i zatrzymać oskarżonego, skoro ten przebił oponę jego samochodu. Pościg podjął praktycznie natychmiast, utrzymując ze sprawcą kontakt wzrokowy, a skoro oskarżony uciekał, to zachodziła obawa, że się ukryje i niemożliwe będzie nawet ustalenie jego tożsamości. Było to działanie legalne, znajdujące oparcie w art. 243 § 1 k.p.k. (bądź art. 45 § 2 k.p.s.w., gdyby wartość opony była niższa od granicy znamiennej dla przestępstwa). Opór oskarżonego przed zatrzymaniem, a to wyrywanie się i w końcu zadanie zatrzymującemu ciosu nożem, nie był obroną konieczną i na ochronę prawną nie zasługuje.

Re: Poznań będzie miał najwyższe mandaty za brak biletu

mateleo / 2007-08-07 13:33 / portfel / Bywalec forum
Ciekawe jak rozwiążą problem sytuacji korupcjogenych przy takim poziomie mandatów, no chyba że kontrolerzy są nie przekupni:)
cesarz / 82.177.10.* / 2007-08-07 13:59
mogą zatrudnić firmę prywatną tak jak w warszawie - szefowie zrobili kilka ladnych prowokacji na swoich pracownikach i teraz sie mocno pilnuja
o skutecznosci i sciagalnosci nawet nie mowie, bo to wzroslo o bardzo duzo - info prosto od jednego z kanarów (jest nim moj kolega)