Na skróty
  • Ważne:
Protest w Sejmie. Rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi okupują budynek
2014-03-19 17:48

Protest w Sejmie. Rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi okupują budynek

Protest w Sejmie. Rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi okupują budynek
30 osób okupuje w proteście Sejm [fot: PAP/Tomasz Gzell]

Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu Sejmu nawet cztery dni. Jak mówią, chodzi o brak realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom.

Wcześniej protestowali przed kancelarią premiera. Domagali się podwyższenia świadczeń oraz by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód. Rozmawiali z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem Kamyszem, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych ministrem Jarosławem Dudą i rzeczniczką rządu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że z grupą protestujących w Sejmie rodziców spotyka się regularnie, również w środę się z nimi spotkała. Ci państwo odpowiadali na nasze zaproszenie. Tematem było wypracowanie wspólnego, kompromisowego projektu, który będzie sukcesywnie podnosił świadczenie pielęgnacyjne - powiedziała.

Dodała, że dyskusja dotyczyła też innych rozwiązań, dotyczących m.in. ośrodków wsparcia, warsztatów terapii zajęciowej i innych form pomocy, które mógłby finansować PFRON. Zachęcamy jednak także do aktywizacji zawodowej po to, żeby rodzice mogli sobie w tym czasie podnosić kwalifikacje i odpocząć, a dzieci - żeby mogły zdobywać szanse edukacyjne i rozwojowe tak, jak inne dzieci niepełnosprawne - zaznaczyła Seredyn.

Wiceminister tłumaczyła, że 153 złote to zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymują osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, dzieci z niepełnosprawnością do 16. roku życia, ale także ci, którzy nabyli niepełnosprawność do 21. roku życia, także osoby po 75. roku życia. Nie jest to to samo, co świadczenie pielęgnacyjne, o które mogą starać się opiekunowie osób niepełnosprawnych, które obecnie wynosi 620 zł. Dodatkowo uprawnieni do świadczeń pielęgnacyjnych mogą korzystać z dodatków do świadczenia pielęgnacyjnego - są to kwoty rzędu do 420 złotych. Razem naprawdę jest to sensowna kwota - uważa Seredyn.

Według Kidawy-Błońskiej spotkanie w kancelarii premiera było emocjonalne i opiekunowie wyszli z zapewnieniem, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z ministrem pracy poświęcone nowej ustawie. Jak podkreśliła, wciąż trwają prace nad nową ustawą o świadczeniach rodzinnych. Dzisiaj, w ciągu jednego dnia, pan premier nie załatwi wszystkich potrzeb. (...) Prace legislacyjne trwają i w przyszłym tygodniu minister pracy Kosiniak-Kamysz spotka się z rodzicami, aby rozmawiać o nowym projekcie - zaznaczyła rzecznik rządu.

Protestujący przyjechali m.in. z Torunia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy. Zaproszeni zostali do Sejmu przez klub Solidarnej Polski; zanim oświadczyli, że rozpoczynają protest, uczestniczyli w konferencji prasowej SP. Na konferencji prasowej szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk i zaproszeni goście oskarżali premiera i polityków PO o niespełnienie danych im obietnic.

Później przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) poświęconą niepełnosprawnym. Piechota podkreślał na konferencji w Sejmie, że wsparcie państwa dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi systematyczne rośnie, a Smolarz wyliczał, że w 2007 roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych wynosiły pół miliarda złotych, w 2013 wzrosły do 1,7 mld zł. Politykowi przerwały osoby, które weszły na salę konferencyjną. To jest śmieszne! Niech pan nie łże! - krzyczeli protestujący.

Opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi jako zawód

Na korytarzu sejmowym oświadczyli dziennikarzom, że podejmują protest okupacyjny Sejmu. Zapowiedzieli, że są gotowi zostać w Sejmie trzy, cztery dni. - Uważam, że nasze oczekiwania są skromne. Nie jesteśmy roszczeniowi, to jest praca w rzeczywistości 24-godzinna. Nasze dzieci, z całym szacunkiem, nigdy nie będą paraolimpijczykami, nigdy nie będą mogły prowadzić samochodu - one wymagają naszej 24-godzinnej opieki - powiedziała PAP jedna z inicjatorek protestu i matka niepełnosprawnego chłopca, Iwona Hartwich ze stowarzyszenia Mam przyszłość z Torunia.

