Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Zmiany w PZU. Minister odwołuje członka rady nadzorczej

9
Podziel się:

Walne zgromadzenie decyzję w sprawie emisji obligacji o łącznej wartości do 3 mld zł.

Zmiany w PZU. Minister odwołuje członka rady nadzorczej
(REPORTER)

Minister rozwoju i finansów odwołał Jerzego Paluchniaka z rady nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA., a Łukasz Świerżewski złożył rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej PZU - poinformowała spółka w komunikacie.

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej PZU SA, Spółka informuje, że w dniu 12 kwietnia 2017 roku Minister Rozwoju i Finansów działając w imieniu Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej odwołał na podstawie § 20 ust. 7 Statutu PZU SA Pana Jerzego Paluchniaka ze składu Rady Nadzorczej PZU SA" - podano w środę w wieczornym raporcie bieżącym spółki. Jednocześnie dodano, że treść odwołania nie zawiera informacji o jego przyczynach.

Ponadto, w oddzielnym komunikacie, zarząd PZU poinformował, że Łukasz Świerżewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej PZU SA z dniem 12 kwietnia 2017 roku. Rezygnacja nie zawiera informacji o jej przyczynach. Świerżewski był wiceprzewodniczącym RN spółki. Został powołany do niej w lutym br. Świerżewski jest rzecznikiem Ministerstwa Finansów.

Przed środowymi zmianami, RN PZU składała się z dziewięciu osób. Po odwołaniu Paluchniaka i rezygnacji Świerżewskiego, w skład rady wchodzą: przewodniczący rady nadzorczej Paweł Górecki, sekretarz Alojzy Nowak, a także Bogusław Banaszak, Marcin Chludziński - oddelegowany do czasowego wykonywania funkcji prezesa PZU, Agata Górnicka, Paweł Kaczmarek oraz Maciej Zaborowski.

Kilkadziesiąt minut po odwołaniu poinformowano, że minister rozwoju i finansów powołał Anetę Fałek do rady nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA. Zatrudniona jest na stanowisku radcy prawnego w Departamencie Skarbu Państwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej PZU SA, informuje, że w dniu 12 kwietnia 2017 roku Minister Rozwoju i Finansów działając w imieniu Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej powołał na podstawie § 20 ust. 7 Statutu PZU SA Panią Anetę Fałek na Członka Rady Nadzorczej PZU SA" - podano w raporcie bieżącym spółki.

Jak wskazano w komunikacie, Fałek jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów. Od 2012 roku wykonuje zawód radcy prawnego.

Od 2007 r. do lutego 2017 r. była pracownikiem Departamentu Prawnego Ministerstwa Skarbu Państwa. W okresie od kwietnia 2015 r. do lutego 2017 r. kierowała komórką organizacyjną w ramach departamentu zapewniającego obsługę prawną ministerstwa, w tym m.in. w zakresie nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa.

Obecnie zatrudniona jest na stanowisku radcy prawnego w Departamencie Skarbu Państwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zajmuje się m.in. problematyką nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa oraz nowych zasad zarządzania mieniem państwowym.

"Posiada długoletnie doświadczenie w pracy w organach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, m.in. jako Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej spółki Uzdrowisko Kołobrzeg S.A. z siedzibą w Kołobrzegu, Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej spółki PGE Dystrybucja Łódź - Teren S.A. z siedzibą w Łodzi oraz Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej spółki Międzynarodowa Korporacja Gwarancyjna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie" - czytamy w komunikacie.

Obligacje warte 3 mld zł

Od godziny 11 w środę trwa posiedzenie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU. Podjęło ono decyzję w sprawie emisji obligacji podporządkowanych na rynku krajowym lub międzynarodowym o łącznej wartości do 3 mld zł.

PZU podało wcześniej, że podpisało z bankami Pekao, BZ WBK, ING BSK, mBankiem oraz PKO BP umowę w celu przeprowadzenia przez te banki badania rynku i popytu na obligacje w zakresie emisji na rynku krajowym.

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU, informował w połowie marca, że emisja ta ma na celu złagodzenie spadku wskaźnika wypłacalności PZU po transakcji zakupu Pekao SA i może nastąpić na przełomie II i III kwartału, kiedy jest planowane jest zamknięcie transakcji przejęcia banku.

Tuż po podjęciu decyzji w sprawie emisji obligacji, NWZ PZU ogłaszało serię przerw w obradach. Pierwsza trwała do godz. 15, następna do 18.30, kolejna do 19.41, a następnie zarządzono kolejne dwie kilkunastominutowe przerwy. NWZ PZU w swoim porządku obrad ma punkt dotyczący zmian w RN PZU.

Po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa PZU trafiło pod nadzór ministra rozwoju i finansów. Skarb Państwa ma w PZU ok. 34 proc. akcji.

gospodarka
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
ANIA
7 lat temu
pzu OSZUŚCI I NACIAGACZE .
ubezpieczony
7 lat temu
No to chyba zaczynają sie problemy z kasą..........
emeryt
7 lat temu
banda oszustow i zlodzieji podnosza oc na 2-3 tysiace koo nato stac a zarzadu ubespieczycieli podnosza corok maciurowicz i rzad rozwalaja auta po 800tys a nam podnosza skladki
oW
7 lat temu
KIEDY LIKWIDACJA DZIURY BUDŻETOWEJ?
ja
7 lat temu
Spółki państwowe, zarządzane przez „swoich” ludzi dają możliwości na marnotrawstwo pieniędzy, bo skoro państwowe, tzn. niczyje. Pod hasłami ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do nierentownych firm. To samo robi się z kopalniami „ratując” je kosztem firm energetycznych, notowanych na giełdzie, w których mamy udziały poprzez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o książce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie”> Trudno zarobić na spadającej giełdzie, ale można się w taki sposób ustrzec strat. Choć ostatnio opisany w książ.ce system dał zarobić 20% w pół roku.