Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydencka ordynacja podatkowa. Firmy idą na wojnę z fiskusem

0
Podziel się:

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców chcą uchwalenia prezydenckiej wersji ordynacji podatkowej. W przypadku sporu, daje ona większe prawo płatnikom podatku.

Prezydencka ordynacja podatkowa. Firmy idą na wojnę z fiskusem
(© patpitchaya - Fotolia.com)

Powstał front organizacji pozarządowych, które chcą przekonać rząd do uchwalenia nowych przepisów podatkowych. Ich prezydencka wersja daje szansę firmom na obronę przed fiskusem, jednak ma poważnego przeciwnika - Ministerstwo Finansów.

Przedstawiciele pięciu organizacji pracodawców i przedsiębiorców podpisali w środę list intencyjny, w którym deklarują wzajemną współpracę na rzecz uchwalenia przez Sejm projektu noweli Ordynacji podatkowej autorstwa prezydenta Bronisława Komorowskiego.

List podpisali przedstawiciele: Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), Konfederacji Lewiatan, Związku Rzemiosła Polskiego oraz Stowarzyszenia Niepokonani 2012.

- To kolejny etap akcji "Wyrwij fiskusowi bat", której celem jest uzyskanie możliwie największego społecznego poparcia dla projektu nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, którego autorem jest prezydent Bronisław Komorowski, a której ideą jest rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść podatnika - powiedział na konferencji prasowej prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Dodał, że bezpośrednim celem akcji jest wywarcie wpływu na organy państwa, by prezydencka nowelizacja trafiła na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną.

W grudniu ub.r. Komorowski podpisał i skierował do Sejmu projekt noweli Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. Projekt zawiera m.in. regulacje, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych.

- Dziś po 25 latach od transformacji ustrojowej, wciąż żyjemy w czasach, w których przedsiębiorcy, podatnicy, a więc ci, którzy budują ten kraj i pozwalają mu funkcjonować, są przez to państwo traktowani, jak przestępcy. Dla fiskusa bowiem wszyscy jesteśmy przestępcami - ocenił Malinowski.

Jak tłumaczył, przepisy podatkowe w Polsce są "ostatnim bastionem zasady domniemania winy". - Wszelkie wątpliwości interpretacyjne tych przepisów rozstrzygane są na korzyść fiskusa. To jest nic innego, tylko urzędniczy bat na podatników. (...) Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest nasza akcja "wyrwij fiskusowi bat". Chcemy pozbawić fiskusa możliwości bezkarnego gnębienia podatników - podkreślił Malinowski. Dodał, że w Polsce są przykłady ludzi, którzy przez fiskusa stracili dorobek całego życia.

- Nie godzimy się na to. Żądamy jak najszybszego uchwalenia zasady rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnej w prawie podatkowym na korzyść podatnika. To nie może być tak, że państwo, które tworzy niezrozumiałe dla obywateli przepisy, całą winę z tego powodu przerzuca na tych, których te przepisy dotyczą - zaznaczył.

Zdaniem przedstawicieli pracodawców, konieczne jest wprowadzenie zmian jeszcze w trwającej kadencji Sejmu. - Prezydencki projekt, to tlen, którego polski podatnik potrzebuje do tego by żyć i móc funkcjonować - powiedział Malinowski. A tymczasem - jak zaznaczył - na posiedzeniu komisji finansów publicznych podjęto jednak uchwałę o skierowaniu projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej do prac podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego. - Takie działanie oznacza dla podatników znaczne opóźnienie w uchwaleniu tych regulacji - dodał.

Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak powiedział, że prawo interpretowane na niekorzyść podatnika oznacza utratę setek tysięcy miejsc pracy, miliardów do budżetu i zaufania do władz. - Nie rozumiem dlaczego rządzący nie chcą o tym pamiętać, szczególnie w roku wyborczym - podkreślił.

Dodał, że jednocześnie będą prowadzone działania informacyjne i zbierane podpisy pod petycją do premier Ewy Kopacz i marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego w sprawie poparcia prezydenckiej poprawki Ordynacji podatkowej. W petycji napisano m.in., że projekt ten zakłada uchwalenie niezbędnych w polskim systemie podatkowym zmian, m.in. wprowadzenie do porządku prawnego zasady, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzygane będą na korzyść podatników.

"Projekt powstał w wyniku zakrojonych na szeroką skalę konsultacji społecznych i półtorarocznych prac, w których udział wzięli także przedstawiciele świata nauki, środowisko przedsiębiorców i praktycy prawa podatkowego" - napisano w petycji.

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński mówił w grudniu dziennikarzom, że rząd planuje przygotowanie nowej Ordynacji podatkowej, ale termin zakończenia tych prac może być bardzo odległy. Tymczasem przygotowany przez Kancelarię Prezydenta projekt jest "dobrym krokiem w dobrą stronę".

W połowie marca br. premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej powiedziała, że powstały kierunkowe założenia do nowej Ordynacji podatkowej, które zostaną poddane konsultacjom społecznym. Zaznaczyła, że założenia przewidują wprowadzenie równowagi między interesem podatnika a interesem publicznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent chce zmian w podatkach. Jakich? Bronisław Komorowski chce wprowadzić zasadę, iż w razie wątpliwości wszystkie kwestie należy rozstrzygać na korzyść podatnika
Będą zmiany w urlopach rodzicielskich? Prezydent podpisze dziś ustawę, która ma ułatwić godzenie ról zawodowych i rodzinnych.
Posłowie za rewolucją w mandatach Projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym zaostrza przepisy, ale też pozbawia samorządy możliwości zarabiania na fotoradarach.

ordynacji podatkowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)