Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Śmieciówki, brak wypłat i przekraczanie czasu pracy. Inspekcja ujawnia nieprawidłowości w firmach

81
Podziel się:

Aż 86,8 tys. wykroczeń przeciwko prawom pracownika ujawniły kontrole Państwowej Inspekcji Pracy u ponad 71 tys. pracodawców.

Śmieciówki, brak wypłat i przekraczanie czasu pracy. Inspekcja ujawnia nieprawidłowości w firmach

Aż 86,8 tysiąca wykroczeń przeciwko prawom pracownika u 71 pracodawców ujawniły kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. Budżet stracił na tym 6 miliardów złotych – wynika ze sprawozdania Głównego Inspektora Pracy, który na piątkowym posiedzeniu Sejmu zdawał relację z efektów prac Inspekcji w 2015 roku.

- Wyniki kontroli wskazują, że nadal na dużą skalę mają miejsce takie negatywne zjawiska, jak unikanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, bezprawne nadużywanie umów cywilnoprawnych, nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych, nierzetelne rozliczanie czasu pracy oraz brak odpowiedniej dbałości o bezpieczne i higieniczne warunki pracy – stwierdził Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy. Jak dodał, w ocenie PIP stan przestrzegania przepisów z zakresu prawnej ochrony pracy należy uznać za niezadowalający.

PIP w 2015 roku przeprowadziła 88,3 tys. kontroli. W związku z naruszeniami inspektorzy pracy wydali ponad siedem tysięcy decyzji nakazujących natychmiastowe wypłacenie wynagrodzenia lub innych świadczeń. Wyegzekwowali również 207,5 mln zł należności ze stosunku pracy.

Spośród 12,5 miliona pracowników w 2015 roku około 600 tys. wykonywało pracę nielegalnie; budżet państwa stracił na tym ponad 6 miliardów zł - dodał Giedrojć.

Jak zauważył, trzeba zwrócić uwagę na znaczną skalę zawierania umów cywilnoprawnych, które powinny być umowami o pracę. Tak zwanych śmieciówek, które należałoby zamienić na klasyczne umowy o pracę, inspektorzy wykryli ponad 8,3 tys. Do tego dochodzi 1,9 tysiąca umów o pracę z osobami pracującymi wcześniej na czarno.

Wśród pracujących bez umów znalazła się spora liczba cudzoziemców. Ujawniono nielegalną pracę obywateli 30 państw. Nadal największą grupę nielegalnie pracujących cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy - 989 osób. W sumie na czarno zatrudnionych było 1,2 tys. obcokrajowców.

Inspektorzy przeprowadzili także 33,5 tys. kontroli bezpieczeństwa i higieny pracy. Do PIP zgłoszono 2024 wypadki przy pracy, w ich wyniku poszkodowanych zostało 2301 osób, w tym 272 zginęły, a 709 doznało ciężkich obrażeń ciała.

- Zdecydowana poprawa poszanowania prawa pracy jest jak najbardziej możliwa, ale wymaga m.in. zwiększenia uprawnień kontrolnych i egzekucyjnych inspekcji pracy. Konieczne jest doprecyzowanie przepisów ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Kodeksu pracy w taki sposób, by były one czytelne dla pracodawców i pracobiorców oraz nie budziły wątpliwości prawnych – podsumował Główny Inspektor Pracy.

Na piątkowym posiedzeniu Sejmu również posłowie odnieśli się do sprawozdania Głównego Inspektora Pracy o działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2015 roku wraz ze stanowiskiem Rady Ochrony Pracy.

Posłowie PO i PiS przyjęli sprawozdanie bez większych uwag z zadowoleniem patrząc na pracę Inspekcji. Tomasz Jaskóła z klubu Kukiz '15 wskazał jednak na konieczność wprowadzania ochrony prawnej dla tzw. sygnalistów, czyli osób informujących o nieprawidłowościach w firmach. Mówił też o uzdrowieniu sytuacji w samym GIP, jak również konieczności kontroli pracy w samorządach i administracji publicznej.

Z kolei posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska negatywnie odniosła się do pomysłów rozszerzenia uprawnień inspektorom i sprowadzania problemów polskiego rynku pracy do funkcjonowania umów cywilnoprawnych. - Nie można robić z umów cywilnoprawnych kozła ofiarnego. To system jest zły. Prawo pracy jest niedostosowane do współczesnych realiów – mówiła.

praca
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(81)
pk
7 lat temu
[QUOTE] Śmieciówki, brak wypłat i przekraczanie czasu pracy. Inspekcja ujawnia nieprawidłowości w firmach [/QUOTE] Ciekawe czy PIP sprawdził instytucje państwowe, Urzędy miejskie, ZUS itd, W instytucjach tych pewnie >k 30 % to umowy śmieciowe, w ZUS brak opłat na ZUS itd. Co na to PIP
Realista
7 lat temu
Wszyscy wieszczą , płaczą i lamentują , że ZUS upada !!!! A skąd ma brać pieniądze jeżeli mikra część odprowadza składki tak jak powinna ??? PIP trzeba wreszcie wziąć za mordę i połowę pozamykać i kazać wrócić straty , które ZUS poniósł przez ich wrogą dla Państwa działalność . Trzeba skończyć z pracą 7 - 15 i sprawdzić jak to jest , że w firmie jest kierownik , mistrz , brygadzistów 3-ch a 3 TIR-y z produkcji opuszczają co dzień zakład i całe noce wszystkie hale w firmie oświetlone..
alpc
7 lat temu
Co dotychczas robiła Inspekcja Pracy? Brała kasę i spijała kawki. podczas, gdy pracownikom nie płacono, kazano im pracować w urągających warunkach w byłym KSK Poznań???? PIP bywała regularnie, a pracownicy musieli zabrać sie za upadłość, w nagrodę nie dostali 3-miesięcznego odszkodowania, bo to też należało się nie tym co powinni. Przepisy są dla cwaniaków.
bild
7 lat temu
Umowa o pracę jest obopólną zgodą na warunki pracy.Jeżeli Ci się nie podoba to się pozwalniajcie. Zachód czeka na fachowców.A dlaczego nikt nie mówi o obijaniu się pracowników.
czasek
7 lat temu
"Dobra Zmiana" (byle nie rzekoma) PiS-u ma to zmienić! Jeżeli tego nie dokona to znaczy, że szkoda było na nich głosować bo oszukują jak wszystkie zmiany polityczne od PRL-u zaczynając i tyle. I niech NIE ZWALAJĄ WINY NA WSZYSTKICH INNYCH!
...
Następna strona