Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kołodziej
|

Koniec taniej siły roboczej. Chiny mają problem z pracownikami

14
Podziel się:

Chiny kupują więcej robotów niż cała Unia Europejska. Po pierwsze dlatego, że zaczyna im brakować rąk do pracy. Po drugie - pracownicy żądają coraz większych wynagrodzeń.

Koniec taniej siły roboczej. Chiny mają problem z pracownikami
(Robert Scoble/Flickr (CC BY 2.0))

Uczelnia Wuhan University przeprowadziła badania w chińskich fabrykach w prowincjach Guangdong i Hubei. Badacze przez dwa lata obserwowali 11,3 tys. pracowników zatrudnionych przez 1,2 tys. firm. Okazało się, że jest problem. Tym problemem jest brak siły roboczej – informuje serwis Quartz.

Na dodatek, staje się ona za droga. Autorzy badania zauważyli, że w latach 2015-2016 aż 25 proc. pracowników, którym się przyglądali, zmieniło pracę. To zmusiło pracodawców do walki o ich zatrzymanie. A to oznacza podwyżki. Pensje zresztą rosną w Chinach w sektorze przedsiębiorstw przemysłowych już od ponad 10 lat.

Sytuacja na chińskim rynku pracy odbija się też na Stanach Zjednoczonych, bowiem to chińskie fabryki są często podwykonawcą amerykańskich firm.

Zobacz również: Roboty zajmą nasze miejsca pracy? "Nie ma się czego bać"

Rozwiązaniem jest przenoszenie produkcji do innych regionów Chin, gdzie koszty pracy ciągle jeszcze są stosunkowo niskie albo wręcz do innych krajów, najczęściej afrykańskich. Pewną ulgą są też zwolnienia podatkowe i subsydia, z których korzystają niektóre miasta.

Trzecim rozwiązaniem jest automatyzacja. Roboty bowiem nie żądają podwyżek ani nie chorują.

W 2015 roku w Chinach zakupiono 68 tys. robotów przemysłowych, czyli o 20 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych International Federation of Robotics. To więcej niż kupiły wszystkie kraje UE łącznie.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Obserwator
7 lat temu
Chińczycy zarabiają o 1/3 więcej od Polaków
henio
7 lat temu
"Roboty bowiem nie żądają podwyżek ani nie chorują." - A kupią coś w sklepie za swoją kasę?
Heheszki
7 lat temu
Polska - kraj narzekania i nie dostrzegania zalet. Kraj, w którym wszystko się krytykuje dla zasady. Jakby nie było zachodu, tylko wschód to perspektywa by się zmieniła :) Zawsze się porównujemy z bogatszymi, zamiast mieć dumę, że radzimy sobie w takich warunkach jakie mamy :)
Heheszki
7 lat temu
Chiny - potęga gospodarcza - ale czy obywatele są szczęśliwi?? Europa- młode pokolenia wychowane w przekonaniu, że trzeba mieć modne, nowe, to co mają inni i jest na youtube :) Idealni konsumenci, łatwo poddający się praniu mózgu... USA i Rosja, chyba nie wymagają komentarza - korporacja i oligarchia. Niech ktoś mi powie, że zmierzamy w dobrym kierunku ;(
zbig67
7 lat temu
"Roboty bowiem nie żądają podwyżek ani nie chorują." Taaaa a jak nazwać przerwę na obsługę serwisową? Albo nawet oddanie "delikwenta" do serwisu w celu naprawy?