Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Darmowy roaming nie dla Polaków? Jest odpowiedź UKE

55
Podziel się:

Jak dowiedzieliśmy się w poniedziałek wieczorem, w sprawie może interweniować nawet Komisja Europejska. "Bruksela będzie przyglądać się konkretnym przypadkom z Polski" - powiedziały nam unijne źródła.

Darmowy roaming nie dla Polaków? Jest odpowiedź UKE
(niekverlaan/Pixabay.com)

Wszyscy operatorzy powinni dostosować swoje oferty roamingowe do obowiązujących przepisów prawa, mówiących o przełożeniu ofert krajowych na połączenia na terenie państw Unii, z uwzględnieniem darmowych limitów minutowych, SMS i MMS oraz usług nielimitowanych przyznanych w kraju, podczas podróży zagranicznych na obszarze UE - napisał prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy.

Aktualizacja: 20:17

W ten sposób ustosunkował się do informacji o tym, że trzy z czterech polskich telekomów nie planują całkowitej likwidacji opłat roamingowych.

"Dokumenty prawne KE oraz przyjęte ustalenia wewnątrzwspólnotowe w precyzyjny sposób tłumaczą operatorom, w jaki sposób należy zaimplementować nowe rozwiązania roamingowe, oraz to, w jakich przypadkach mogą pojawić się ewentualne ograniczenia dla abonentów ich sieci - czytamy w stanowisku prezesa UKE.

"W przypadku stwierdzenia naruszenia przez operatorów obowiązków określonych w rozporządzeniu, Prezes UKE zażąda natychmiastowego zaprzestania takiego naruszenia oraz podejmie wszelkie konieczne działania wynikające z obowiązujących przepisów, włącznie z możliwością nałożenia kar pieniężnych" - ostrzega Marcin Cichy.

Darmowy [roaming](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/co-to-jest-roaming,28,0,2413340.html) nie dla Polaków

Jak pisaliśmy w poniedziałek rano, trzech na czterech działających w Polsce operatorów telefonii komórkowejnie zastosowało się w pełni do unijnych przepisów całkowicie znoszących opłaty roamingowe od 15 czerwca. Pełną zgodność z zasadą "roam like at home" wykazał tylko Orange.

Nowe cenniki sieci Play, T-Mobile i Plus wprowadzają bezpłatne połączenia w innych krajach Unii Europejskiej, ale tylko w ramach określonej rocznej puli minut. Po przekroczeniu puli za każdą minutę naliczana ma być opłata. Wśród klientów tych sieci wybuchła burza negatywnych komentarzy.

Zainterweniuje Bruksela?

Jak dowiedzieliśmy się w poniedziałek wieczorem, w sprawie może interweniować nawet Komisja Europejska. "Bruksela będzie przyglądać się konkretnym przypadkom z Polski" - powiedziały nam nieoficjalnie unijne źródła.

Jest bardzo prawdopodobne, że stwierdzi, że polscy operatorzy działają niezgodnie z rozporządzeniem "roam like at home". Gdyby tak się stało, Komisja Europejska wezwałaby UKE do podjęcia interwencji.

"Wydaje się (choć to jeszcze niepotwierdzone), że niektóre nowe cenniki nie są zgodne z zasadą "roam like at home" - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Oficjalne stanowisko mamy otrzymać wkrótce.

UOKiK też się przygląda

Sprawa zainteresowała również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W opublikowanym we wtorek stanowisku czytamy, że na wcześniejszym etapie Urząd zgłaszał uwagi związane z nowymi cennikami operatorów.

"Naszym zdaniem przedstawione propozycje nie oddawały ducha i celu nowego prawa regulującego świadczenie roamingu na obszarze Unii Europejskiej, gdyż nie przewidywały zrównania zasad korzystania z usług telekomunikacyjnych w kraju i na terenie UE" - napisała instytucja. Pochwaliła przy tym Orange, który "do sprawy podszedł literalnie".

"Pozostali operatorzy wybrali nieco inne podejście stosując dwa warianty. Pierwszy wariant to: naliczanie opłat w przypadku rozmów podczas podróży według stawki krajowej. Drugi wariant: w ofertach, gdzie cena wynosi 0 zł - operatorzy przyznają określone limity, po przekroczeniu których naliczana będzie opłata dodatkowa. Wartości limitów mają zróżnicowane wysokości w zależności operatora" - czytamy dalej w stanowisku UOKiK.

Poza tym, instytucja zapewnia, że będzie przyglądać się sytuacji na rynku telekomunikacyjnym w ramach przysługujących jej kompetencji. "Naszym zdaniem przyjęte rozwiązania powinny zapewniać maksymalnie swobodne korzystanie przez konsumentów z roamingu" - napisał UOKiK.

wiadomości
gospodarka
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(55)
czytelnik
7 lat temu
i co z tego że UE ustaliła że likwidują roaming jak taki operator jak Premium Mobile nie zastosował się do tego i na dzień 2017-07-17 nalicza roaming 0,29gr/min 0,19gr/sms i 0,10 gr/1MB dlaczego UKE nie interweniuje w tej sprawie cennik wisi na stronie operatora i to że obowiązuje bo potwierdził mi ich konsultant
TIRówka
7 lat temu
i snów PL w KE i w PE , i snów na dywaniku w Brukseli za machoje i przekręty, za naruszanie praw obywatelskich i konsumenckich , i snów kom.Wenecka i lanie wody że w PL wszytko je och cacy, JAK DŁUGO JESZCZE PRZEZ ZASŁUGI PISA BENDZIEMY MUSIELI SNÓW SIE TUMACZYC BRUKSELI ????
Nk do Arek
7 lat temu
Nic. Zapłace , co prawda mam w ORANGE , ale nie wieżę w jakieś cuda . Jeżdziłem za granice i normalnie do kraju dzwoniłem i płaciłem, nie kupowałem zagranicznych kart. Jedyne co to pakiet internetu do nawigacji googl by się przydało.No ale i tu orange coś próbuje kombinować. Ale sedno dlaczego nam nie dadzą ? Bo nie , bo ja jestem prezes i moge i nie dam, bo się będę czuł jak pan. Podniose sobie ego.
kuba
7 lat temu
jak firma taka jak Play może być konkurencją jak dzierżawi część infrastruktury dużych graczy na rynku ?jest takie powiedzenie zanim gruby schudnie ,to chudego szlag trafi ,dlatego play wystawiło takie stawki za roaming ,kiedy KE zmusi do wykonania decyzji przez operatorów to play znika z polskiego rynku nie będzie ich stać finansowo
keln
7 lat temu
po zmianach w stawkach za roaming na rynku zostaną jedynie duże firmy ,drobnicy nie będzie stać na te nowe rozwiązania na rynku po 15 czerwca ,teraz firmy telekomunikacyjne będą żyły jedynie z abonamentu
...
Następna strona