Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport EY: Polska czołowym krajem Europy pod względem atrakcyjności inwestycyjnej

16
Podziel się:

- Rekordowe dane z raportu "Atrakcyjność inwestycyjna Europy" imponują - ocenił w czwartek na konferencji prasowej prezentującej wyniki raportu firmy doradczej Ernst & Young partner i lider grupy zarządzania innowacjami EY Paweł Tynel.

Raport EY: Polska czołowym krajem Europy pod względem atrakcyjności inwestycyjnej
(Radek Kołakowski/wikimedia (CC0 1.0))

W 2015 roku Polska zajęła pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz liczby miejsc pracy stworzonych za sprawą tych inwestycji - wynika z 14. edycji raportu firmy doradczej Ernst & Young.

- Rekordowe dane z raportu "Atrakcyjność inwestycyjna Europy" imponują - ocenił w czwartek na konferencji prasowej prezentującej wyniki raportu firmy doradczej Ernst & Young partner i lider grupy zarządzania innowacjami EY Paweł Tynel. Wskazał, że w 2015 r. kontynent zmagał się z wieloma wyzwaniami, m.in. kryzysem migracyjnym, napiętymi relacjami politycznymi z Rosją, czy atakami terrorystycznymi w Belgii i Francji. - Jednak to nie odstraszyło inwestorów zagranicznych i pozwoliło osiągnąć historyczne rekordy, zarówno jeśli chodzi o liczbę nowych projektów Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ), jak i o wygenerowane miejsca pracy - dodał.

Z raportu wynika, że w Europie powstało ponad 5 tys. projektów Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych, które wygenerowały 217 tys. 666 nowych miejsc pracy. Polska może się pochwalić 211 projektami BIZ, w których zatrudnienie znalazło 19 tys. 651 osób.

Eksperci firmy oceniają, że Polska pozostaje nie tylko liderem regionu, ale czołowym krajem kontynentu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. W ujęciu kontynentu Polska znalazła się na 5. miejscu w rankingu, natomiast zajęła pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej.

W 2015 r. po raz trzeci z rzędu odnotowano wzrost łącznej liczby projektów BIZ w całej Europie - wyniósł on 14 proc. (rok temu było to 12 proc.).

Najwięcej inwestycji zagranicznych odnotowały Wielka Brytania, Niemcy i Francja - kraje te odpowiadają za 51 proc. wszystkich nowych bezpośrednich inwestycji w Europie. W samej wielkiej Brytanii powstało ponad 1 tys. projektów. Polska ze swoim wynikiem 211 tych inwestycji znalazła się na 6. miejscu w rankingu.

Co ciekawe, największy procent rynku stanowią inwestycje w Europie - 54 proc. Jedynie 25 proc. BIZ przybywa do Europy ze Stanów Zjednoczonych.

Eksperci zauważają, że pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią i Zachodnią nadal widać duże różnice w liczbie powstałych projektów. Głównym beneficjentem inwestycji pozostaje Europa Zachodnia. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały skumulowany wzrost projektów o 34 proc.

Polska zarejestrowała wzrost o 60 proc. Eksperci oceniają, że tak dynamicznego skoku nie zarejestrował żaden europejski kraj, poza Rosją (61 proc.). Z 211 projektów, 142 inwestycje w Polsce były nowymi (podmioty za nie odpowiedzialne nie były wcześniej u nas obecne), podczas gdy 69 to reinwestycje - nowe projekty przedsiębiorstw, które już zainwestowały w przeszłości w Polsce.

Jeśli chodzi o wytworzone miejsca pracy, to w stosunku do 2014 r. powstało ich o ponad 32 tys. więcej, co oznacza 17-proc. wzrost (w 2014 r. wzrost wynosił 12 proc.). Jak wskazują eksperci, po raz pierwszy liczba nowych miejsc pracy utworzonych dzięki BIZ przekroczyła 200 tys.

Trzy kraje - Wielka Brytania, Polska i Niemcy odpowiadają razem za wygenerowanie 36 proc. miejsc pracy. Cała Europa Środkowo-Wschodnia, z liderami: Polską, Rosją i Rumunią generuje połowę nowych stanowisk.

Z badania wynika, że najpopularniejszymi sektorami do inwestowania są: przetwórstwo przemysłowe, finanse i usługi biznesowe, transport i komunikacja, handel i usługi oraz budownictwo. Pierwszy z sektorów, przetwórstwo przemysłowe, odnotował blisko 2,5 tys. nowych projektów inwestycyjnych (wzrost o 10 proc. w porównaniu do 2014 r.), co stanowi 49 proc. wszystkich nowych projektów BIZ w 2015 r. oraz 62 proc. nowych miejsc pracy.

Firma zadała także pytanie o postrzeganie atrakcyjności inwestycyjnej Europy. 82 proc. respondentów jest przekonanych, że w ciągu trzech lat wzrośnie (36 proc. odpowiedzi) lub pozostanie na tym samym poziomie (46 proc.). To skok o 23 punktów procentowych w porównaniu z 2015 r. Najoptymistyczniejsze oceny pojawiają się wśród podmiotów, które mają już inwestycje w Europie. Z kolei w perspektywie krótkoterminowej tylko 22 proc. ankietowanych planuje rozpocząć, bądź rozwijać działalność w Europie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ten spadkowy trend zauważalny jest już od 2013 r. (wtedy odpowiedziało tak 38 proc. respondentów). W przypadku dużych przedsiębiorstw, 20 proc. z nich ma plany inwestycyjne na 2016 r. - wobec 36 proc. w badaniu z 2015 roku.

Raport "Atrakcyjność inwestycyjna Europy" został przeprowadzony między lutym a kwietniem 2016 r. Na pytania odpowiedziało 1 tys. 469 respondentów - decydentów odpowiedzialnych za inwestycje z niemalże wszystkich kontynentów. Dokładność danych potwierdzana jest telefonicznie bezpośrednio u inwestorów.

Firma EY jest liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na świecie zatrudnia ponad 212 tys. pracowników.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
esteta
8 lat temu
Za ten sukces podziękować należy PO, PSL KOD Nowoczesna, TK,starają się jak mogą i wezwali na pomoc komisję Wenecką Komisję UE
GlowaMala
8 lat temu
Największy kraj - kuffa jakżeby inaczej
Fakt 73
8 lat temu
Zarobki już tak nie imponują. Tania siła robocza.
Polak667
8 lat temu
Też mi powód do dumy ! Wszystko przez skrajnie niskie płace !! Wolałbym by obcy kapitał nie drenował majątku narodowego, a pensje były europejskie !!!
staruszek
8 lat temu
Przecież Polska jest w ruinie.