Po południu z protestującymi rodzicami spotkał się rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Zapewnił, że zapozna się z ich postulatami i nawiąże w tej sprawie kontakt z osobami, które składały im obietnice dotyczące świadczeń, w tym ministrem pracy.

W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Jego wysokość ma być zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej w swoim stanowisku podkreśla, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł, łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie.

Dodatkowo rodziny, w których są niepełnosprawne dzieci, mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ministerstwo wylicza też, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł. Dodatkowe 255 mln zł zostało przekazane jako uzupełnienie świadczeń.

W stanowisku zaznaczono również, że rodziny osób niepełnosprawnych otrzymują także wsparcie niefinansowe - pod koniec 2013 r. osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogły korzystać z 1910 placówek, m.in. domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, dziennych i rodzinnych domów pomocy.

- Część opiekunów osób niepełnosprawnych straciła prawo do świadczeń w lipcu zeszłego roku wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z grudnia 2012 r. Zgodnie z nią świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. roku życia lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się). Natomiast wcześniej świadczenie mogli pobierać także krewni osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.

Giełda na żywo

Euro w Polsce. Rekordowo dużo przeciwników

Aż 70 proc. z nas nie chce zamieniać złotówki na wspólnotową walutę

Giełda na żywo

Komunikat ze spółki FAM SA

Teraz dla tej grupy osób przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin - osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - nie przekroczy, w przeliczeniu na osobę, ustawowego limitu.

W grudniu zeszłego roku TK orzekł, że odebranie prawa do świadczeń było niezgodne z konstytucją.

Obecnie MPiPS pracuje nad dwoma projektami - jeden z nich realizuje wyrok TK, drugi ma wprowadzić jeden rodzaj świadczenia (pielęgnacyjnego) dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka, w różnej wysokości w zależności od stopnia niesamodzielności podopiecznego.

Projekt przewiduje, że najniższe świadczenie wynosić będzie 846,42 zł (z tego 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 226,42 - wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), a najwyższe odnosić się będzie do poziomu najniższego wynagrodzenia i wynosić będzie w 2017 r. ok. 2 tys. zł (w tym świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1465 zł).

Czytaj więcej w Money.pl

 

Tagi:niepełnosrpawni, protest w sejmie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Protest w Sejmie. Rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi okupują budynek

markowski marek / 92.25.53.* / 2014-03-25 22:54
pieniądze posiada nasze państwo tylko wydaje je na rozdmuchana administracje i rozne urzędy kontroli, które nie pozwalają się rozwijać się polkim firma

kościuł pomorze

wqe / 178.37.76.* / 2014-03-22 00:31
biskupi powiedzieli że maję kasę to wam dadzę

Re: Protest w Sejmie. Rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi okupują budynek

pepe 75 / 159.205.242.* / 2014-03-19 21:04
ludzie poprzyjmy ich

Re: Protest w Sejmie. Rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi okupują budynek

włdysław / 31.182.78.* / 2014-03-19 19:23
Dlaczego rozdaje się pieniądze a nikt nie zapyta takiej matki,jak się prowadziła w czasie ciąży,czy piła alkohol,czy paliła papierosy,bo jak lekarze mówią jest to nie obojętne.Wtedy takie zapędy w tym protestowaniu przyhamują.
 
panihalinka / 2014-03-22 00:55
POPIERAM JAK NAJbardziej ,bo żadna instytucja nie zajmie się dzieckiem lepiej od rodziców ,a patologie to jest odrębny temat i też rząd powinien się tym zająć.
Te dzieci nie zawiniły w niczym nikomu.
Pani niech lepiej zajmie się lobbowaniem antynikotynowym i antyalkoholowym i spróbuje pogodzić wilka z owcą czyli producentów tych używek z ich ofiarami.
Polecam stronę Pani Anny Dymnej niech sobie Pani poogląda.
 
MATKA KTÓRA KOCHA SYNA / 82.143.132.* / 2014-03-20 16:40
Szok!Jak można coś takiego napisać, ja mam bardzo chore dziecko!!!!! Planowałam ciąże,nie piłam nie paliłam i lekarze nie widzieli na usg że syn jest chory!!!!!! Skończyłam studia, na szczęście nie miałam kredytu na mieszkanie bo teraz mam 620zł wypłaty i za to mam wyżywić syna i siebie i zrobić opłaty!!!! Nie mogę iść do pracy opiekuję się dzieckiem 24 na dobę, dźwigam 35kg syna!!!!Zaraz sama stracę kręgosłup i jak czytam taki komentarz to....
 
