Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wcześniejsze emerytury przeszły "sokistom" koło nosa

75
Podziel się:

Ze względów finansowych projekt ustawy o Służbie Ochrony Kolei nie będzie dalej procedowany - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Wcześniejsze emerytury przeszły "sokistom" koło nosa
(KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER)

- Ze względów finansowych projekt musi być odłożony - powiedział Błaszczak, pytany o szczegóły przygotowywanych przez resort przepisów. Przewidywał on podporządkowanie SOK ministerstwu i rozszerzenie uprawnień jej funkcjonariuszy. Miał to być jeden z etapów planu poddania pod nadzór MSWiA bezpieczeństwa w transporcie.

Koszt projektowanych zmian miał według szacunków MSWiA wynieść co najmniej 350 mln zł rocznie; projekt zakładał m.in. włączenie funkcjonariuszy SOK do tzw. zaopatrzeniowego systemu emerytalnego: nabywaliby uprawnienia emerytalne po 25 latach służby i osiągnięciu 55. roku życia. Ich emerytury miały być wypłacane nie z ZUS jak obecnie, lecz bezpośrednio z budżetu państwa.

Obecnie SOK jest częścią PKP Polskich Linii Kolejowych, która zarządza infrastrukturą kolejową. Status formacji państwowej SOK utraciła wskutek rozpoczętego w 2000 r. procesu restrukturyzacji PKP.

Do zadań liczącej około 3 tys. osób SOK należy pilnowanie porządku na dworcach kolejowych oraz w pociągach. Funkcjonariusze SOK mają prawo legitymować i karać mandatami osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia. Mogą także zatrzymać taką osobę w celu doprowadzenia jej do najbliższej jednostki policji. "Sokiści" mogą używać m.in. broni palnej, paralizatorów, pałek służbowych i kajdanek.

Projekt przewidywał nadanie sokistom uprawnień podobnych do tych, jakie mają funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na terenie kraju. SOK miała uzyskać dostęp do policyjnej bazy danych o kierowcach, prawo do kontroli bagażu i przeszukania podróżnych, co uzasadniano przeciwdziałaniem terroryzmowi. Funkcjonariusze mieli chronieni tak jak inne służby mundurowe MSWiA.

Komendant główny miał się stać centralnym organem administracji rządowej powoływanym i odwoływanym przez premiera na wniosek ministra SWiA, a funkcjonariuszom miały zostać nadane stopnie.

Według projektu SOK miała dostać również uprawnienia do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych, w tym do obserwacji, rejestracji obrazu i dźwięku w miejscach podległych kolei, a także do pobierania odcisków palców.

emerytury
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(75)
Historia
8 miesięcy temu
1918 wtedy powstała Straż Ochrony Kolei Tak łatwo rządzący odwołują się do historii Piłsudski ojciec powołania SOK i co ?
Szkoda gadki
8 miesięcy temu
A jak dojdzie do tragedii na dworcu?co tylko lotnisko musi być zabezpieczone Patrole policji to fikcja jak kamery tą są Musi wydarzyć się Madryt? Jest wojna za wschodnią granicą i to ma pole do popisu nasi rządzący
fen53
8 lat temu
No to może jaszcze wcześniejsze emerytury dla kominiarzy,piekarzy itd....Ludzie opamiętajcie się!!!!
Zośka
8 lat temu
Odsyłam choćby na Wikipedię, jaką służbą jest Straż Ochrony Kolei, jakie ma uprawnienia, zadania, środki przymusu bezpośredniego. Te wszystkie komentarze "z jadem" wynikają z braku wiedzy Polaków.
Andy
8 lat temu
Błaszczak i pisowcy oszukali tez celnikow... Na nic nie ma kasy ..tylko 500+ sie liczy...parszywa pisowska zmiana
...
Następna strona