Na skróty
Reforma emerytalna. Co z okresem ochronnym?
2012-04-11 20:06

Reforma emerytalna. Co z okresem ochronnym?

Reforma emerytalna. Co z okresem ochronnym?
[fot: Creatista/Dreamstime]

Rządowa propozycja dotycząca stopniowego wydłużenia wieku emerytalnego Polaków do 67. roku życia uwzględnia też przepisy o ochronie przedemerytalnej.

Obecnie ochrona ta dotyczy osób, którym brakuje 4 lat do emerytury. Teraz pracodawca nie może zwolnić kobiety, która skończyła 56 lat i mężczyzny, który ukończył 61 lat. W nowym systemie wiek ochronny będzie też wynosił 4 lata, tyle że będzie się przesuwał w zależności od momentu, w którym nabędziemy prawo do emerytury.

Zgodnie z propozycją rządu, z upływem każdych czterech miesięcy wiek emerytalny wydłuży się o 1 miesiąc. I tak kobieta, która w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego będzie przechodziła na emeryturę na przykład o 3 miesiące później niż przechodziłaby bez wydłużenia tego wieku, wejdzie w okres ochronny dopiero po ukończeniu 56 lat i 3 miesięcy, a nie jak obecnie w wieku 56 lat.

Mężczyzna w tej samej sytuacji natomiast wchodziłby w okres ochronny dopiero w wieku 61 lat i trzech miesięcy. Dopiero za wiele lat, kiedy wiek emerytalny będzie wynosił 67 lat dla kobiet i 67 dla mężczyzn okres ochronny będzie identyczny dla wszystkich pracowników. Do tego jednak czasu wiek ten będzie obejmował zarówno lata, jak i miesiące.

Więcej o emeryturach czytaj w Money.pl
Tak rząd chce nas przekonać do dłuższej pracy
Rusza propagandowe uderzenie, na rzecz zmian w systemie emerytalnym. Zobacz, jakie działa wytoczy Donald Tusk.
Palikot za dłuższą pracą? Wszystko zależy od...
Nowa ustawa emerytalna w ciągu trzech tygodni ma trafić na posiedzenie rządu.
SLD stawia warunki. Wtedy poprze reformę
Szef SLD Leszek Miller zadeklarował, że jego klub nie poprze proponowanego przez rząd projektu reformy emerytalnej w obecnej formie.
(IAR)
Tagi:emerytura, reforma, okres ochronny, donald tusk, leszek miller
Zobacz więcej:Emerytury w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Rząd -emerytury-okres ochronny

EMEYT1949 / 77.255.53.* / 2012-05-09 09:41
CO TU KOMENTOWAC, DODAC STARE CHASLO /EMERYCI I RENCISCI POPIERAJCIE PARTIE CZYNEM UMIERAJCE PRZED TERMINEM..

Re: Rząd -emerytury-okres ochronny

zby79 / 2012-04-12 00:04 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
I co to niby da? Zrobią jak premier. Wyrzucą gościa z pracy tuż przed okresem ochronnym.

Po co to?

Pilsener / 2012-04-11 21:31 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Przecież to bzdura, kogo to ma chronić? Jeśli pracodawca nie może zwolnić to także nie zatrudni, po co zatrudniać kogoś kogo nie można zwolnić? W praktyce przepis ten oznacza marginalizację na rynku pracy osób, którym brakuje kilku lat do emerytury. Bezrobocie w tej grupie jest jedne z najwyższych, ciekawe dlaczego? I to ma być dla ich dobra? Okres "ochronny"?

Nie chcę "ochrony" administracyjnej tylko niskich podatków i kapitału, jak będą inwestycje to i pracownik będzie w cenie.

Skoro ta ochrona taka dobra to może zakaz zwalniania pracowników w ogóle? Kto jest za?
 
jw5 / 193.200.47.* / 2012-04-11 22:32
szanowny panie ,człowiek to nie przedmiot,wytyrana osoba ma prawo troche mniej wydajnie pracować,takie osoby sa też cenne(doświadczenie)zawodowo

TZW. KONSULTACJE TO ŚCIEMA I TAK W PRZYSZŁOŚCI BĘDZIEMY ŻEBRAKAMI!!

jAK TAM W SZAMBIE / 193.200.47.* / 2012-04-11 20:38
zapewne dostajecie wyliczenia z ZUS-u na temat swojej przyszłej ,,emerytury,, ,ZERKNIJCIE JESZCZE RAZ I PODZIELCIE SUMĘ PRZEZ 2 A NAWET 3...PRZEŻYJECIE?????

Re: Rząd -emerytury-okres ochronny

H Szatkowski / 2012-04-11 18:21 / Tysiącznik na forum
Dokładnie odwrotnie- rządowa propozycja nie uwzględnia tu żadnych zmian w KP, który mówi o ochronie przed wypowiedzeniem umowy pracownikowi, któremu brakuje mniej niż 4 lata do uzyskania uprawnień do emerytury. Nie trzeba więc art.39 KP nijak nowelizować, bo z natury tego przepisu ochrona będzie "kroczyć" za podwyższanym wiekiem emerytalnym