matka251 / 89.70.211.* / 2014-03-20 11:29
ty nie wiesz o czym piszesz wiec sie nie wypowiadaj i zamknij sie
 
Monika909 / 89.70.49.* / 2014-03-20 08:05
Pan niech się nauczy poprawnie pisać swoje imię zamiast wypisywać te głupoty... Jestem matką niepełnosprawnego dziecka,nie urodził się chory przez moje nałogi,ponieważ ich nie posiadam a znam wiele "matek" które takie posiadały w czasie ciąży i urodziły zdrowe dzieci :-) Więcej empatii Proszę Pana i odrobiny uśmiechu w stronę naszych dzieci,bo w przeciwieństwie do Pana to są pogodne,uśmiechnięte istotki,którym dużo do szczęścia potrzeba :-)
 
ada679 / 94.254.149.* / 2014-03-19 23:39
Nie piję i nie pale . Mam chore na mukowiscydozę male dziecko to genetyczna choroba...zapedy? Niech Pan spędzi z dzieckiem 2 tyg.w szpitalu sluchajac jego placzu patrzac sie bezradnie jak pielęgniarka kuję cale jej cialo bo nie ma juz gdzie wbić welflonu niech ktoś wytlumaczy dziecku ze musi umierać w cierpieniu bo mame nie stać na leki.Prawda jest taka. Ze nikomu nie chce sie,,inwestować,,w nasze dzieci bo i po? Ale jak umiera nagle zdrowe dziecko to wtedy larum na cala Polskę.Nasze dzieci umieraja codziennie bo choc wiemy ze choruja I wiemy jak leczyc nie many za co.a temu kto napisal takie bzdury zycze rowniez ciezko chorego nieuleczalnie dziecka bo przecież punkt widzenia zmienia sie od kątu siedzenia
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
matka251 / 89.70.211.* / 2014-03-20 11:35
popieram pania w pelni i jestem oburzona krytyka glupich osob sama jestem w podobnej sytuacji ale zasilek jest do pewnego wieku potem jest zero np te 153 zl do 16 roku zycia
 
matka665 / 86.63.100.* / 2014-03-19 19:40
czy Pan wie co pisze(paliła piła)czy pan wie jak żyją rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi ile to jest stresu płaczu pacząc na chore dziecko,czy my rodziny z takimi dziećmi nie mamy prawa do godnego życia a tak mimo to ja nie paliłam nie piłam nie brałam nawet tabletek przeciwbólowych i żadnych innych a mój syn jest chory,myśli pan że tak fajnie być non stop w domu nie móc nigdzie wyjść pan idzie do pracy i ma jakiś czas dla siebie my nie mamy dla siebie czasu wciąż w pełnej czujności chce pan tez takiego życia nie oddajemy naszych dzieci do ośrodków nie zabijamy nie wyrzucamy jak się urodzą pan cos mówi o rozdawaniu pieniędzy o jakiś zapędach nikomu zle nie życzę ale jak takie coś jak pan mówi słyszę życzę panu tylko 2 miesiące naszego życia wtedy pogadamy
 
popieram! / 82.143.132.* / 2014-03-21 23:50
popieram!
 
MATKA251 / 89.70.211.* / 2014-03-20 11:43
popieram rodzicow i mysle jak by tak zostawic dzieci w sejmie i samemu opuscic ten GMACH SEJMOWY W AKCIE DESPERACJI NO I CO BY BYLO CZEKAC ZEBY NA JUZ UCHWALILI TAK JAK SZYBCIUTKO ZROBILI REFORME EMERYTALNA 67

Re: Protest w Sejmie. Rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi okupują budynek

****1 / 31.61.129.* / 2014-03-19 19:16
Teraz to najważniejsza Ukraina nic się więcej nie liczy . Zbierają szmal dla ukrainców , szpitale otwarte dla ukrainców i jesteśmy oddać jeszcze więcej dla ukrainców. Wyp..dalamy masę pieniędzy tam gdzie nie trzeba. Kiedy to się skończy ?

Re: Protest w Sejmie. Rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi okupują budynek

kaleka / 81.219.166.* / 2014-03-19 18:48
Przecież,rząd łamie konstytucję i prawo te 153 żł nie było podwyższane od ośmiu lat,a ustawa nakazuje waloryzację co trzy lata.Kogo najlepiej okradać,niepełnosprawnych,chorych,biednych,a sobie trzynastki wypłacają do dzisiaj.Złodziejska mafia.