Na skróty
Raport o polskiej wsi: Udział rolnictwa w tworzeniu PKB wynosi 3 proc.
2012-06-14 16:57

Raport o polskiej wsi: Udział rolnictwa w tworzeniu PKB wynosi 3 proc.

Raport o polskiej wsi: Udział rolnictwa w tworzeniu PKB wynosi 3 proc.
[fot: Marek Maliszewski/Reporter]

Bez rozwiązania problemów wsi nie da się rozwiązać problemów, przed którymi stoi całe państwo - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania na temat rolnictwa, które odbyło się w ramach Forum Debaty Publicznej.

Dyskusja dotyczyła raportu przygotowanego przez organizację pozarządową - Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Raport Polska Wieś 2012 to kompleksowe opracowanie prezentujące zjawiska demograficzne, przemiany ekonomiczno-rolnicze, społeczne, edukacyjne oraz polityczne polskiej wsi. Takie raporty przygotowywane są przez Fundację od 2000 r., co dwa lata.

- Bez szczerej i odważnej dyskusji nie można posunąć spraw polskiej wsi do przodu - powiedział prezydent. Podkreślił też, że jest głęboko przekonany, iż polska wieś ma obecnie drugą szansę na głębokie zmiany, gdyż korzysta z dużych środków z UE, a także środków budżetowych, przy pomocy których można wyznaczyć kierunki zmian nawet na najbliższe 100 lat. Tym bardziej jest to konieczne - jak powiedział - że świat jest w okresie globalizacji i rosnącej konkurencji, czemu musi sprostać polskie rolnictwo.

Zdaniem Komorowskiego powinniśmy wiedzieć, co chcemy osiągnąć w ramach kolejnego okresu finansowania Wspólnej Polityki Rolnej, jak mówił, o tym powinni szeroko dyskutować praktycy i teoretycy rolnictwa, a także siły polityczne.

Odnosząc się do dyskusji nad raportem prezydent podkreślił również, że po ośmiu latach akcesji w UE nadal widać granice dawnych zaborów. Te różnice są m.in. efektem odmiennych mechanizmów, które naznaczyły rozwój rolnictwa po okresie uwłaszczenia. Inaczej przebiegały reformy rolne i one zadecydowały o tym, jak wieś wygląda do dziś - powiedział.

Czytaj więcej 20 tysięcy hektarów. Tyle zagarnęli bez umowy - Nie pozwolimy, aby bezumowni użytkownicy blokowali proces prywatyzacji państwowej ziemi - ostrzega prezes ANR, Leszek Świętochowski. Z raportu wynika, że wieś staje się coraz mniej rolnicza; około 60 proc. jej mieszkańców nie ma nic wspólnego z uprawą roli, a tylko z rolnictwa żyje jedna trzecia populacji wsi. Dokument pokazuje też silne zróżnicowanie regionalne polskiej wsi. Na taki stan rzeczy miał wpływ podział kraju w okresie zaborów. Unijne programy, które mają poprawiać spójność terytorialną, okazują się mało efektywne i nie mogą zmienić dotychczasowych struktur - uważają autorzy opracowania.

Podobnie jak w innych krajach, również w Polsce zmniejsza się udział rolnictwa w tworzeniu produktu krajowego brutto. Obecnie wynosi on 3 proc. Rolnictwo jednak nie produkuje mniej, choć struktura gospodarstw zmienia się. Coraz mniej jest gospodarstw do 2 ha, a rośnie liczba gospodarstw powyżej 30 ha.

By utrzymać się z rolnictwa, trzeba mieć stosunkowo duże gospodarstwo, ale setki tysięcy mieszkańców wsi trzymają się ziemi i traktują kilkuhektarowe gospodarstwa jako element zabezpieczenia socjalnego. Autorzy publikacji zwracają uwagę, że małe gospodarstwo, mimo niskiej produktywności i dochodowości, spełnia jednak wiele pożytecznych funkcji ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. Ponadto rolnictwo odgrywa ważna rolę w utrzymaniu dobrego stanu środowiska naturalnego.

Według ekspertów, po akcesji do UE silnie wzrosły dochody rolników. Są one obecnie dwukrotnie wyższe niż przed przystąpieniem Polski do Unii. Głównie mają na nie wpływ dotacje, które dają rolnikom ponad 50 proc. dochodów.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL zapowiada ostrą walkę o pieniądze
Jan Bury podkreślił, że środki unijne na rozwój mają dla polskich rolników ogromne znaczenie, bo wspierają modernizację produkcji i przetwórstwa i rozwój silnych struktur rolniczych.
Polska żywność w USA. Szynka, wódka i...
Polskie firmy zaprezentują się na targach Fancy Food Shows w Waszyngtonie.
Rośnie sprzedaż. Dobry okres dla tego sektora
Najbardziej popularne i stosowane przez 83 proc. gospodarstw rolnych w Polsce są nawozy azotowe, ich zużycie w 2011 r. wzrosło o 5,2 procent.

 

Zobacz więcej:Rolnictwo w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Raport o polskiej wsi: Udział rolnictwa w tworzeniu PKB wynosi 3 proc.

potęgą buraczaną byłaś / 81.219.115.* / 2012-06-14 19:21
po likwidacji przemysłu obserwujemy likwidację gospodarstw do 30 ha(czytaj-rodzi się kasta landslordów).Tak jakoś przypadkiem i niechcący, niezależny kmieć zostanie fornalem albo do slamsów.

Re: Raport o polskiej wsi: Udział rolnictwa w tworzeniu PKB wynosi 3 proc.

większa sprzedaż. / 79.185.177.* / 2012-06-14 19:02
Każde , nawet małe gospodarstwo kupuje maszyny rolnicze produkowane w miastach. Duże gospodarstwo rolne kupuje zachodnie maszyny i ciągniki. Dzięki małym gospodarstwom maszyn kupuje się znacznie więcej.

Re: Raport o polskiej wsi: Udział rolnictwa w tworzeniu PKB wynosi 3 proc.

bsf / 77.255.253.* / 2012-06-14 18:18
..ale za to mają przywileje EMERYTALNE i dofinansowanie do KRUS z kasy POdatnika a wszystko to PO to aby się żyło lepiej KOLESIOM

Re: Komorowski: Wieś jest ważna dla spraw państwa

a5 / 31.133.16.* / 2012-06-14 17:22
Rolnik żyje z dotacji i ze sprzedaży drogiej ziemi.
 
rolnikrockandrolnik / 89.78.12.* / 2012-06-14 18:06
no i z KRUS też :)
 
smerf99 / 83.22.190.* / 2012-06-14 19:05
jesteście debilami i nie macie pojęcia o rolnikach Praktycznie żaden młody nie chce zostać w tych luksusach Przed wejściem do uni dostawałem 1,20 za mleko teraz 1,10 a koszty produkcji wzrosły w tym czasie o ponad 100% naprawde dochód wzrósł mi o50% chyba o -50% zmalał Jak na wsi jest tak dobrze to się przeprowadzcie ja sie zamienie lejecie propagande pluska nie mając pojęcia nawet co piszecie pacany